Pazar, 25 Ekim 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Röportaj İstanbul

Yatırımlarınızda Yol Haritanızı KİVO İle Belirleyin

Lokasyon analitiğini işinin temeline alan Maptriks Genel Müdürü Akgün Karlıbel , '' Geliştirdiğimiz lokasyon bazlı veri analizi ve çözümleri ile firmaların doğru karar almalarını ve doğru yere yatırım yapmalarını sağlamayı amaçlıyoruz ''.

Yatırımlarınızda Yol Haritanızı KİVO İle Belirleyin

İşletmelerde sürdürülebilirliğin ve başarının sağlanması hangi kriterlere bağlıdır ? Bu konuda Maptriks olarak bize neler söylemek istersiniz ?

Maptriks olarak, 10 yıldır işletmelerin sürdürülebilir başarı sağlaması adına çözümler ve danışmanlık çalışmaları yürütüyoruz. İşletmeler için birçok parametre başarı kriteri olarak sayılabilir. Hatta bu kriterler sektör özelinde ayrışarak farklılaşabilir. Fakat bütün sektörlerde etkili olan ana kriter lokasyondur.

Lokasyon analitiğini işinin temeline alan bir şirket olarak bizim sürdürülebilir başarı için mottomuz “Doğru ürün, Doğru müşteri, Doğru lokasyon” üçlüsüdür. Maptriks’in en büyük katkısı işletmelere lokasyona dair tüm dinamikleri değerlendirme ve analiz etme şansı sunuyor olmasıdır. Konumun gücünün yatırımcılar için fırsatlar sunduğunu biliyoruz ve bu fırsatları yakalayabilmeleri için doğru soruları sorarak ilerliyoruz.

“Hedef kitlem nerede?” “Daha karlı mağazaları nerede açmalıyız?”, “Hangi pazara girmeliyim?” gibi sorular ile hedef kitlelerine hitap edebilecek doğru lokasyonlarda konumlanmalarını ve bu lokasyonlarda da doğru ürün grupları ile bulunmalarını sağlamak üzere harita ve analiz gücümüzü kullanıyoruz. Lokasyon analitiği ve coğrafi iş zekası konularında sunduğumuz çözümler ile verimliliği arttırmayı hedefliyoruz.

Finanstan perakendeye, otomotivden tekstile 12 farklı sektörde müşterilerimize sunduğumuz çözümlerde çok katmanlı verileri analiz ederek şirketlerin doğru kararları almalarına destek oluyoruz. Özellikle perakende sektöründe perakende noktaları için erişim alanı hesaplamasından, satış noktası zenginleştirmeye kadar uçtan uca çözümler sunuyoruz.

Maptriks geçtiğimiz yıl Avrupa'ya açıldı ve yurt dışında da işletmelere danışmanlık hizmeti veriyorsunuz, hizmetlerinizden biraz bahsedebilir misiniz ?

2019 itibari ile İngiltere ve Hollanda ofislerimizi açtık. Yerli sermayemiz ve yerli teknolojimiz ile yola çıktığımız ilk günden beri koyduğumuz bütün hedefleri tek tek gerçekleştirerek lokasyon analitiği konusundaki uzmanlığımızı Fortune ilk 500’deki firmalarla çalışarak göstermiş olduk.

Lokasyon analitiği dünyada her yıl artan bir ivmeyle büyüyen ve yüksek potansiyele sahip olan bir sektör olarak dikkatleri üzerine toplamıştır. Teknolojimizin ve 10 yıllık tecrübe ile sahip olduğumuz uzmanlığımızın yurtdışında rekabet edebilir hatta pazara yön verebilir olduğunu gördüğümüz için ana odağımızı Avrupa ülkeleri olarak belirledik.

İngiltere’de bulunan ofisimiz ile Türkiye’de de çalıştığımız uluslararası bir firmanın Londra projesi için iş birliğimize devam etmekteyiz. Böylece Londra’daki ilk projemizi global bir firmayla hayata geçirerek, pazara güçlü bir giriş yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Aynı zamanda Avrupa’da 4 şirketle de olumlu yönde ilerleyen görüşmelerimiz devam etmekte.

Bundan sonraki hedeflerimiz içerisinde ciromuzun %30’unu yurtdışından kazanmak bulunuyor. Aynı zamanda yurtdışındaki pazar araştırmalarımızda gördük ki bu hedef; verdiğimiz hizmet ve danışmanlığın aynı kalitede devam edeceği bir ortamda Türkiye hedeflerimizden daha hızlı yakalayabileceğimiz bir başarı olarak bizi beklemektedir.

Günümüzde, gelişen teknoloji ile birlikte yükselen rekabet ve tüketicilerin satın-alma alışkanlıklarının değişime uğraması, özellikle perakende sektörünü çok etkiledi. Sektörün pazar payını yükseltebilmesi ve başarıya ulaşabilmeleri için önerileriniz nelerdir ?

Perakende sektöründe daha önce belirttiğim gibi uçtan uca çözümler sunuyoruz. Konumun gücünü önemsiyor ve konuma dair tüm verilerin analitik yaklaşımlar ile anlamlı sonuçlar üretmesinin sektör için temel yapı taşlarını oluşturduğunu görüyoruz.

Tüketicilerin satın-alma eğilimleri artık daha talepkar ve bulunduğu konumda aradığı ürünü bulmak üzerine kurulu. Günümüzde en büyük trendlerden olan internet alışverişleri ve e-ticaret sitelerinin kullanımının artması dışarda sektörü etkiliyor olarak gösterse de aslında tüketici ve talep gittikçe büyüyor.

Dolayısı ile artan talebe stock-out olmadan cevap verebilmek doğru depolama sistemlerini kullanmak, ürün planogramı yapabilmek, müşteriyi ve hedef kitleyi doğru tanımak, müşteri hedef kitlesini segmente edebilmek oldukça kritik önem taşımaktadır.

Google’ın yayınladığı istatistiklere göre tüketicilerin %25’i ve fazlası bir ürünü almadan önce internetten bakıyor ve sonra mağazadan satın alım yapıyor. %10’u ve fazlası ise mağazaya gidiyor sonra internetten alım yapıyor.

Bu istatistiklere baktığımızda mağaza trafiğinin aslında arttığını görüyoruz. Firmalar, müşterilerin internette görerek almak istediği ürünü, doğru mağazaya konumlarsa müşteri ürünü alarak mağazadan ayrılacaktır.

Dolayısıyla Maptriks olarak verilerini doğru şekilde analiz ediyor; mağazalarını hem doğru lokasyonda konumlandırmalarını, hem hedef kitlelerine yönelik olarak mağazanın iç dinamiklerini ve ürün karmasını belirlemelerini sağlıyoruz.

Esasında biz işletmelere ellerindeki verilerin kıymetli olduğunu ve işlenmemiş birer madene sahip olduklarını söylüyoruz. Bu madeni işleyebilmek ve kullanılabilir hale getirmek için de Maptriks olarak her zaman 10 yıllık tecrübemiz ile başarıya ulaşmaları için danışmanlık veriyoruz.

Maptriks bir çok sektöre hitap ediyor, çözümleriniz sektörlere göre farklılık gösterebiliyor mu ?

Maptriks olarak 12 farklı sektörde çözüm ürettiğimiz 150 kurumsal müşterimiz var. Sunduğumuz çözümlerin hepsi sektörlere göre özelleşiyor. Her sektör için uyguladığımız çözümlerin bazıları aynı olsa dahi, sektörlerin kendi dinamiklerinden dolayı farklılaşmaların olması kaçınılmaz ve mecburi kalıyor.

Örneğin; sektöründen bağımsız olarak tüm firmalar şube sayısını arttırmak için yer seçim analizine ihtiyaç duyar. Bazı sektörler rekabetin olduğu alanlardan beslenirken, bazıları rakibin olmadığı alanları seçerek pazara hakim olmak ister. Dolayısıyla sektörel dinamikler burada önem kazanır, ve analizlerimizi şekillendirir.

Ayrıca her sektörün temel ihtiyacı farklı olabilir. Örneğin FMCG sektöründe yeni dağıtım kanalları bulmak ve bu kanallardakim dağıtım ağını optimize etmek önemli iken, evlere servis yapan yeme içme sektörü firmaları için şube dağıtım bölgelerinin oluşturulması önemlidir.

Bu nedenlerden ötürü sektör özelinde değişen ve özelleşen çözümlerimiz ile müşterilerimize maksimum faydayı sağlamak için çalışıyoruz. Teknolojik ve sektörel gelişmeleri takip ederek sektöre özgü ihtiyaç duyulabilecek konular için çözümler üretiyoruz, böylece kendimizi sürekli yenileyerek çözümlerimizi şekillendiriyoruz.

Girişimcilere oldukça iyi bir yol haritası çizen mobil uygulamanız “KİVO”dan bahsedebilir misiniz, açılımı nedir ?

Kim Var Orada ? Kivo'nun açılımıdır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yatırımları için Doğru ürün, Doğru müşteri ve Doğru lokasyon üçlüsünü işletmelere sunar. Kivo bizim için kapsam gücümüzü arttırmak ve küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için de çözümler sunabilmek adına geliştirdiğimiz bir üründür.

Sektöre yeni giriş yapan girişimciler ile, şube sayısı rakiplerine göre nispeten az olan markalara şubeleşme yolunda ihtiyaç duyduğu desteği vermek istedik. Bu amaçla oluşturduğumuz Kivo raporlarında, hem ilgili sektörün kullandığı terimlere hakim olmalarını amaçlayarak terimler sözlüğü oluşturduk, hem de sektöre özgü birçok sayısal veriyi analiz ederek gerek haritada gerekse grafiklerle sunarak anlamlı hale getirdik.

Kivo ile girişimciler potansiyel tespit ettikleri bir lokasyondan rapor talep ederek lokasyonun ilgili sektöre göre uygunluğunun potansiyelinin 100 üzerinden aldığı puanı görebilecek ve değerlendirebilecektir. Aynı zamanda sektörel olarak uzmanlaşmış ekiplerimizle yüzyüze görüşerek rapor hakkında detaylı bilgi ve uzman görüşü almalarını da sağlıyoruz.

Kivo ile işletmelere sağladığınız katkıyı nasıl tanımlarsınız?

Maptriks olarak her zaman veri, teknoloji ve danışmanlık işimizin odağında diyoruz. Perakendeden Bankacılık&Finans’a, Akaryakıttan FMCG’ye çözümler sunuyoruz. Avm ve cadde özelinde geliştirdiğimiz model ile yer seçim kararları ve konum optimizasyonlarında analitik gücümüzü sunuyoruz.

Çalışmalarımızın herkes tarafından erişilebilir yanı KİVO, yatırımcıların işletmeleri için optimum lokasyonu seçmelerine yardım ederken öz niteliksel, analitik ve konumsal verileri bir arada kullanıyor.

Yatırım yapılması planlanan aday lokasyonu değerlendirirken güncel verilerden beslenmesi, ileri düzey analiz yöntemlerinin kullanılması ve en önemlisi tüm bunları en sade ve anlaşılır biçimde son kullanıcıya sunabilmesi Kivo’nun güçlü yanlarındandır.

Ulusal ölçekte ekonomiye uzun vadede katkı sağladığını biliyor ve inanıyoruz. Yatırımcı açacağı bir dükkan için riskleri minimuma indirerek uygun lokasyon ve uygun hedef kitleye erişebilmeyi planlayabiliyor.

Burada yatırımı sürdürülebilir kılmak, yatırıma yapılacak maaliyeti en verimli kullanmak ve KOSGEB gibi kurumlarımızın desteğini almış yatırımcılarımıza lokasyon analitiği üzerine fayda sağlamak KİVO’yu pazarda aktif bir oyuncu kılmaktadır.

2019 yılı sizin için nasıl geçti, 2020 hedef ve stratejileriniz nelerdir ?

2019 bizim için global ölçekte başarılara imza attığımız bir yıldı. Yurtiçi pazarındaki kapsamımızı genişleterek bu başarıyı yurtdışında da sürdürülebilir kılmak üzerine ilk çalışmalarımızı ve adımlarımızı atmış olduk.

2020 yılında ise temellerini attığımız yurtdışı pazarına daha köklü ve kapsamlı bir şekilde çözümlerimizi sunmaya devam edeceğiz. Ciromuzun büyük kısmını yurtdışında kazanmak gibi bir hedefimiz var.

Yurtdışında görüştüğümüz müşterilerimizin geri dönüşleri ve yaptığımız projelerin nihai sonda sağladığı katkıları gördüğümüzde de bu hedefimizi çok sağlam bir şekilde gerçekleştireceğimizi söyleyebiliriz.

Akademik iş birlikteliklerimiz, kendi geliştirdiğimiz literatüre geçen model ve çözümlerimiz ile sektöre akademik yönden de katkılar sunmaya devam edeceğiz. Teknolojik gücümüz, veri gücümüz ve danışmanlık gücümüz ile birlikte lokasyon analitiğinin gücünü işletmeler ile buluşturmaya devam edeceğiz.

 

AVMtrend Haber

Röportaj: Türkan ÜLDES

Bölge: Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE