Çarşamba, 21 Ekim 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Röportaj İstanbul

İç Giyimin İNCİ'si Global Marka Olma Yolunda İlerliyor

İç giyimin gözde markalarından Yeni İnci’nin Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Atakan, şirketin dünden bugüne gelişimini anlatırken, inovatif ve kaliteli ürünlerimize bir yenisini daha ekledik, bu kez spor giyimde iddialı koleksiyonumuzla sizlere spor yapmanın keyfini yaşatacağız dedi.

İç Giyimin İNCİ'si Global Marka Olma Yolunda İlerliyor

Furkan Bey, dilerseniz röportajımıza şirketinizi tanımakla başlayalım .Yeni İnci markanızın doğuşunu ve kuruluşunuzdan bu yana geçirdiğiniz evreleri bize anlatabilir misiniz ?

Yeni İnci’nin hikayesi 1964’te Tito rejiminden kaçarak Türkiye’ye gelen Makedonya göçmeni Ömer Kahyaoğlu’nun terzilik mesleğini devam ettirirken, bir yandan da tuhafiye dükkanı açmasıyla başlıyor.

30 m²’lik tuhafiye dükkanında eşinden yardım alarak ürettiği iç çamaşırları büyük ilgi görüyor. 1979 yılında Kamuran Atakan’ın da ortak olduğu Yeni İnci markası 90’lı yıllara kadar bavullarla pazarlama yapılarak Türkiye’ye ulaşıyor.

90’lı yıllarda yurt dışı fuarlarının ziyaret edilmesi, yeni ürünlerin geliştirilmesi, yurt dışından renkli dantellerin getirilerek yeni iç çamaşırı koleksiyonları oluşturulması ve sadece farkındalık yaratmak için sıfır karla ürün satışının yapılmasıyla yeni bir dönem başlıyor.

2000 yılında ise 3.kuşak olarak markanın başına geçerek görev almaya başladım ve markalaşma çalışmalarımız, ar-ge yatırımlarımız, farklı kategorilerde üretim ve ihracat atağımız ile büyüme hızımıza ivme kazandırdık.

30 m²’lik dükkanda başlayan hikayemiz 15 m²’lik üretim alanımız ve 2 fabrikamız ile devam ediyor. İç giyim, pijama, ev ve spor giyimden oluşan geniş ürün gamımızla 2019 yılında yaklaşık 4 milyon adet üretim hacmine ulaşarak iç giyim pazarının yüzde 35’ini yönetiyoruz.

Sektörde güçlü ve köklü bir firmasınız, üretimlerinizde en çok neye önem veriyorsunuz ? Başarınızın ve bu kadar çok tercih edilmenizin sırrı nedir sizce ?

Öncelikle Yeni İnci olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak üretim yapıyoruz. Pop-up külot, göğsü büyük gösteren Push-Up sütyen, kırışıklığı önleyen göğüs yastığı ve meme protezi gibi inovatif ürünlerimizle birçok kullanıcımızın htiyacını karşılayabiliyoruz.

Bununla birlikte her zaman kaliteli ve sağlıklı üretim politikamızla hareket ediyoruz. Tüm ürünlerimiz azo testinden geçerek üretiliyor ve böylelikle kullanıcılarımızda oluşturduğumuz güven duygusunu sürekli güçlendirmeye devam ediyoruz.

Ayrıca uygun fiyatlı ürünlerimizle her zaman ulaşılabilir bir marka olmak için çalışıyoruz ve bu sayede geniş bir müşteri portföyü yarattığımızı düşünüyoruz. Son olarak tüm ürün gruplarımızı büyük bir titizlikle tasarlıyoruz ve her zevke hitap eden ürünler ortaya çıkarmak için çalışıyoruz.

Türkiye'de iç giyim sektörünü değerlendirmenizi istesek, bize neler söylemek istersiniz ?

İç giyim sektörünün üretim açısından oldukça zor bir sektör olduğunu söyleyebilirim. Özellikle sütyen Türkiye’de her firma tarafından üretilmiyor. Belli bir teknolojiye, iş gücüne ve kalifiyeli elemana sahip olmak gerekiyor.

İç giyim sektöründe üretim hacmimizi daha da artırmamız gerektiğini düşünüyorum. Dünyada iç giyim sektörünün payı her geçen gün artırıyor ve Türkiye’nin bu paydaki oranı oldukça düşüş. Ülke olarak iç giyim sektöründe yurt dışı pazarındaki payımızı büyütmemiz gerekiyor.

İhracatınızı ağırlıklı olarak hangi ülkelere yapıyorsunuz, yurt dışı yelpazeniz genişlemeye devam ediyor mu ?

Üretiminin yüzde 60’ını iç piyasaya, yüzde 40’ını ise ihracata ayırıyoruz. Orta Doğu, Afrika ve Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır faaliyet gösteriyoruz ve Mısır, İran, Suudi Arabistan, Yunanistan ve Bulgaristan başta olmak üzere 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.

Irak, İran ve Azerbaycan’da Yeni İnci tabelasıyla mağazası bulunuyor. Hali hazırda ihracat gerçekleştirdiğimiz lokasyonların haricinde e-ticarete de hız kazandıracağız.

Bu alanda özellikle Amerika’yı hedefliyoruz, bölgede e-ticaret yoluyla büyüyeceğiz. Uzun yıllardır talep aldığımız fakat fason üretim istendiği için giriş yapmadığımız Amerika pazarında aktif olarak faaliyet göstereceğiz.

Ciddi reklam yatırımlarımız olacak, özellikle büyük beden ihtiyacının yoğun olduğu Amerika pazarında ürün çeşitliğimiz ve kalitemiz ile büyüme hedefindeyiz.

Bu yıl Afrika’dan İtalya’ya uzanan ihracat hacmimize Amerika’yı da ekleyerek, yurt dışında büyüme yolculuğumuza farklı bir ivme kazandıracağız.

Geçtiğimiz günlerde yeni bir konsepte daha imza attınız, spor giyim üretme fikri sizde nasıl oluştu ve koleksiyonunuzda neler yer alıyor?

İç giyimin ardından kullanıcılarımızın yoğun isteği ile spor giyim sektörüne girmeye karar verdik. Spor giyim artık sadece sporda değil günlük hayatta da birçok kişi tarafından yoğun olarak tercih ediliyor.

Yeni İnci olarak gittikçe büyüyen spor giyim sektöründe biz de güçlü bir marka haline gelmeyi hedefliyoruz. Tabii ki spor giyim üretim açısından oldukça zor bir sektör.

Bu nedenle spor giyim alanında ithal ürün fiyatları yüksek ve birçok kişi maalesef satın alamıyor. Biz uygun fiyatlarımızla her kesimden kullanıcının ürünlerimize ulaşmasını sağlamak istiyoruz.

Koleksiyonumuz tayt, sporcu atleti ve sporcu t-shirt’ü başta olmak üzere geniş ürün skalasından oluşuyor.

Spor giyim üretiminizde ürün özellikleriniz nelerdir ? Farklılıklarınız olacak mı biraz bahsedebilir misiniz ?

Biz diğer ürün gruplarımızda olduğu gibi spor koleksiyonumuzu da kaliteli ve sağlıklı üretim anlayışımız çerçevesinde kullanıcılarımızın konforunu ve rahatlığını düşünerek özenle hazırladık. Nefes alabilen kumaştan üretilen ürünlerimiz terin ciltten uzaklaşmasını sağlayarak, vücut ısısını ve nemi dengede tutuyor.

Esnek ve yumuşak kumaş yapısı sayesinde spor esnasında özgürce hareket etme imkânı sunuyor.

Bununla birlikte mikro kumaştan üretilen ürünlerimiz toparlayıcı özelliği ile korse görevi görerek, daha zayıf bir görüntü yaratıyor. Ürünlerimizde renk ve model seçimlerini de büyük bir titizlikle yaptık.

Rengârenk birbirinden güzel desenleri şık modellerle buluşturduğumuz koleksiyonumuzla 2020 yılında spor giyimde farklı bir moda algısı da yaratacağımızı düşünüyoruz.

Geçtiğimiz yıl beklentilerinizi karşıladı mı ? 2020 yılı hedeflerinizi öğrenebilir miyiz ?

Bizim her sene yüzde 10 – 15 arasında büyüme hedefimiz var ve 2019 yılında hedefimize ulaştık. 2020 hedeflerimiz de bu yönde ve yüzde 10 ile 15 arasında büyüme planımız var.

Tabii ki üretim kapasitemizi daha da yoğunlaştırabilirsek bu rakamları yukarıya çekmek mümkün.

Türkiye’de iç giyim sektöründe elde ettiğimiz konuma yurt dışında da ulaşmak istiyoruz. Bu doğrultuda yurt dışı yatırımlarımızı sürdürerek global marka olma yolculuğumuza devam etmek istiyoruz.

Bununla birlikte Makedonya’dan üretimle ilgili teklif aldık ve bu teklifi değerlendirerek orada fabrika kurmayı planlıyoruz. Böylelikle Makedonya üzerinden Avrupa’ya daha kolay ulaşma imkanı elde etmeyi hedefliyoruz.

AVMtrend Haber

Röportaj : Türkan ÜLDES

Bölge: Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE