Çarşamba, 29 Kasım 2023
.
.
chevron_left chevron_right
Röportaj İstanbul

''İLVİ'nin Yolculuğu Şık Rahat ve Özel Hissettirme Misyonu İle Başladı''

Özgün tasarımları ve ayakkabıları ile başarıyı yakalayan genç kadın girişimci İLVİ Ayakkabı markasının kurucu ortağı İlvira Donskaya, AVMtrend okurlarına hayallerinin gerçeğe dönüştüğü yolculuğunun öyküsünü anlatıyor:

''İLVİ'nin Yolculuğu Şık Rahat ve Özel Hissettirme Misyonu İle Başladı''

Bize öncelikle, markanızın doğuşu ve kuruluş hikayenizden söz eder misiniz? İlvira Donskaya'yı biraz tanıyabilir miyiz? 

Çocukluğumdan beri tutkum olan ayakkabı ve tasarım, sanırım bu günümü planlamamda en büyük etken oldu. Çocukluğumda da tasarımla ilgilenmek hobimdi, ayakkabı mağazası açmak hayalimdi.

Perakende sektöründe farklı pozisyon ve görevlerde çalıştım. Ayakkabı ihracatı ve perakende sektöründe yer alan eşimle birlikte hayalimdeki İLVİ markasını 2014 yılında Nişantaşı mağazası ile hayata geçirdik.

O günden bu yana, yüksek kaliteli malzemelerle üretilen el yapımı ürünlerle büyüyerek, sektörün limitlerini zorlayan adımlar attık.

Her yeni sezon koleksiyonlarında, çok renkli ve birbirinden farklı tasarımlar barındırarak, güncel dünya modasına ve son trendlere uygun modelleri ekleyerek fast fashion akımını yenilikçi tavrıyla sergilemeye devam ediyoruz.

2014 yılında Nişantaşı’nda açtığımız ilk mağazamız ile yurt içinde toplam 6 mağazamız ve güçlü online satış ağımız ile ayakkabı modacısı olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Açılışını yeni yaptığımız İstinyePark İzmir AVM, Bursa Sur Yapı Marka AVM ve yakın zamanda açılacak yeni mağazalarımız ve hayata geçireceğimiz yeni projelerimiz ile çalışmalarımız devam ediyor.

2020/2021 yılı pandemiden dolayı herkesin kötü geçirdiği bir döneme geldi ancak biz bu süreci yeni mağazalarımızın açılması ve online satışa verdiğimiz önem ile marka bilinirliğimizi daha da güçlendirdik.

2021 yılı için hedeflediğimiz 3 yeni mağaza açılışımızı gerçekleştirdik. Bundan sonraki öncelikli yatırım planlamalarımız arasında, koşulların da uygunluğuna göre mağaza sayımızı arttırmak yer alıyor.

Online satış üzerinden tüm dünyaya satış faaliyetimiz bulunmaktadır. Online satış mağazamız www.ilvi.com üzerinden tüm dünyaya mikro ihracat gerçekleştiriyoruz.

Mikro ihracat dışında başta Beyaz Rusya ve İtalya olmak üzere Rusya, Almanya, Litvanya, Polonya, Letonya, KKTC, Romanya, Estonya gibi farklı birçok sayıda ülkeye ihracat yapmaktayız. 

Kadın girişimci olarak kariyerlerini benzer şekilde sürdürmek isteyen kadınlara hangi tavsiyelerde bulunursunuz? 

Hayallerini hayata geçirmek isteyen herkese tavsiyem, benim yol haritam olan; ‘Hayal kurmak, cesaret, risk, hedef’ diyebilirim. Tabi ki hiçbir şey tek başına yeterli değil, daima planlı ve hedef odaklı çok çalışmak çok önemli.

Ama yine de başarı dinamizmi çok kişiseldir. En büyük anahtar ‘sevdiğin alanı bulmak’ olduğunu düşünüyorum. 

Bir moda perakendecisi olarak tasarımlarınızda en çok nelerden ilham alıyorsunuz? Markanızın en belirgin özellikleri nelerdir? 

Fikrin&tasarımın en temelinden son anına kadar ekibimizle birlikte tasarım üzerine sohbet etmekten birlikte gelişmekten büyük keyif alıyoruz. Ben, deneyimlerimden ve tutku ile hayata geçmiş her deneyimden ilham alıyorum.

Deneyimler ve tutkular benim en besleyici yanlarımdan. Aynı zamanda İLVİ’nin felsefesi doğru insanlarla, ekip ruhunu hissederek başarıyı hedeflemek.

En küçük fikrimizin dile gelmesinden, üretim sürecinden, müşterilerimiz ile buluştuğumuz son ana kadar her aşamada işini severek ve tutkuyla yapan bir ekiple birlikte çalışıyoruz.

Bu bizim için çok önemli çünkü biliyoruz ki; başarı elde etmek ekip işidir.  

İLVİ’nin yolculuğu, her kadını yüksek kaliteli ve modern İLVİ ayakkabılarının içinde şık, rahat, özel ve daha güçlü hissettirme misyonu ile başladı.

Özel tasarım, modayı yakından takip eden yenilikçi, el yapımı ve kaliteyi ön planda tutan koleksiyonlarımızla, her daim müşterimizin sesine kulak vererek, kendilerini daha iyi ve özel hissettirmeleri için özen ve titizlikle çalışarak değer yaratmak misyonu ile ilerliyoruz.

Aslında aktarmaya çalıştığımız;  iyileştikçe güçlendiğimiz ve güçlendikçe de iyileştiğimiz bir devinim. Bu yaklaşımla her daim şıklığı mümkün kılan, hem kadın hem erkek koleksiyonlarımızda, gece ve gündüze bakmadan herkesin istediği stili özgürce yansıtmasını sağlayacak zamansız tasarımlara yer vererek kombinlerini tamamlayacak detaylar öncelikli tasarım anlayışımız. 

Stil oluşturmada ayakkabının rolü sizce nedir?  

Stil bir zincirdir aslında. Yani;  tek başına bir kıyafet bir kombini ya da ayakkabı tasarımı stilinizi oluşturmaz. Stil, bir bütünlük, ahenktir. Stilinizi, tercih ettiğiniz ayakkabınız ya da tercih ettiğiniz kombininiz belirler. Önemli olan bütünlüğü yakalamaktır.

Ancak stilin tamamlayıcısı olarak ayakkabı tercihi, tüm görünümünüzün kilit parçasıdır. 

2021 yılı sizin için nasıl geçti? Büyüme hedefleriniz nedir? 

2021 yılı sonuna kadar İzmir İstinyePark AVM, Bursa Markapark Avm’de açtığımız yeni mağazalarımızla ve yakın zamanda açılacak yeni mağazalarımız ve hayata geçireceğimiz yeni projelerimiz ile markalaşma çalışmalarımız daha da artıyor.

2020/2021 yılı pandemiden dolayı herkesin geçirdiği kötü bir döneme geldi ancak biz bu süreci yeni mağazalarımızın açılması ve online satışa verdiğimiz önem ile marka bilinirliğimizi daha da güçlendirdik. 2021 yılı için hedeflediğimiz 3 yeni mağaza açılışımızı gerçekleştirdik.

Yakın zamanda Türkiye’nin birçok ilinde olacak olan mağaza sayımızı her sene ikiye katlayarak mağaza sayımızı arttırmayı, yurt içi perakende mağazalarının dışında 2023 yılında ilk yurt dışı mağazamızı açmayı hedefliyoruz.

2025 yılında ise Avrupa, Doğu Avrupa ve Kafkas ülkerinde İLVİ mağazaları hayata geçireceğiz. 

Perakende, üretim ve ihracat derken, hızla süren bu yolculukta bu kadar güçlü durabilmenizi neye bağlıyorsunuz? 

İLVİ’nin olmazsa olmazı; kalite ve müşteri memnuniyet prensipleri. İLVİ, müşterisine ürün ve hizmet kalitesinin dışında da her daim özel hissettirme mottosu ile memnuniyet sağlamaktadır.

Mağazalarımızı ziyaret eden ve online satış ile ürünlerimize sahip olan her müşterimiz bizim için çok özel. Her daim müşterilerimizin sesine kulak vererek, kendilerini daha iyi ve özel hissetmeleri için özenle ve titizlikle çalışıyoruz. 

Müşterilerimiz ile oluşturduğumuz aile bağı duygusu ve ürünlerimizdeki kalite odağımız bizi her geçen daha da gün güçlü kılmakta. 

2022 İlkbahar/Yaz Koleksiyonunuzdan bize biraz bahsedebilir misiniz?  

2022 İlkbahar&Yaz sezonunda, kadın ayakkabı tasarımlarımız arasında; platform ve kalın topuklar, kalın tabanlar, ince bant detaylar, simli formlar, taşlı ve örgü detaylar yer alırken, erkek koleksiyon tasarımlarımız arasında ise, kalın taban bağcıklı spor ayakkabılar, yumuşak deri formlu loafer ayakkabılar, klasik ve makosen ayakkabılarda örgü formlar ön planda. 

Çanta Koleksiyonumuz ise; ilkbaharın renkleri,  konforlu ve lüks çizgileri ile stilinize çarpıcı bir son dokunuş yapmanızı sağlayacak. Farklı stilleri, her ana her güne bir ayakkabı seçeneklerimiz ile İlkbahar&Yaz sezonunda da stilinizin tamamlayıcısı olacak parçalar tasarımlarımızda yerini aldı.

Mağazalaşma atağında olduğunuz şu günlerde hedefleriniz nelerdir? 

2021 yılı için hedeflediğimiz 3 yeni mağaza açılışımızı gerçekleştirdik. Bundan sonraki öncelikli yatırım planlamalarımız arasında, koşulların da uygunluğuna göre mağaza sayımızı arttırmak yer alıyor.

Tüm bunların yanı sıra; çok yeni giriş yaptığımız deri ceket tasarımlarımız ile tekstile de giriş yaptık diye biliriz. Ama tabi bu oldukça yeni bir heyecan ve yakın zamanda deri ceket tasarımlarımızı daha çok konuşuyor ve geliştiriyor olacağız. 

Her zaman bir sonraki hedefimiz; bir önceki başarımızın üzerine daha çok başarı ekleyerek, dinamik ve zamana yenilmeyen tasarımlarla, gece ve gündüze bakmadan herkesin istediği stili özgürce yansıtmasını sağlayacak ayakkabı, çanta ve deri ceketlerimizle moda dünyasının ritmini oluşturmak ve duyurmaya devam etmek.

 

 

Bölge: Etiketler:
adscode
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE