Pazartesi, 30 Mart 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Röportaj İstanbul

''Eğlence Perakendesi Konusunda Türkiye’nin Ayrışan İlk Alışveriş Merkeziyiz''

Türkiye’de eğlence perakendesi denilince akla ilk gelen İsfanbul AVM, oldukça yüksek bir kiralanabilir alana ve marka karmasına sahip. Klasik alışveriş merkezlerinin dışında ayrışan farklı bir konsepte ve yapıya sahip olan İsfanbul AVM, yabancı turistler ve aileler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. İsfanbul AVM Yönetim Direktörü Kemal Baştürk ile, alışveriş merkezinin 2020 yılı hedef ve projelerine dair konuştuk ...

''Eğlence Perakendesi Konusunda Türkiye’nin Ayrışan İlk Alışveriş Merkeziyiz''

Kısaca bize İsfanbul AVM’den bahsedebilir misiniz? Nasıl bir strateji ile sektörde farklılaşma adına yerinizi aldınız?

İsfanbul AVM 26 Mayıs 2013’te 600.000m2’lik bir alanda kuruldu.  Dünyada ve Türkiye’de ilk defa bir AVM’yi, Tema Park ve gösteri merkeziyle birleştiren ilk eğlence ve yaşam kompleksiyiz. 90.000m2’lik kiralanabilir alana sahibiz.

Marka karmamız çok geniş, her zevke ve beklentiye karşılık vermeyi özellikle önemsiyoruz. Bu bağlamda gerek ulusal gerekse uluslararası anlamda moda, yeme içme, teknoloji, eğlence ve spor markalarına ev sahipliği yapıyoruz.

Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük açık hava AVM’lerinden biriyiz. Misafirlerimiz bir yandan caddede alışveriş yapıp, cafe ve restoranlarda vakit geçiyor bir yandan da caddeden geçen nostaljik tramvay ile gezinti yapabiliyorlar.

Dolayısıyla İsfanbul Alışveriş Merkezi, ziyaretçilerinin tüm alışveriş ihtiyaçlarını kolayca karşılayabileceği, eğlenebileceği ve aynı zamanda sosyalleşebileceği çok yönlü bir merkez.

İsfanbul Alışveriş Merkezi olarak eğlence perakendesi noktasında farklılaştığınızı biliyoruz. Bu konuyu biraz daha açabilir misiniz?

Eğlence Perakendesi konusunda Türkiye’nin ayrışan ve farklılaşan ilk Alışveriş Merkeziyiz. Türkiye’nin ilk tema parkı kapı komşumuz. Avm içinde kapalı mekan eğlence ünitelerinin büyüklüğü ve çeşitliliği bizi farklılaştırıyor.

Bu, bizim sektördeki payımızı da ciddi oranda artıran bir unsur.  Yüzlerce farklı türdeki canlıya ev sahipliği yapan Jungle Park bunlardan biri. Burada yüzlerce farklı türde canlı mevcut.

Aileler ve çocuklar kitaplarda, televizyonda gördükleri farklı canlı türlerini burada görme şansları buluyorlar. Zindan adını verdiğimiz bir korku tünelimiz var. Karanlık bir oda içinde misafirlerimizin adrenalin seviyesini arttırıyoruz.

Safari adını verdiğimiz bir ünitemiz var, burada da Afrika’daki safari ortamını simule ediyoruz. Ayrıca Alışveriş Merkezimizin içinde “Ters Çatı” adını vermiş olduğumuz 200 metrekarelik bir ev var.

Yaşadığınız evin tüm eşyalarının tavanda olduğunu hayal edin, işte Ters Çatı da tam olarak bu şekilde bir evin içerisine alıyor sizleri. Eğlence ve adrenalini birleştirerek İstanbul’un tam ortasında bir adrenalin hattı kurduk.

Saatte 70 km hıza ulaşan, 500 metre uzunluğunda, insanların 150 metre yükseklikten atlayarak bir tel yardımıyla 10 metre yüksekliğe kadar iniş yaptıkları bir adrenalin hattımız mevcut.

Bu hat İstanbul’un en uzun zipline hattı. Aile eğlence merkezimiz yenilendi ve büyüdü. 5 bin metrekarelik kapalı alan içinde trambolin park, çocuk oyun alanı, bowling gibi 7’den 70’e ailecek eğlenilecek harika bir alan oluşturuldu.

Temel felsefemiz şu; farklı adrenalin taleplerine farklı arzlar üretiyoruz. Dolayısıyla farklı zevklere, farklı adrenalin taleplerine cevap verecek şekilde bir menü oluşturduk.

İsfanbul Alışveriş Merkezi’ni ziyaret eden yabancı ziyaretçiler ciroyu ne kadar etkiliyor? Bu seneki ziyaretçi sayınızdan bize bahsedebilir misiniz?

2019 yılında 1,5 milyon yabancı misafiri ağırladık. 2020 senesinde de bu rakam üzerinden yüzde 10 büyüme bekliyoruz. Yıllık ciromuzun da yüzde 20’si yabancı misafirlerden oluşuyor.

Yabancı misafirlerimizin, yerli misafirlerimize göre 7-8 kat fazla harcama yaptıklarını gözlemliyoruz. Amacımız önümüzdeki dönemde daha fazla harcama kapasitesi oluşturmak. Böylece ülkemizin turizm girdisine dolaylı olarak katkı sağlanacak.

Ağırlıklı olarak hangi ülkelerden ziyaretçiler İsfanbul AVM’yi tercih ediyor? bahsedebilir misiniz?

Misafirlerimizin büyük çoğunluğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden, bunun yanı sıra özellikle, Bulgaristan ve Romanya’dan gelen misafirlerimiz tesisimize yoğun ilgi gösteriyolar.

Bu ülkelerden gelen misafir sayısının önümüzdeki yıl 2 katına çıkmasını bekliyoruz. Türki Cumhuriyetler, İran ve özellikle Doğu Avrupa’dan gelen misafir sayısında geçmiş yıllara göre katlanarak giden bir artış gözlemliyoruz.

2020 sonuna kadar yabancıların alışveriş yapmaları noktasında ne kadarlık artış bekliyorsunuz?

Mağaza karmamızın çeşitlenmesi ve misafirlerimize sunduğumuz seçenekler arttıkça misafirlerimizin daha fazla harcama yaptıklarını görmekteyiz. Bu talep doğrultusunda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Yabancı misafirlerimizin harcama kapasitesinin 2020 yılında yüzde 20 oranında artmasını bekliyoruz.

İsfanbul Alışveriş Merkezi’ne 2020 yılında özellikle hangi ülkelerden ziyaretçiler gelebilir?

İsfanbul olarak turistik destinasyon kimliğimiz var ve İstanbul’un turizm noktalarına da 15 dakikalık bir mesafedeyiz. Kompleksimiz çok ciddi sayıda turist alıyor. Geçen yıla göre farklı ülkelerden gelen yabancı misafir sayısında bir yükseliş söz konusu.

Özellikle de Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinin üzerinde duruyoruz. Bu ülkelerden gelen turist sayısında çok ciddi bir artış bekliyoruz.

İsfanbul Alışveriş Merkezi ulaşımı kolay olan bir lokasyonda mı? Bize ulaşımından bahsedebilir misiniz?

İsfanbul Alışveriş Merkezi Avrupa Yakasının tam ortasında Eyüp’te, temel ana arterlere ortalama 15 dakikalık mesafede. İstanbul’un merkezi çoğu noktasından araçla buraya 15 dakikada ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Araçla ulaşımda bu noktada oldukça avantajlıyız. Toplu taşıma anlamında otobüs ve minibüs hatları konusunda birçok alternatif var, ayrıca 19 Mayıs’ta açılacak Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattı ile de misafirlerimiz Alışveriş Merkezimize kolayca ulaşım sağlayabilecekler.

Yeni açılacak metro hattıyla Mecidiyeköy gibi ana arterlerden 5-10 dakika gibi bir sürede misafirlerimiz İsfanbul’a ulaşabiliyor olacaklar.

Gelecek dönem için belirlediğiniz hedeflerinizi bize anlatır mısınız?

2020 yılı bizim için, değişimlerin daha da ağırlıklı olacağı bir yıl olacak. Türkiye’nin en büyük açıkhava alışveriş merkezinde büyük bir dönüşüm gerçekleşiyor. AVM’miz içerisinde 40’a yakın mağazanın yeri değiştiriliyor ve mevcut Foodcourt alanımızı bir alt katımıza taşıyoruz.

Üstelik 7 ay gibi kısa bir sürede projemizi bitireceğiz. Yeni foodcourt alanımızı “İsfanbul Mutfak” adı altında 19 Mayıs’ta açacağız. Yeme-içme alanımız çok daha keyifli ve farklı lezzetlere ev sahipliği yapacak.

Aynı zamanda marka karması anlamında da yenileniyoruz. Bunun yanı sıra 100 odalı otelimizi 400 oda kapasitesine büyüteceğiz. Otel, AVM ile entegre hale getirilerek kongre ve etkinliklerin yapılacağı çok amaçlı salonlara da kavuşacağız. Eğlence perakendesinde de yatırımlarımız devam edecek.

 

AVM trend 

Röportaj Türkan ÜLDES

Bölge: Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE