Cumartesi, 20 Nisan 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Röportaj İstanbul

LogD Milk Run Yönetim Sistemi Lojistikte Şirketlere Yeşil Çözümler Sunuyor

Dünyaca ünlü markaları ‘Sürdürülebilir Yeşil Lojistik’ ekseninde buluşturan LogD CEO’su Seyhan Gülhan ile geliştirmiş oldukları Milk Run Yönetim Sistemi'nin detaylarını konuştuk. Hem çevreye hem de şirketlerin döngüsel ekonomisine katkı sağlayan Milk Run Yönetim Sistemi Türkiye’de bir ilk ...

LogD Milk Run Yönetim Sistemi Lojistikte Şirketlere Yeşil Çözümler Sunuyor

- Seyhan Bey, öncelikle sizi ve şirketinizi tanımak isteriz. Bize biraz bahseder misiniz ?

Lojistikte 25 yıllık profesyonel iş hayatının ardından birikim ve tecrübelerimi danışmanlık, konuşma ve moderatörlükler yaparak devam ettirdim. 

Dünya gazetesinde ve UTA Lojistik dergisinde Yeşil Lojistik ağırlıklı yazılar yazıyorum. Üniversitelerin lojistik bölümlerinde dönemsel olarak ders veriyorum.

İklim değişikliği konusunda yapılan çalışmaları uzmanlık alanım olan lojistik ile birlikte ele almak istedim ve “lojistikte sürdürülebilir olmak adına ne yapabiliriz?” konusunu pandemi döneminde araştırdım.

Sektörün önde gelen profesyonelleri ile fikir alışverişleri, iş insanları ve eğitimcilerle karşılıklı değerlendirmeler yaptık ve bu değerlendirmeler sonucunda Milk Run Yönetim Sistemi adını verdiğimiz bir uygulamayı LogD olarak tasarladık. Ar-ge ve saha testleri yaklaşık 1 yıl zamanımızı aldı.

- LogD basında Yeşil Lojistikçiler olarak adlandırılıyor, konuyu biraz detaylandırabilir misiniz ?

LogD daha iyi bir dünya ve geleceği odak noktasına almış bir girişim. Her attığımız adımın yeşil olması ve karbon ayakizimizi azaltmaya dikkat ediyoruz.

AB Yeşil Mutabakatı ve taraf olduğumuz Paris İklim Antlaşması’ndaki maddelere uyum sağlanması konusunda firmaların tedarik zinciri süreçlerinde destek veriyoruz LogD Milk Run çözümümüz 3 R sürdürülebilirlik kuralını içermektedir. Azalt ( Reduce ) , Re-cycle ( geri dönüştür) , Re-use ( tekrar kullan )

- Size Milk Run Yönetim Sistemi ve Foldable Box nedir diye sorsak ? Bize neler anlatırsınız ?

Milk Run Yönetim Sistemi, şirketlerin tedarik zincirinin yeşil ve sürdürülebilir olmasını sağlayan bir iş modelidir.

Buradaki hedefimiz tedarik zinciri süreçlerinde ek bir efora ihtiyaç duyulmadan güvenle, hasarsız ve karbon ayak izini mümkün olduğunca azaltarak, sıfır atık ile ürünlerin taşınmasının sağlanmasıdır. 

Milk Run Yönetim Sistemi tam bir sürdürülebilir operasyon modelidir.

Sistemde kullanılan katlanabilir kutular geri dönüştürülmüş malzemeler ile üretilirken, kutu üzerinde kullanılan biyoplastik mühürlerin zeytin çekirdeğinden üretilmesi, sürecin yönetilmesi ve takibi için oluşturulan özel yazılım ile saha operasyonlarının yönetimi sayesinde şirketlere sürdürülebilir bir tedarik zinciri sağlıyoruz.

Milk Run Yönetim Sistemi’ne dahil olan şirketlerin yeşil tedarik zinciri konusunda bize güvenmelerini ve kendi uzmanlık alanlarına daha çok konsantre olmalarını sağlıyoruz.

- Milk Run Yönetim Sistemi ile yeşil dönüşüme yılda ne kadar katkı sağlıyorsunuz ?

Milk Run Yönetim Sistemi ile her gün yüzlerce ağacı kurtarıyoruz. Ayrıca şirketlerin karbon ayak izini ve su kullanımını azaltıyoruz.

Kullandığımız materyallerin tamamının re-cycle olması nedeniyle aynı zamanda çevreyi de koruyoruz. 

2023 yılı hedefimiz; minimum 50 bin ağacın kesilmesini önlemek (2 orman), 20 milyon litre su kullanımının azaltılmasını sağlamak ve 2 milyon kilogram karbon ayak izini azaltmak. 

Diğer taraftan şirketlerin lojistik süreçlerinden işletmeye kadar karbon nötr olma konusunda daha ciddi adımlar attığını görüyoruz.

Sürdürülebilir lojistik ve operasyonlara ulaşmak konusunda ise sektörün çok büyük bir açığını LogD olarak kapatacak çok bir önemli bir girişim olan Milk Run Yönetim Sistemi’ni hayata geçirdik.

Bu sistem sayesinde işletmeler, daha yüksek verim, minimum çevresel etki ile sorunsuz lojistik operasyonları yürütebiliyor. 

Ayrıca şirketlerin sürdürülebilirlik raporlarına LogD Milk Run Yönetim Sistemi uygulaması ile girmek için birtakım çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yakın bir zamanda bunun duyurusunu gerçekleştireceğiz. 

- Çevreci ve sürdürülebilir sisteminizin lojistik yönetim maliyetlerindeki tasarrufu sizce ne kadardır ? Ve müşterilerinizin bu bağlamda kazanımları nelerdir? 

Şirketlerinin tedarik zinciri süreçlerinde görünen ve görünmeyen maliyetler vardır. LogD Milk Run Yönetim Sistemi olarak hem görünen hem de görünmeyen maliyetleri düşürüyoruz.

Mevcut operasyonlarında sağladığımız verimlilik, hasar ve kayıplarda sağladığımız başarı ile görünmeyen maliyetlerin azalmasını sağlıyoruz.

Görünen maliyetlerde ise her geçen gün artan maliyetlere karşı sabit maliyete yakın bir çözüm sunuyoruz.

LogD Milk Run Yönetim Sistemi, markaların lojistik yönetim maliyetlerinden tasarruf etmelerini ve ürünlerini güvenle taşınmalarını sağlar.

Milk Run Yönetim Sistemi içerisindeki çevreci kutular ile şirketlerin lojistik süreçlerinde bir defalık kullanılan sarf malzemeleri (karton koli, koli bandı, etiket vs.) yerine ürünlerin sürdürülebilir kutularda güvenle taşınması sayesinde başlı başına bir maliyet ekonomisi gerçekleştiriyoruz.

Tek kullanımdan sonra doğaya atık olarak dönen taşıma malzemeleri yerine geri dönüşümden elde edilen malzemelerin kullanımıyla döngüsel ekonomiye de katkıda bulunuyoruz.

- Kurduğunuz sistemin Türkiye’de kullanılabilmesi ile birlikte yurt dışı açılımınız olacak mıdır ?

Hedefimiz Cumhuriyetin 100.ncü yılı olan 2023’te yurtdışında bir Türk şirketi olarak Milk Run Yönetim Sistemi’ni uygulamaya almak. Halihazırda global markalarla görüşmeler gerçekleştirmekteyiz.

- Seyhan Bey 2022 yılını değerlendirmenizi istesek bize neler söylemek istersiniz ?  Önümüzdeki yıl  hedefleriniz arasında neler bulunuyor ?

2022 yılı LogD Milk Run Yönetim Sistemi’nin doğum yılı olması açısından önemli bir yıl.

Aynı zamanda Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP27) iklim değişikliğini önlemek adına daha ciddi adımlar atmamız gerektiğinin altının çizildiği de bir yıl oldu.

Biz de 2022 yılında Türkiye’nin en önemli markalarını Milk Run Yönetim Sistemi’ne dahil ettik. Böylece binlerce ağacın kesilmesini önledik ve karbon salınım miktarını azalttık.

2023 yılı daha fazla ağacı kurtaracağımız ve çevreyi koruyacağımız bir yıl olması açısından kapsamımızı daha da artıracağımız bir yıl olacak.

İş dünyasının yeşil lojistik ile ilgili beklentilerini karşılamak için teknolojiye daha çok ağırlık veriyor olacağız.

Geleceğin tedarik zinciri LogD sayesinde daha yeşil ve teknolojik inovatif çözümler sektöre sunulacak.

- Son olarak eklemek istedikleriniz var mıdır ? 

Gelecekten umutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Yeni nesil aldıkları eğitim ile 3 R ( azalt , dönüştür , tekrar kullan ) konusunda bize göre çevre konusunda daha bilinçliler.

Toplumsal olarak COVID-19 ile birlikte çevreye karşı sorumluluk konusunda daha bilinçli hale gelindiğini düşünüyorum.

Pandemi döneminde lojistik ve tedarik zinciri profesyonelleri çok büyük fedakarlıklar göstererek ekonomik çarkların dönmesini sağladı. Hem ailelerinin hem toplumun kahramanı oldular.

Lojistiktikçilerin yeşil lojistik ve yeşil tedarik zincirini iş süreçlerine dahil ederek çevresel, toplumsal ve ekonomik olarak tüm dünyanın kahramanı olacaklarını görüyorum. 

2023 yılının daha sürdürülebilir bir dünya için hepimizin daha ciddi adımlar atacağı bir yıl olmasını dilerim.

 

Bölge: Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE