Çarşamba, 29 Kasım 2023
.
.
chevron_left chevron_right
Röportaj Ankara

''Daima Bir Yenilik İçinde Olan ANKAmall Ziyaretçilerimiz İçin Tercih Noktası Oluyor''

Perakende sektörünün başarılı yöneticilerinden ANKAmall Alışveriş Merkezi müdürü Selin Anıl Oktay ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Selin Hanım, 20 yılı aşkın yöneticilik tecrübesini siz değerli AVMtrend.com okurları için anlattı.

''Daima Bir Yenilik İçinde Olan ANKAmall Ziyaretçilerimiz İçin Tercih Noktası Oluyor''

Selin Hanım öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz ? ANKAmall AVM’den önceki deneyimleriniz nelerdir ve ne kadar zamandır bu sektördesiniz?

Saint Benoit Fransız Koleji’nden sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Mimarlık eğitimimi tamamladım.

Eğitim gördüğüm alanla ilgili çalışmalarımın ardından perakende sektörüne geçiş yaparak önemli görevlerde bulundum.

Son 3 yılı Ege Perla İzmir Projeler Direktörlüğü olmak üzere 13 yıl boyunca Kanyon’da yönetici düzeyinde çeşitli görevler üstlendim, ardından Multi Türkiye yönetimindeki Gordion Alışveriş Merkezi Müdürü olarak görev yaptıktan sonra da 2022 Mayıs ayı itibariyle Türkiye’nin en büyük ve önemli AVM’lerinden olan ANKAmall’da göreve başladım ve AVM Müdürü olarak görevimi sürdürmekteyim. Yani, uzun yıllardır sektörün içerisindeyim.

1999 yılında hizmete açılan ANKAmall Alışveriş Merkezi’nin serüvenini sizden dinleyebilir miyiz?

1999 yılında Migros Alışveriş Merkezi olarak kapılarını açan ANKAmall, ziyaretçilerinin yoğun ilgisi ve her geçen gün yükselen başarı grafiğiyle kısa sürede büyüdü.

2006 yılında ''Türkiye’nin Alışveriş Merkezi'' mottosuyla ANKAmall olarak misafirlerini ağırlamaya başlayan alışveriş merkezimiz ulusal ve uluslar arası seçkin markaları barındırması yanında ziyaretçilerinin sosyal hayatına da katkı sağlamayı önceleyerek yıllar içerisindeki gelişimini sürdürdü.

2015 yılında ziyaretçilerine daha iyi, daha kapsamlı ve daha rahat hizmet sunabilmek adına renovasyon süreci yaşayan ANKAmall, yenilenen katları ile daha aydınlık ve konforlu fiziki ortam sunmanın yanı sıra bünyesine kattığı mağazalar ve binlerce marka ile hizmet vermeye başladı.

Şu an 330’un üzerindeki seçkin markaları ve mağazaları, 120.000 metrekare kiralanabilir alanı, 6000 araç kapasiteli ücretsiz otoparkı, kafeleri, restoranları, çocuk oyun alanları ile hizmet veren alışveriş merkezimiz kolay ulaşım imkanı sunan merkezi lokasyonu ile de Başkentlilerin buluşma noktası olma özelliğini sürdürüyor.

Bununla birlikte sektörde son yıllarda değişen ve çeşitlenen beklentilere daha iyi karşılık verebilmek ve çıtanın üzerine çıkmak için daima bir yenilik içerisinde olan ANKAmall, sadece Ankara değil, Anadolu’nun dört bir yanından ziyaretçilerine tüm ihtiyaçlarını giderebilmenin ötesinde beklentilerini fazlasıyla karşılayan olanaklar sunuyor.

Bu vizyon ANKAmall’un daima genç, dinamik, enerjisi yüksek bir alışveriş merkezi olma olgusunu da diri tutuyor.

Alışveriş merkezleri içinde yer alan markalar, ziyaretçiler açısından önemli bir referans. Marka karmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Türkiye’nin ve dünyanın en seçkin markaları ile ziyaretçilerini buluşturan alışveriş merkezimiz, aynı zamanda Türkiye pazarına ilk kez giren markaların da ilk adreslerinden biri oluyor.

''Her şey'' sloganıyla marka karması ve çeşitliliği ile tüketicinin gelişen ve değişen ihtiyaçlarına uyumlu yüzlerce mağazasıyla hizmetlerini sürdüren ANKAmall, misyonuna uygun şekilde marka karmasını da her geçen gün genişletmeye ve çeşitlendirmeye devam ediyor.

Önemli markalarımızın en büyük alanları ve ürün çeşitlilikleri ile yer aldığı alışveriş merkezimiz bu anlamda da misafirlerimiz için tercih noktası oluyor.

Örneğin, Türkiye’nin en büyük Nike mağazası, 5000 metrekare alanıyla 5M Migros, 11.800 metrekare alanıyla Koçtaş, Zara, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear, Media Markt, Teknosa, Mango, Beymen Club, Lacoste, Gant, Victoria’s Secret gibi dünyaca ünlü yüzlerce marka alışveriş merkezimizi diğerlerinden ayrıştırıyor.

Mağaza kiralama siteminiz nasıl işliyor? Kiracılarınıza hangi olanakları sunuyorsunuz? Sizce bir AVM'nin tercih sebebi olması neye bağlıdır ?

Bir AVM’nin tercih sebebi olması pek çok etkenle doğru orantılıdır. Örnek vermek gerekirse, lokasyon, geniş ferah alanlara sahip ve doğru bir mimari yaklaşımla hayata geçirilmiş olması, sürekli bir değişim ve yenilik içerisinde olması, misafirlerinin ihtiyaç ve beklentilerini en üst düzeyde karşılayan bir marka karmasına sahip olması, yeni tredleri yakından takip ederek uyumlu çalışmalar yürütmesi gibi pek çok etkenden bahsedebiliriz.

ANKAmall olarak bazılarını saydığım benzer kriterlere büyük önem veriyoruz. Ziyaretçilerimiz, bulunduğumuz bölge, kentimiz, ülkemiz için katma değer sağlayacak projeler geliştirmeyi önceliyoruz.

Sosyal ve kültürel, sanatsal etkinliklere ağırlık vermek yanında çevreye ve çevre bilincinin oluşmasına katkı sağlayacak projeler geliştiriyoruz.

Ziyaretçilerimiz, mağaza sahip ve çalışanlarımız,yönetim ekibi ve diğer hizmet personelimiz tam bir bütünlük ortak bir vizyonla hareket etmeye çalışıyoruz.

Karşılaştığımız ilgi ve talep de gösteriyor ki alışveriş merkezimizin gücü ve markalarımızın gücü ile herkesi memnun eden bir sonuç ortaya çıkıyor.

Selin Hanım başarılı bir yöneticisiniz, sizce bir AVM yöneticisi nasıl olmalı ve bu başarınızı neye borçlusunuz ?

Perakende sektöründe başarılı bir yönetici olabilmek için çağın değişen koşullarına ayak uydurmanın ve tüketicinin dönüşen ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Gereksinimler ve öncelikler hızla değişirken beklentilere cevap verebilecek stratejiler geliştirmek başarıyı da beraberinde getiriyor.

Hem kiracıların hem de ziyaretçilerin mutluluğunu, konforunu ve güvenliğini önceleyerek onların isteklerini doğru okumak ve bu doğrultuda çalışmalar yapmak, aynı zamanda onlarla duygusal bağ da kurup sadakati oluşturabilmek sürdürülebilir başarıyı yakalamanıza olanak sağlıyor.

Çok yakın bir dönemde MarCom Awards’tan aldığınız ödül sizin ve alışveriş merkezinizin başarılarını taçlandırdı. Bu konu hakkında bize neler söylemek istersiniz ?

Ziyaretçilerimizin sürekli artan ilgisi, hizmet kalitemizi yükseltmenin ötesinde sosyal ve kültürel etkinliklerimizi de çeşitlendirme konusunda üzerimizdeki sorumluluğu artırıyor.

Hem toplumsal, kurumsal görevimizi yerine getirmek hem de ziyaretçilerimize teşekkür etmek için kültürel boyutu yüksek projelere ağırlık veriyoruz.

Geçtiğimiz yaz aylarında da dolu dolu bir programla kültür ve sanatı da önceleyen bir dizi etkinlik gerçekleştirdik.

Ankara’da ilk kez hayata geçirilen ve nostalji rüzgarları estiren Vintage Fest’te, dünyanın dört bir yanından sanat eseri niteliğindeki antika ve vintage eserler ve antika arabalar görücüye çıktı.

Dans, müzik, tiyatro, sinema ve çeşitli etkinliklerle çok yönlü bir sanat şöleni yaşandı. Ziyaretçilerimiz birbirinden keyifli konserler, tiyatro gösterileri, karaoke yarışmaları, dans ve sahne şovları, atölyeler ve keyifli yarışmalar ile nostalji dolu unutulmaz günler geçirdi.

Bu etkinliklerimiz sayesinde dünyanın en önemli pazarlama ve iletişim programlarından olan MarCom Awards’tan aldığımız Platinum ödül ise alışveriş merkezimizin başarısını da taçlandırarak bizleri de gururlandırdı.

2022 yılı sizin için nasıl geçti, gelecekteki hedef ve projeleriniz nelerdir ? Ziyaretçilerinizi hangi güzel projeler bekliyor ?

2022 yılında AVM’mize yeni markaları katmamızın yanı sıra ziyaretçilerimizin sosyal hayatına da katkı sağlamak, kültürel ihtiyaçlarına da cevap verebilmek adına çalışmalarımızı sürdürdük.

Yaz aylarında birbirinden ünlü isimlerin konserleriyle ziyaretçilerimizi ağırladık; Ümit Besen ve Pamela’dan Buray’a, Necati ve Saykolar’dan Öykü Gürman’a, Retrobüs’ten Ayhan Sicimoğlu & All Stars’a kadar birçok sanatçıyı sevenleriyle buluşturduk.

Konserlerimizin yanı sıra Başkentte ilk kez gerçekleşen Vintage Fest ile de ziyaretçilerimizin unutulmaz anlar yaşamasını sağladık.

Sosyal etkinliklerimizin yanı sıra kitap fuarı, hediyelik eşya fuarı gibi etkinliklere imza atarken, sömestre döneminde düzenlediğimiz ileri dönüşüm atölyeleri ile her yaş grubundan ziyaretçimizin çevre bilincini pekiştirmesini desteklerken, artık kullanılmayan eşyaların tekrar kullanılmasına olanak sağladık.

Önümüzdeki dönemde de yepyeni projeler ve sürprizlerle çıtayı daha da yukarıya çıkarmayı hedefliyoruz.

Kentine, bölgesine fayda sağlamayı öncelemenin yanında daha sürdürülebilir bir dünya için çevreye çok daha duyarlı teknolojilerle yapılan çalışmalarımızı daha üst seviyeye çıkaracağız.

Sürdürülebilir başarıyı yakalamak, tüketiciye hitap edebilmek ve onların değişen ihtiyaçlarına cevap verebilmek için içinde bulunduğumuz çevredeki değişime en iyi şekilde adapte olabilmenin, uyum sağlayabilmenin çok önemli olduğuna inanıyoruz; bu vizyonla çalışmaya devam edeceğiz.

 

 

 

Bölge: Etiketler:
adscode
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 2
  • 2
  • 1
  • 1
  • 1
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE