Cumartesi, 22 Ocak 2022
.
.
chevron_left chevron_right
Röportaj İstanbul

''Ayakkabı Dünyası Marka Karması Sayesinde Pek Çok Tarza Hitap Ediyor''

Ayakkabı modacısı olarak da anılan Ayakkabı Dünyası Genel Müdürü Gürkan Ergenekon ile, köklü markanın dünden bugüne gelişim ve değişimi ile ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

''Ayakkabı Dünyası Marka Karması Sayesinde Pek Çok Tarza Hitap Ediyor''

Gürkan Bey, biraz marka hikayenizden bahsedebilir misiniz ?

1923 yılında küçük bir atölye ile başlayan Ayakkabı Dünyası yolculuğu, 100 yıla yakın köklü geçmişiyle Türkiye Cumhuriyeti tarihine tanıklık etmiştir.

Bugün ise, yurt içinde 43 mağazası, güçlü online satış ağı ve 500'e yakın çalışanı ile ayakkabı modacısı olarak devam ediyor. 2014 yılında Esas Holding ile gerçekleşen iş ortaklığı sonrası Ayakkabı Dünyası’nın markalaşma çalışmaları daha da artıyor.

Kendi markalarımız Provoq, Eclipse ve Kiddo ile farklılaşıyor, dünyanın lider markalarını mağazalarımızda müşterilerimize sunuyoruz. Zamansız ve trend modellerimizle modaseverlere hitap ediyoruz.

Her geçen yıl trendlerden daha fazla ilham alıyor, ürün gamımızı müşterilerimizin beğenileri doğrultusunda genişletiyoruz.

Müşteri deneyimini ve sadakatini artırmaya yönelik çalışmalarımız, çalışan istihdamında yarattığımız değer ve yenilikçi vizyonumuzla Türk moda perakendesinde başarılı yatırımlarımızı sürdürüyoruz.

Yakın zaman önce bir logo değişimine gittiniz. Yeni logonuzun hikayesi ve bu süreçte aldığınız geri dönüşler hakkında neler söylemek istersiniz ?

Ayakkabı Dünyası; birçok markayı tek çatı altında toplayan marka karması sayesinde pek çok tarza hitap ediyor. Sahip olduğumuz bu imajın yanı sıra marka olarak müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan, samimi, ayrıca yaratıcı ve iddialı, zamana ayak uydurmuş, tutkulu ve dinamik bir çizgimiz var.

Geçtiğimiz yıl logomuzda revizyona gittik. Yeni logomuzla yalın ve sade bir ayakkabı moda markasının geçirdiği güçlü kökleri olan dönüşümün hikâyesini anlattık.

Aldığımız geri dönüşler çok olumlu oldu. Köklü bir marka olmanın yanı sıra trendlere adapte olabilen, trendlerden ilham alan bir marka olduğumuzu da göstermiş olduk.

Yeni logomuz mecra görünürlüğünde avantaj sağlarken, özellikle dijital platformlarda da sadeliği ile çok uyumlu oldu. Buna paralel olarak artan satışlarımız, doğru bir yolda ilerlediğimizi ve kendimizi müşterilerimize doğru ifade ettiğimizi gösteriyor.

Ayakkabı Dünyası son dönemde yenilenen yüzüyle dikkat çekiyor. Bu anlamda ne gibi yenilikler yaptınız ?

Değişen dünyaya ayak uyduruyor ve evrilen müşteri alışkanlıklarını çok önemsiyoruz. Bu doğrultuda ürünlerimizi ve hizmetlerimizi geliştirirken, koleksiyonlarımıza da farklı özelliklerde ürünler ekliyoruz.

Kendimize ait markalarımıza sadece stil olarak değil alt yapı olarak da farklı özellikler oluşturmaya dikkat ediyoruz. Bu anlamda farklı teknoloji ve esnekliklere sahip ürünler katarak koleksiyonumuzu ve iletişimimizi zenginleştiriyoruz.

Eclipse markamızı da müşterilerimizin ihtiyaçlarını gözeterek yeniledik. Eclipse, 2020-2021 Sonbahar-Kış Koleksiyonu'nda sadece konfor sunmanın ötesinde, alt yapısıyla da öne çıkıyor.

Teknoloji, esneklik, rahatlık ve stili bir arada bulundurarak, sektördeki boşluğu dolduruyor. Kendimize ait diğer markamız Provoq; modern tasarımlarıyla formal ve casual tarafta fazlasıyla ön planda.

Trend, günümüz modasına hitap eden, zamansız modelleriyle ayakkabıseverler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Kiddo markamız ise çocuklar için hem renkli hem de rahat ürünlerden oluşuyor. Eğlenceli, cıvıl cıvıl ve havalı Kiddo tasarımları moda tutkunu minikleri etkilediği kadar, ebeveynlerin de kalbini fethediyor.

Eclipse, Provoq ve Kiddo üçlü markalarımız ile markalaşma planımız doğrultusunda, modaseverleri mutlu edecek sürprizler hazırlıyoruz.

Ayakkabı Dünyası; kolay, yeni nesil ve mutlu hissettiren bir alışveriş deneyimi sunma hedefiyle ilerleyen bir marka. Modadan ilham alan marka imajımızı her kanalda güçlendirmek için çalışıyoruz.

Değişen çağa hızla adapte olarak kendimizi yeniliyoruz. E-satış alanında ciddi bir yatırımımız var. Çok kısa bir süre öncesinde e-satış kanalımızı yeniledik.

Yepyeni bir “yeni nesil e-mağazacılık” dünyası hayaliyle yola çıktık ve sadeleşen alt yapısıyla alışveriş deneyimini bir üst seviyeye taşıdık. Kullanıcı dostu yeni nesil e-mağazamızla alışveriş yapmayı pratik ve kolay hale getirdik.

Oldukça ilgi gören, online’a özel kapsül koleksiyonlarımızı artırmak, farklı sürprizlerle bu platformumuzu dinamik tutmak planlarımız arasında yer alıyor.

Büyüme stratejileriniz ve hedeflerinizden bahseder misiniz ?

Mağazalarımıza gelen kişi sayısı yılda 15 milyon ve e-satış platformumuzu ziyaret edenler ise yılda yaklaşık 30 milyon. Bundan sonraki planlarımızın arasında, koşulların da uygunluğuna göre, mağaza açılışlarımızın devam etmesi yer alıyor.

Yılda 30 milyon kişinin ziyaret ettiği e-satış kanalımız, şu an toplam ciromuzun %20’sini oluşturuyor. 2021 yılı sonunda hedefimiz bu oranı %30’a çıkarmak.

E-satış kanalımıza yaptığımız yatırımların karşılığını mağazaların kapalı kaldığı, tam çalışamadığı bu dönemde fazlasıyla gördük. Önümüzdeki 5 yıl içinde gelirimizin en az yarısını e-mağazamızdan elde etmeyi, sonraki dönemde bu oranı daha da artırmayı hedefliyoruz.

Online’da 2020 yılında bir önceki yıla göre %72 oranında büyüdük. Tabii yalnızca online’da büyümeye değil, kanallar arası entegrasyon ile bütünleşik büyümeye inanıyor ve yatırımlarımızı bu doğrultuda yapıyoruz.

Bizim için önemli olan, müşteriye istediği hizmeti, istediği noktada ve anda sunabilmektir. Dünyanın lider markalarını müşterilerimizle buluştururken, koleksiyonumuzdaki bize ait markalarımızla da farklılaşıyoruz.

Müşteri deneyimini artırmaya yönelik çalışmalarımız, çalışan istihdamında yarattığımız değer ve yenilikçi vizyonumuzla Türk moda perakendesindeki büyüme hikâyemizi sürdürüyoruz.

Ayakkabı Dünyası’nı bir “Brand Destination” olarak konumlandırıyoruz. Dünyanın en çok tercih edilen ayakkabı markalarının yanı sıra bize ait markaları (Provoq, Eclipse, Kiddo) da ayakkabı tutkunlarına sunuyoruz.

Yenilenen Eclipse markamızın koleksiyonunda konforun yanı sıra; stil, esneklik ve inovasyonu bir arada bulunduruyoruz.

‘Comfort with style’ mottosu ile ayakkabıda rahatlığı bir üst noktaya taşıyarak, müşterilerimizin tam anlamıyla “modanın en rahat halini” deneyimlemelerini sağlıyoruz.

Provoq markamız ise formal ve casual tarafta fazlasıyla ön planda. Yenilenen tasarımlarıyla Provoq; günümüz modasına yön veren, trendlerden ilham alan, müşterilerini hayatlarında daha fazla moda olması yönünde cesaretlendiren bir koleksiyona sahip.

Çocuk koleksiyonu için ise oluşturduğumuz Kiddo markamız, minik moda tutkunlarına rahat, cıvıl cıvıl ve havalı bir tarz sunuyor. Eclipse, Provoq ve Kiddo üçlü markalarımızda ürün geliştirme konusunda yatırımlarımız devam ediyor.

AVM yatırımları ile ilgili ne düşünüyorsunuz ? Kademeli normalleşmenin AVM’lere etkisi sizce ne olur ?

Pandemi sürecinden en çok etkilenen alanlardan biri AVM'ler oldu. Aynı zamanda perakende sektörünü de yavaşlatan kısıtlama kararının normalleşme sürecinde esnetilmesiyle hem mağazalar hem AVM sektörü tekrar faaliyete geçerek, yeni döneme hızla adapte oldular.

Ticari ve sosyal yaşamda uygulanacak yeni tedbirler ve kurallarla birlikte aşılama sürecinin hızlanması ve devlet destekleri ile de AVM yatırımlarının ivme kazanacağını düşünüyoruz.

AVM yönetimleri ile perakende markalarının iş birliğinde, sağlık otoritelerinin koyduğu kurallara uyularak hem sağlık hem de sektörel anlamda iyileşme gösterileceğine inancımız tam.

Adım Kart isimli sadakat programınız var. Bu program ile müşterilerinize ne tür imkanlar sağlıyorsunuz ?

Adım Kart, müşteri sadakatini artırmak için attığımız adımlardan biri. Adım Kart, üyelerimize kampanya ve indirim olanağı ile baz fayda verirken aynı zamanda dönemsel sosyal avantajlar da sunarak markaya olan bağın güçlenmesine yardımcı oluyor.

Yeniden düzenlenen programımız kapsamında üye olan müşterilerimiz ne kadar fazla harcarsa, o kadar çok kazanıyor. Bu parapuanlar mağazalarımızda ya da ayakkabidunyasi.com.tr sitemizde kazanılıyor ve kullanılabiliyor.

Adım Kart’ın Classic, Gold, Platinum ve Black olmak üzere 4 basamağı bulunuyor.

Normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber müşterilerinizi ne gibi sürprizler bekliyor ?

Yatırım planlarımız arasında yer alan mağaza açılışları, kendi markalarımız ve e-satış alanlarında müşterilerimiz için sürpriz gelişmeler duyurmaya devam edeceğiz.

Türkiye'de şu an 43 mağazası ve e-satış kanalıyla yer alan Ayakkabı Dünyası, normalleşme sürecinde de mağaza açılışlarına devam ederek moda tutkunlarıyla buluşacak.

Pandemiyle birlikte değişen hayat sistemine ayak uydurarak yenilediğimiz e-satış kanalımızın da bu süreçte ilgi çekmeyi sürdüreceğine inanıyoruz.

Pratik alışveriş imkanı sunan, kullanıcı dostu yeni nesil e-mağazamızda müşterilerimize özel sürprizler yer alacak. Bununla birlikte kendi markalarımızın Provoq, Eclipse ve Kiddo koleksiyonlarında, yeniden tanımlanan hayat tarzına uygun olarak müşterilerimiz için özel tasarımlar sunulacak.

“Modadan ilham alan marka” imajımızı güçlendirmek için kendi koleksiyonlarımızı, oldukça olumlu geri dönüşler aldığımız e-satış mağazamıza özel sürprizlerle birleştirerek modaseverleri memnun edeceğimizi düşünüyoruz.

 

AVMtrend

Röportaj: Türkan ÜLDES

Bölge: Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE