Pazartesi, 22 Temmuz 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Röportaj İstanbul

Kazım Mavuş: ''Evin Tüm İhtiyaçlarını Tek Çatı Altına Toplayan Bir Yapıya Sahibiz''

Ev yaşam ürünleri kategorisinde e-ticaret sitesi ve mağazalar zinciri Evidea Genel Müdürü Kazım Mavuş ile yıl sonu mağaza hedeflerini, 2023 yılı değerlendirmelerini ve 2024 hedeflerini siz değerli AVMtrend.com okurları için konuştuk.

Kazım Mavuş: ''Evin Tüm İhtiyaçlarını Tek Çatı Altına Toplayan Bir Yapıya Sahibiz''

-Kazım Bey, Evidea olarak mağaza zincirlerinize sürekli olarak yeni bir halka ekliyorsunuz. Şube açılışlarınızda öncelikleriniz nelerdir?

Mağazalarımız; tüketicilerin yoğun yaşadığı ve kolay ulaşabileceği yerlerde, genellikle alışveriş merkezlerinde bulunuyor. En önemli önceliğimiz mağazalarımızın geniş ve ferah olması. Mağazalarımız yaklaşık 1.5 m2’lik bir alana sahip.

Evidea’nın mağaza konsepti hazırlanırken mimarlarımızın Avrupa trendlerini incelediğini ve güçlü mağazaların konseptlerini inceleyip ilham aldığını söyleyebilirim.

Evidea’nın kurumsal renkleri ile hazırlanmış sıcak, keyifli ve ferah bir mağaza konseptimiz var. Ayrıca çok markalı geniş ürün gamımızla, geniş bir tüketici grubuna hitap ediyoruz.

8 ana kategoride binlerce kaliteli ürünü tek çatı altında sunarak müşterilerimize sıra dışı bir alışveriş deneyimi yaşatıyoruz.

Tüketicilerimizin dekoratif fikirler bulup ilham aldığı ve içinde gezerken kendilerini değerli hissettiği bir alışverişi deneyimi yaşatmayı önemsiyoruz.

Tüm mağazalarımızda aynı konsepti ve aynı deneyimi sunmak bizi diğer markalardan ayıran en önemli özelliklerimizden.

-En son açılışını gerçekleştirdiğiniz Evidea mağazanız hangi ilimizde yer alıyor ve lokasyon seçimlerinizde en çok nelere dikkat ediyorsunuz?

45. mağazamızı 2 Kasım tarihinde Ankara Atlantis AVM’de tüketicilerimizle buluşturduk.Evidea olarak mağaza açmadan önce detaylı bir fizibilite süreci yürütüyoruz.

Pazar büyüklüğü uygun olan şehirlerde, konseptimize uygun lokasyonlar bulduğumuzda gerekli analizlerimizi yaparak karar alıyoruz.

Şehrin nüfusu ve harcama alışkanlıkları bizim için en önemli kriterler. Saha analizleri ve Pazar analizleri ile bölgenin potansiyelini inceliyor ve uygunluk durumunda harekete geçiyoruz.

- Evidea olarak sunduğunuz ürün kategorilerinizde bir artış yapmayı düşünüyor musunuz? Ürünlerinize daha fazla çeşitlilik katacak mısınız?

“Burada her şey evim için” sloganıyla çıktığımız bu yolda bir evin tüm ihtiyaçlarını tek çatı altında toplayan bir yapıya sahibiz.

Pazar araştırmalarımız ile müşterilerimizin isteklerini ve ihtiyaçlarını sürekli dinliyoruz.

Bu da bize potansiyel müşterilerimizin hangi ürünlere ilgi gösterdiğini ve hangi kategorilerde daha fazla seçenek istediğini gösteriyor.

Trendleri yakından takip ederek, talep gören yeni ürünleri belirliyoruz. Müşterilerin ilgi gösterdiği güncel ürün gruplarını öğrenerek ürün portföyümüzü genişletiyoruz.

Şu anda 8 ayrı ana kategoride 7000’den fazla ürünü tüketicilerimize sunuyoruz. Bu sayıyı her geçen gün artırmayı hedefliyoruz.

- Güçlü bir şekilde devam eden e-ticaretinizde yakaladığınız ivmeyi daha yükseklere çıkarmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Evidea olarak e-ticaret alanında köklü bir tecrübeye sahibiz. Ciromuzun yaklaşık % 15’ini e-ticaret’ten gerçekleştiriyoruz.

Bu oran sektör ortalamasının üzerinde. E-ticaret’in geleceğine olan inancımızla buradaki yatırımlarımıza devam edeceğiz.

Sürekli güçlenen evidea.com sayesinde 81 ildeki varlığımızı sürdürüyoruz.

- Evidea, tüketicinin değişen satın alma alışkanlıklarına nasıl cevap veriyor? Bize biraz anlatabilir misiniz?

Tüketiciyi ve pazarı anlamak Evidea’nın en önem verdiği konuların başında geliyor.Düzenli olarak hem genel ev yaşam kategorisinde hem de ürün gamımızdaki 8 ana kategoride tüketicilerin değişen ihtiyaç ve beklentilerini, satın alma alışkanlıklarını, satın alma kararlarını etkileyen faktörleri kantitatif araştırmalarla ölçüyor; fokus grup çalışmalarıyla derinlemesine anlayıp genel stratejilerimizi tüketicilerin beklentilerini karşılamak üzere kuruyor ve uyguluyoruz.

Trend ve fonksiyonel ürünler sunmayı hedefleyen bir marka olarak, tüketicilerin trend ve tarz algısını yakından takip ediyor; private label ürün gamımızı tüketicilerin görüşlerini alarak oluşturuyoruz.

Mağazalarımızda, web sitemizde, müşteri iletişim merkezimizde verdiğimiz hizmetin tüketici tarafında nasıl değerlendirildiğini düzenli olarak ölçümlüyoruz.

Tüm bu çalışmalarla hedefimiz sürekli müşteriyi dinleyerek onların beklentilerini en üst seviyede karşılamak.

-Evidea'nın sürdürülebilirliğe verdiği önemi ve sizin gösterdiğiniz hassasiyeti biliyoruz. Bu konuda bize ve AVMtrend okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Sürdürülebilirlik bizim için de çok önemli bir konu ve bu konuda uzun süredir çalışmalar yürütüyoruz.

Tedarik zincirimizde sürdürülebilirlik ilkelerini benimseyerek, tedarikçilerimizi çevre dostu uygulamalara yönlendiriyoruz.

Üreticilerimizle uzun vadeli iş birlikleri kurarak, sürdürülebilirlik standartlarına uygun üretim süreçleri sağlamaya çalışıyoruz.

Müşterilerimizi, çevre dostu, sürdürülebilir alışveriş çantaları ve hediye paketleri kullanmaya teşvik ediyoruz.

Plastik kullanımını en aza indirerek veya geri dönüştürülebilir ambalajlar tercih ederek atık miktarını azaltmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz.

Aynı zamanda iş yerlerimizde de enerji tüketimini azaltmaya ve sürdürülebilirlik ilkelerine uygun bir şekilde hareket etmeye gayret ediyoruz. Karbon ayak izini azaltmak için birçok kalemde gayretli çalışmalar yapıyoruz.

- Hafta sonlarınızı değerlendirirken nelere öncelik veriyorsunuz? Biraz bahsedebilir misiniz?

Cumartesi günlerini mümkün olduğunca bilgisayardan uzak kalarak geçirmeye çalışıyorum.

Pazar günleri ise kendime vakit ayırdığım bir gün oluyor. Sabah erken saatlerde kalkıp yürüyüş yapıyorum, ardından da araştırma yaparak sektördeki yenilikleri ve gelişmeleri takip ediyorum.

İşimin olmazsa olmaz dünya trendleri ve piyasanın takibi oldukça önemli.

Ve elbette hayattaki en büyük destekçim ailemle keyifli vakit geçirmeye özen gösteriyorum.

- 2023 yılının dördüncü çeyreğinde olduğumuz şu günlerde hangi çalışmalarınıza ağırlık verdiniz? Yıl sonu hedeflerinize yakınlaştınız mı? 2024 yılı için neler söylersiniz ve yeni yılda tüketicilerinizi ne gibi yenilikler bekliyor?

2023 yılında fiziksel mağazacılık ağımıza Türkiye’nin çeşitli illerinde, çoğunluğu AVM’lerde olacak yaklaşık 15 yeni mağaza daha ekledik.

Yıl sonuna kadar 47 mağazaya ulaşmış olacağız. Bununla birlikte e-ticaret altyapımıza yatırım yaparken bir diğer yandan da pürüzsüz bir müşteri deneyimi için çoklu kanal stratejimize yatırım yapıyoruz.

İş zekası uygulamalarından ileri düzeyde faydalanıyoruz. Karar alma süreçlerimizi hızlandırmak ve daha verimli hale getirebilmek amacıyla 2024 yılında süreçlerimizi dijitalleştirme yatırımlarımızı da sürdüreceğiz.

Bölge: Etiketler:
adscode
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE