Cumartesi, 22 Ocak 2022
.
.
chevron_left chevron_right
Röportaj İstanbul

''Atlı Karınca'' 25 Yıldır Dönüyor...

İstanbul'un en eski AVM'lerinden biri olan Carousel Alışveriş Merkezi, güvenli hizmet anlayışı ve yenilikçi yüzüyle misafirlerinin memnuniyetini en üst düzeyde tutuyor. Aldığı tüm hijyenik tedbirler, seçkin marka karması ve sosyal alanları ile ziyaretçilerine keyifli ve sağlıklı bir alışveriş deneyimi sunuyor. Carousel AVM İcra Kurulu Başkanı Orhan Demir ile Carousel Alışveriş Merkezi'nin kuruluşundan bu yana geçen sürede yaşanan değişimleri ve 25. yıl kutlamalarını konuştuk.

''Atlı Karınca'' 25 Yıldır Dönüyor...

- Siz 25 yıl önce Türkiye’nin ilk AVM lerinden biri olan Carousel’i hizmete açtınız. Duygularınızı anlatır mısınız? 

Türkiye’nin öncü AVM’lerinden biri olarak, 1995 yılında Bakırköy’de kapılarımızı açtık.Carousel’e 125 bin kişinin girdiği günleri unutmak imkansız. Carousel olarak her zaman Bakırköy’ün en önemli buluşma noktalarından biri olduk ve olmaya da devam etmekteyiz. İstanbul’un en nezih restoran ve kafelerine de ev sahipliği yapıyoruz. İstanbul’un her kesiminden misafirlerimizin olduğunu söyleyebilirim. 82 bin metrekarelik inşaat alanı içinde 26 bin metrekarelik kiralanabilir alanı bünyemizde barındırıyoruz.
 
- Carousel yani ‘Atlıkarınca’ 25 senedir dönüyor, bu isimin bir hikayesi vardır mutlaka, biraz bahseder misiniz ?
 
Ailelerin çocuklarıyla birlikte keyifli vakit geçirdiği bir AVM projesini hedefliyorduk. Ne mutlu bize ki hayata geçirdik. Atlıkarıncayı Amerika’dan getirdik. Yıllar içerisinde çok sevilen atlıkarıncamızla birlikte gönüllerde taht kurmayı başardık.
 
Aileler çocuklarını eğlendirmek için İstanbul’un dört bir yanından ve çevre illerimizden atlıkarıncamız için geliyor. Çocukların yüzündeki gülüşler bizim ne kadar doğru bir yatırıma imza attığımızı kanıtlıyor.
 
İstanbul’da büyüyen neredeyse her çocuğun anısında atlıkarıncamız yer alıyor. Gerçekten çok duygusal geri bildirimler alıyoruz. O yılların çocukları, şimdinin yetişkinleri oldu. Onlar da şimdi kardeşlerini ya da çocuklarını getirmeye başladı. Atlıkarıncamızla öyle anılar biriktirdik ki hayata geçirmiş projelerimize ve etkinliklerimize konu oldu.
 
- 25 yıldır Carousel’i diğer AVM’lerden ayıran özellikler nelerdir ?
 
Yıllar içerisinde İstanbul’un ilk AVM’lerinden biri olmanın çok sayıda avantajını yaşadık. Kaliteli hizmet sunma gayemizden hiç vazgeçmedik. 25 yıla dayanan bir deneyim ve köklü bir tecrübe edinmiş olduk.
 
Bu deneyimi ise bizlerle aynı yolda yürüyen markalarımızla paylaştık. Yakaladığımız sinerjiyle birlikte başarılı bir ivme yakaladığımızı düşünüyorum. Bu derecede büyük bir yatırımın başarıya ulaşmasında en önemli faktör ve yapı taşı çekirdek kadronun niteliği ve tecrübesidir.Misafirlerimizin ilgisi ve Carousel’e olan inancı da yıllar içerisinde katlanarak arttı. 
 
Biz de bu güvenlerini hep arkamızda hissettik. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda, birden çok neslin hayatına iz bırakabildiğimizi görüyorum.
 
En büyük motivasyon kaynağımızdan biri de budur. Carousel’in 25 yıla dayanan köklü tecrübesi sektörün gelişmesinde önemli rol oynadı. AVM’mizin yönetiminde yer alan birçok yöneticiyi geliştirerek, sektöre kazandırdık. Deyim yerindeyse Carousel, sektörün okulu haline geldi.
 
- Kalite politikanızdan söz etmenizi istesek, bize nasıl sıralarsınız ?
 
Misyonumuz ve kalite politikamızın bir gereği olarak müşteri memnuniyetini her türlü iş sürecinin önünde görüyoruz. Carousel’de en önemli amacımız, misafirlerimize keyif alacakları bir alışveriş deneyimi sunmanın yanı sıra eğlencenin, yeme içmenin, sosyal ve kültürel aktivitelerin de uluslararası standartlarda sağlanması.
 
Bu sebeple misafirlerimizin bizi tercih etmeleri için öncelikle huzurlu, konforlu, temiz ve güvenli bir ortam sağlamamız gerektiğine inanıyoruz. En iyi hizmeti verebilmek için hiçbir konuda ödün vermeden, müşteri memnuniyetini önemsiyoruz.
 
- Almış olduğu ödüllerle kendisinden sıkça bahsettiren Carousel Alışveriş Merkezi'nde nasıl bir marka karması oluşturdunuz, bu yıl ziyaretçilerinizi, yeni markalar ile buluşturacak mısınız ?
 
Migros Market, Vakko, Mango, Mudo, Benetton, Derimod, Decathlon, Defacto, E-bebek, Desa, Polo Garage, Damat, ADL, Mavi, Colin’s, Kiğılı, Deichmann, Sevil Parfümeri ve Kemal Tanca gibi ülkemizin önde gelen tekstil, ayakkabı ve aksesuar markaları alışveriş merkezimizde yer alıyor.
 
Ayrıca kitaptan müziğe, filmden kırtasiyeye kadar geniş bir yelpazede hizmet veren D&R ile eğlence ve oyuncak dünyasından birçok ürünü bulabileceğiniz Toyzz Shop’da Carousel’de misafirlerini bekliyor. 
 
 
Uzak doğu mutfağının yıldızlarından Chinese Sushi Express ile Meksika mutfağının önde gelen restoranlarından Escobar’ın yanı sıra Hayal Kahvesi, Leman Kültür, Mado, Alaçatı Muhallebicisi ve Starbucks gibi yeme içme sektöründe zengin ürün çeşidi ve eşsiz lezzetleriyle öne çıkan mekanlara da ev sahipliği yapıyoruz.
 
- Lokasyon avantajınızdan bahseder misiniz ?
 
Carousel Alışveriş ve Yaşam Merkezi, İstanbul’un en merkezi konumlarından birinde. Bakırköy’ün en işlek noktasındayız. Marmaray’a konumlarından birinde. 250 metre uzaklıktayız.
 
İDO iskelesine ise sadece 7 dakikalık yürüme mesafesindeyiz. Carousel’e aynı zamanda Özgürlük Meydanı’ndan sahil yoluna kadar uzanan trafiğe kapalı olan caddeler üzerinde yürüyerek de rahatça ulaşılabiliyor. 100 metre mesafede bulunan diğer toplu taşıma araçları ile de pek çok çevre ilçeden Carousel’e ulaşım oldukça kolay.
 
İş ortaklarınızın kira ödemelerinde nasıl bir düzenleme yaptınız ?
 
Her dönemde olduğu gibi 25 yılımızı kutladığımız bu günlerde de kiracılarımızı desteklemekten onur duyuyoruz. Pendeminin etkilerinin devam ettiği bu süreçte, markalarımıza yönelik hazırladığımız ekonomik destek paketinin süresini uzatmaya karar verdik. Uygulamaya alınan bu paketle aynı zamanda milli ekonomiye de katkı sağlamayı amaçlıyoruz. 
 
Carousel olarak pandeminin görüldüğü ilk tarihten itibaren iş ortaklarımızı mağdur etmemek için özel çaba harcadık. Mart ayı kira bedelinin %50’si ile Nisan ve Mayıs aylarının kira bedellerinin tamamını almadık. Haziran ayında %60, Temmuz’da %50, Ağustos’ta %40 ve Eylül’de ise %30 oranında kira indirimi uyguladık. 
 
Şimdi ise her zaman olduğu gibi iş ortaklarımıza olan desteğimizi devam ettiriyoruz. Ekim’de %50 Kasım’da %40 ve Aralık’ta ise %30 oranında kira indirimi uyguluyoruz. Ayrıca, açıldığımız ilk günden bu yana olduğu gibi havalandırma, güvenlik, temizlik ve diğer tüm işletme giderleri için de ödeme almayarak sektörümüzde farklılaşıyoruz.
 
- Carousel’de geçtiğimiz yıllarda yenileme çalışmalarınız olmuştu, ne gibi yenilikler yapıldı ?
 
Yalnızca 14 ay gibi rekor sayılabilecek kadar kısa bir sürede faaliyetimize ara vermeden geniş kapsamlı bir renovasyon sürecini 2017 yılında tamamladık. Yapımız şu an uçtan uca donatılmış teknolojik bir altyapıya sahip. Carousel’i yaklaşık 25 milyon Euro’luk bir yatırımla tabir yerindeyse baştan ayağa yeniledik.
 
Şimdi ise misafirlerimizi çok daha ferah ve modern bir ortamda ağırlıyoruz. Örneğin akustik sistemine ciddi bir yatırım yaptık. Tamamen dolu olduğumuz zamanlarda bile uğultuyu engelleyen çok özel bir sistem kurduk. Camla kaplı uzay çatımız gün ışığı altında ferah bir dolaşım imkanı da sağlıyor.
 
Renovasyon sürecinin ardından, aramıza katılan yeni markalarımız ve ana cadde üzerindeki restoranlarımızla beraber estetik bir sinerji de yakaladık. Carousel’de yepyeni ve modern bir dünya oluşturduğumuzu söyleyebilirim.
 
- Yaşadığımız pandemi sürecini hepimiz sancılı atlatıyoruz. Tecrübeli bir iş insanı olarak Carousel’de ne gibi tedbirler aldınız ?
 
Salgının başladığı ilk günden itibaren tüm güncel yönetmelikleri yakından takip ederek Carousel’de hijyen ve sosyal mesafeyi korumaya yönelik bir dizi önlem ve tedbir aldık. Aslında biz, açıldığımız ilk günden bu yana sterilizasyon uygulamalarına çok önem veriyoruz. Ziyaretçilerimiz de bunu iyi bilir.
 
AVM’nin her noktasında periyodik olarak hijyen çalışmaları yapıyoruz. Şimdi bunlara ek olarak yeni ve teknolojik sistemler de kullanmaya başladık. AVM’lerin havalandırmalarının yeni normal olarak bahsedilen bu dönemde çok daha önem kazandığını düşünüyorum. 
 
Carousel olarak 25 yıldır misafirlerimize sunduğumuz iklimlendirme sistemimizle Türkiye’deki birçok AVM’den farklılaşıyoruz. Havalandırmada ana amaç; temiz, sağlıklı ve güvenli bir ortam sunmak. Ancak bunu AVM’nin her noktasına ulaştırmak gerekiyor.
 
Carousel’de hem mağazalarımıza hem de ortak kullanım alanlarına dış ortamdan %100 doğal hava sağlayan ve ortamdaki mevcut havayı dışarıya tahliye eden çok özel bir iklimlendirme sistemi kullanıyoruz.
 
 
Bu sistemle dış ortamdan alınan tüm havanın, öncelikle F5 - F7 dediğimiz özel filtrelerden geçmesini sağlıyor ardından da nem ve hava kalitesi sensöründen geçirerek otomasyon kontrollerini yapıyoruz. Havalandırma sistemimizi yüzde 100 kapasiteyle çalıştırıyoruz.
 
Sistemin bakım ve periyodik muayenelerini global iş ortaklarımız ve deneyimli ekibimizle birlikte özenle ve sıklıkla gerçekleştiriyoruz. Resmi kurumların yürürlüğe aldığı tüm gereklilikleri eksiksiz yerine getiriyoruz. Koronavirüs döneminde yaklaşık 200 bin dolar civarında yeni teknolojik yatırımlara imza attık.
 
- COVID-19 Güvenli Hizmet Belgesi’nin AVM’ler için önemini değerlendirebilir misiniz ?
 
AVM'ler Covid-19 ile mücadelede maske, mesafe ve hijyen konusunda en iyi kontrolü sağlayan yerler arasında bulunuyor. TSE Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme programı şartlarını yerine getiren AVM’ler, TSE uzmanlarının titizlikle uyguladığı denetim sonucunda TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi’ni almaya hak kazanacak.
 
Böylelikle Covid-19 ile mücadelede en önemli merkezler olduklarını bu belgeyle kanıtlamış olacaklar. Halkımız belgeyi alan AVM’lere daha güvenli ve huzurla girip çıkabilecek. TSE’nin yayınlamış olduğu Covid-19 Hijyen ve Enfeksiyon Önleme Kılavuzu kapsamında denetimleri başarıyla geçtik. 
 
Carousel olarak uluslararası geçerliliği olan bu belgeyi almaya hak kazanarak, sektörümüzde öncülük etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. “Önce sağlık” diyerek, çalışanlarımızın, ailelerinin ve toplumun sağlık ve güvenliği için gerekli tüm hijyen tedbirlerini aldık ve almaya devam ediyoruz. Yönetmeliklerde yapılacak değişiklilere de hızlıca adapte olacak bir alt yapıya sahibiz.
 
- AVM’lerin perakende markalarının kurumsallaşmasına katkıları nedir ?
 
Kayıtlı ekonominin en önemli halkalarından biri olan AVM’ler, perakende sektörünün gelişmesine ve büyümesine her daim destek oldu. Aslında bakarsanız 25 sene öncesinde perakende markalarının kurumsallığı günümüzdeki düzeyde değildi.
 
Özellikle de ülkemizde, AVM’lerin varlığı sayesinde yerli markalarımız kurumsallaşarak tüketicilerine ulaşabilecek mekanlara sahip olabildi. Markalarımız bu sayede ülkemizdeki rüştünü ispat ederek global pazarlara ulaşmaya başladı.
 
Müşteri sadakatinin oluşması ve ölçümlenebilen veriler elde ederek daha sağlıklı yatırım planları yapabilmelerinde de AVM mağazalarının önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum. Yabancı markaların Türkiye pazarını keşfetmesiyle birlikte de yerli ve yabancı markalar arasında ciddi bir rekabet ortamı oluştu.
 
Bu da perakende sektörünün gelişmesinin göstergesidir. Taşın altına elini koyan AVM yatırımcıları, pandemi süreci boyunca perakende sektörüne en özverili desteği sunan kesim oldu. Krizleri yönetebilmek de tecrübe ve öngörülü olmayı gerektiriyor bence. Büyük darbeler alsa da ayakta kalan markalar buna en güzel örnek. 
 
Ayrıca akıllı uygulamalar hayatımızın dört bir yanını sardı. Günümüzde mağazacılıkta ve perakendede de bu uygulamaları daha sık göreceğiz. Yatırımların da bu yönde değişeceğini düşünüyorum. Mağazaların tasarımları ve müşterilerine sunduğu hizmetler de akıllı uygulamalarla desteklenecek.
 
 
AVMtrend
 
Röportaj:Türkan ÜLDES

Bölge: Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE