Salı, 11 Ağustos 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Bilişim & Teknoloji Antalya

Oyun Endüstrisinin Normu Oluyor

Bulut teknolojisi, son on yılda en büyük yıkıcılardan biri olduğunu kanıtladı.

Oyun Endüstrisinin Normu Oluyor

Bulut teknolojisindeki atılımlar, bugün gördüğümüz yeni çağ şirketlerinin sayısız başarı öyküsünden sorumluydu ve Netflix'teki filmlerden ve TV şovlarından, müzik dinleyerek geçmişte nasıl kullandıklarını tamamen bozdu SalesForce'daki CRM çözümlerine Spotify.

Oyun, bulut teknolojisinin yaptığı yolların bir sonucu olarak temellerini sarsmaya başlayan bir başka sınırdır. Bulut tabanlı hizmetler, yeni iş modelinin (abonelik tabanlı model) yükselişinin gerisindedir. Başlıca endüstriler abonelik modeline geçiyor ve oyun istisna değil - bu tür önemli dönüşümler bu endüstrinin başına dönmeye söz veriyor.

Oyun oynamanın bulutta büyük adımlar atması bekleniyor. Fiziksel kopyaların satışı son birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde düşüyor ve kısa süre sonra fiziksel oyun kopyaları muhtemelen vinil kayıtlar gibi koleksiyoncu öğelerine istifa edecek.

Önemli bir duyuruda, Sony 2019'un ilk çeyreğinde yaptığı finansal açıklamalarda, dijital oyunlarının satışlarının fiziksel kopyaların satışlarını ilk kez aştığını duyurdu . Oyunların dijital kopyalarının fiziksel kopyaları geçmeye devam etmesi bekleniyor. Körfez daha da büyümeye devam edecek ve burası bulut tabanlı oyunların öldürüleceği yer.

Bulut tabanlı abonelik modelleri, tüketicilere muazzam kullanım kolaylığı ve erişilebilirlik sunar. Kullanıcılar aboneliklerine giriş yapabilir, mevcut oyunlardan oluşan bir kütüphanede sörf yaparak doğrudan oyun getirebilir ve oyunu hemen yayınlamaya başlayabilir.

İlk önce destekleyici donanıma sahip olmanız koşuluyla, bir oyunu indirmek için saatlerce süren günler geride kaldı. Bulut tabanlı modeller, oyunlara erişmeyi ve oyun oynamayı sorunsuz hale getirdi.

Bu nedenle, bulutun oyun endüstrisini çekirdeğe sarması şaşırtıcı değil. 2023'e kadar, bulut oyun pazarının 450 milyon doları aşması bekleniyor - bu, 2017'de 45 milyon dolar olan çevrimiçi oyunlarda% 900'lük bir artış.

5G, CDN, PaaS, IaaS ve SaaS gibi sorunsuz hale getiren destek teknolojilerinin yükselmesi ile birlikte kullanıcılara sunduğu faydalar nedeniyle büyük büyüme desteklenecek.

Bugün izleyiciler aboneliklerine bağlanabilir ve oyunları TV'lerinde veya herhangi bir cihazda, her yerden yayınlayabilirler. Büyüyen mobil ve internet abone tabanı sadece bu alandaki hızlı büyümeyi artırıyor.

İyi bir internet bağlantısı sayesinde, kullanıcılar donanım veya cihaz sınırlamalarına sahip olsalar bile, bulut oyununa düşük gecikmeyle erişebilir ve akış gerçekleştirebilirler. Bu çok önemli olacaktır, çünkü düşük gecikme süresine sahip etkileyici bir kullanıcı deneyimi, yaygın bir şekilde benimsenmesini sağlamak için hayati önem taşımaktadır.

Küresel teknoloji devleri bu alandaki fırsatların bilincini kazanmış ve iyi döşenmiş strateji ve derin yatırımlarla hazır görünmektedirler. Sony, çevrimiçi bir abonelik hizmeti olan Azure'un bulut ağı Sony'nin dijital PlayStation Plus'ından yararlanarak oyun akışı hizmetleri sunmak için Microsoft ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu .

ProjectXCloud akış hizmeti , Microsoft'un bu alana girme konusundaki bir başka önemli niyet beyanıdır ve 2020'de bu platformda oyunların 'kamyon yükünü' tanıtmayı planlamaktadır. Google, Kasım 2019'da bulut oyun hizmeti Stadia'yı başlatmıştır . saniyede 60 karede 4K çözünürlüğe kadar video oyunları akışı.

Teknolojik atılımların bir sonucu olarak ortaya çıkan bu büyük çaplı kesintiler oyun yayıncılarını da etkiliyor. Bulut Olarak Altyapı (IaaS) modelleri, oyun yayıncılarının çevrimiçi oyunlar geliştirmelerine ve dağıtmalarına izin vererek bu endüstrinin yıllardır nasıl çalıştığını dönüştürüyor. EA, dünyanın en büyük oyun yayıncılarından biri planlar için ilk bulut oyun servisi t başlatmak o üstün oyun deneyimi sunmak.

Bununla birlikte, bu modelin etkili bir şekilde çalışması ve yaygınlaşması için bir dizi destekleyici teknolojiye ihtiyaç vardır. Oyun içeriği büyük miktarda depolama alanı kaplar. En iyi kullanıcı deneyimi sağlamak için teslimat hızı kritik olacaktır.

Oyuncular tartışma forumlarında çok sabırsız ve aktif olma eğilimindedir. Bir coğrafi konumdaki bir kullanıcı deneyimi sorunu, tüm dünyada büyük başlıklara girebilir.

Çevrimiçi oyun uygulaması büyük olasılıkla yüksek dozda akış gerektireceğinden, kullanıcının önemli bir gereksinimi güvenilir bir internet bağlantısına sahip olmaktır. Bu, oyun sağlayıcıları için bir zorluktur, çünkü dünyanın pek çok bölgesi hala eşik hızlarında güvenilir bir internet bağlantısına erişememektedir.

Oyun hizmeti sağlayıcısı tarafında, üstün bir deneyim sunmak için seçmeniz gereken çeşitli teknolojiler vardır,

Oyun genellikle IaaS (Hizmet olarak Altyapı) aracılığıyla dağıtılacaktır. Doğru servis sağlayıcıyı seçmenin uygulama güvenliği, işlevselliği ve yönetici kullanılabilirliği üzerinde büyük etkileri olacaktır.

Bunlar, bir çevrimiçi oyun servis sağlayıcısı olarak başarılı olmak için hayati öneme sahip konulardır ve aşırı provizyon olmadan gereksinimlerinize uygun en iyi modeli seçmeniz gerekir.

Coğrafyalarda farklılık gösteren veri gizliliği konusundaki artan düzenlemelerle, bunun için iyi hazırlıklı olmama itibara zarar verebilir ve pahalı davalara neden olabilir.

Yük dengeleme, kaynak dağıtımını işlemek ve sorunsuz bir deneyim sağlamak için trafikteki ani artışların oyun sunucusuna bir ağa dağıtılmasına yardımcı olacaktır. Bu eğilimi artıran ve üstün oyun deneyimi sunmak için çok önemli olan bir diğer teknoloji atılımı bir CDN'dir (içerik dağıtım ağı).

CDN, içeriği kullanıcıya en yakın yerden önbelleğe alan ve sunan stratejik olarak dağıtılmış uç sunucular ağı kullanır. Güvenilir ve verimli içerik dağıtımı sağlamayı amaçlamaktadır.

Çevrimiçi oyunların kazananları, yüksek kalitede kullanıcı deneyimi ile birlikte erişilebilirlik kolaylığı sağlayabilen servis sağlayıcıları olacaktır. Bu nedenle, bu teknolojinin büyümesini sağlayacak destek teknolojilerine yatırım yapmak zorunludur.

CDN'ler, çevrimiçi oyunlara ev sahipliği yapmayı ve sunmayı mümkün kılarak, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların, bulundukları yerden bağımsız olarak daha düşük gecikme süresi, daha hızlı ping süreleri ve tutarlı hız ile oynamasını mümkün kılacaktır. Ek faydaları da vardır - bu da sunucu DDoS saldırılarına karşı korurken, kaynak sunucuda daha az yük oluşmasına neden olur.

Bir CDN, dünyanın dört bir yanındaki veri merkezlerindeki içeriği önbelleğe alır ve gömülü zeka kullanarak önbellek dağıtımını optimize ederek her zaman en iyi kullanıcı deneyimini sunar.

Gecikmesiz ve yüksek kaliteli, sağlam ve güvenli bir deneyim sunmak son derece önemli olacaktır. CDN sivri uçların üstesinden gelmek için esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlayacaktır.

Bulut tabanlı çevrimiçi oyun, oyun endüstrisinde yeni bir çağın habercisi oldu ve yarının liderlerinin buna uyum sağlamak ve bu yeni paradigma ile kazanan bahisler yapmak için iyi hazırlanmaları gerekecek.

Doğru teknolojilere yatırım yapmak çok önemli olacak ve bu da sağlayıcıların ortaya çıkan bu alandaki liderler olarak konumlarını belirlemek için en uygun kullanıcı deneyimini sağlamalarını sağlayacaktır.

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE