Pazar, 27 Eylül 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Bilişim & Teknoloji İstanbul

2020 İçin CDN Trendleri

2020 için CDN Trendleri: En iyi 2020 seçimimiz burada. CDN'ler için teknoloji büyümeye ve olgunlaşmaya devam etti. Dünya giderek daha fazla çevrimiçi oluyor ...

2020 İçin CDN Trendleri

Yeni on yıla adım atarak, ufukta gelişmeye devam eden ve işletmelere kârlı fırsatlar sunan çeşitli ilginç CDN teknolojik trendleri öngörebiliriz. 

Aşağıda, 2020 ve sonrasında CDN endüstrisini şekillendireceğine inandığımız en önemli trendleri özetliyoruz.

Mobil Akış 

Video akışı bugün hızla artıyor. Pazar büyüklüğünün 2025 yılına kadar 124,57 Milyar ABD Doları'na ulaşması ve bu dönemde% 19,6'lık bir CAGR'de büyümesi beklenmektedir. Mobil, internetin ana kapısı haline geldi ve bugün toplam web trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan geliyor. 

Video akışına olan talebin artmasıyla, mobil cihazlarda üstün bir akış deneyimi sunmak her zamankinden daha önemli hale geliyor. İşletmeler bunu anlıyor ve bunun içerik dağıtım ağı (CDN) pazarında katlanarak büyümesi bekleniyor. 

2022'de, tüm internet trafiğinin yüzde 72'si 2017'de yüzde 56'dan CDN'leri geçecek.

Mevcut durumda mobil akış, düşük bant genişliği, yüksek hata oranı, bant genişliği dalgalanmaları, bant genişliği konum bağımlılığı, sınırlı mobil pil ömrü, ağ erişimi ve içerik koruması gibi belirli zorluklardan muzdariptir.

Dolayısıyla, eğer işletmeler bu yeni paradigmadan yararlanmak istiyorlarsa, yeteneklerini uygulamaya yatırım yapmak zorunda kalacaklar.  

Akış sunucusunun istemcinin mobil terminaline ve ağına uyarlanmış medya sağladığı, veri paketlerini önbelleğe almak ve kablosuz bağlantılar üzerinden veri aktarımını optimize etmek için proxy kullanarak dinamik uyarlama gibi yenilikler çok önemli hale gelecektir.

CDN burada çok önemli. Video akışları genellikle ağır veri aktarımı gerektirir. Bununla birlikte, dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilen kullanıcılara düşük gecikme süresi içinde teslim edilmesi gerekir. İşletmeler artık tüm dünyada kesintisiz video akışları yapmak için tek bir sunucuya güvenemezler. İçeriği dünyaya yayılan kullanıcılara sunmak için bir CDN çözümüne ihtiyacınız var. 

İşletmeler mobil akış trendinden yararlanmak istiyorsa, güvenilir teknolojiyi kullanarak hızlı hareket etmelidirler. İşletmeler CDN'lerden yararlanarak ölçeklenebilirlik ve hız ile mobil canlı video akışı sağlayabilir. Bu, yüksek ses ve video çözünürlüğü, minimum arabelleğe alma ve gecikmeler, yüksek güvenilirlik ve kullanılabilirlik ile ilgi çekici bir kullanıcı deneyimi sunar. 

Son kullanıcı içerik optimizasyonu için yapay zeka

 CDN'ler, kullanıcılara içerik dağıtımını optimize etmek için çevrimiçi işletmeler tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır. Ağ hızı ve bağlantıdaki dalgalanmaları tahmin ederek, CDN'ler trafiği proaktif olarak yakındaki en uygun önbellek sunucusuna yönlendirerek kullanıcı performansının artmasına neden olabilir.

 Akıllı yönlendirme kararları vermek için yapay zeka teknolojisi kullanan CDN'ler 2020'de daha da olgunlaşacak. AI sistemi diğer şekillerde de kullanılabilir ve daha yüksek kullanıcı katılımı ve etkileşimi elde etmek için akıllı önerilerde bulunur. Bugün web siteleri çok ağır hale geldi. Ancak, tatmin edici bir kullanıcı deneyimi için teslimat hızı çok önemlidir.

 Bu nedenle, ağı optimize etmek gerekli hale gelmiştir. AI, optimize edilmiş kanallar aracılığıyla içerik dağıtımının hızını artırmak için trafiği en etkili ağ üzerinden gerçek zamanlı olarak yönlendirmeye yardımcı olabilir. 

Zengin kullanıcı deneyimi ve sorunsuz web sitesi performansı ile işletmelerin çevrimiçi ortamda anlamlı katılımı teşvik etmelerine yardımcı olacaktır. AI tabanlı CDN, kesintisiz içerik dağıtımı için ağınızı optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik 

Daha fazla şirket kendi web sitesi deneyimini benimsediğinden sanal gerçeklik önem kazanıyor. Örneğin, IKEA, potansiyel alıcılara gerçek mobilya satın almadan önce mobilya parçasının ev ayarlarına nasıl uyacağını deneyimlemek için VR kullanıyor. Daha iyi kararlar almalarına yardımcı olarak IKEA, marka yakınlıklarını artırmayı umuyor. 

Artırılmış gerçeklik, internet üzerinden ağır veri akışı gerektirecek ve VR / AR ile sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmaya yardımcı olmak için CDN'ler doğru seçim olacaktır. VR / AR teknolojileri ile, web servis sağlayıcılarının veri-yoğun internet uygulamalarında gezinirken optimum kullanıcı deneyimi sunmak için yenilikçi teknolojiler ve çözümler bulmaları gerekecektir.

5G Giyilebilir Cihazlar

 IoT-IoT ve giyilebilir cihazlar endüstrileri dönüştürüyor. 

Ultra mobil ve amansız bir şekilde bağlı cihazlar veri akışları oluşturur. Dolayısıyla, CDN'lerin her zamankinden daha güvenilir ve coğrafi olarak farkında olmaları gerekecektir. Giyilebilir cihaz teknolojisi, üstün ve güvenilir performans gerektirir.  

İçerik önbelleğe alma buna göre önceliklendirilmelidir. 

Kablosuz iletişim operatörleri tarafından 5G altyapısına yapılan önemli yatırımların daha büyük ve daha iyi faydalar sağlamaya devam etmesi gerekecektir. 

Giyilebilir cihazlar, etkili olabilmek için gerçek zamanlı olarak işlenmesi ve analiz edilmesi gereken büyük akış verileri oluşturacaktır. IoT cihazları için, API'lara güvenilir bir bağlantı gerekecektir ve bu CDN'lerin çok hayati hale geldiği yerdir.  

Kritik bir yönlendirici arızalanırsa hizmetlerde ciddi bir kesinti olabilir; CDN, bağlantı kesilirken bağlantıyı kullanılabilir başka bir sunucuya yeniden yönlendirir. IoT ve giyilebilir teknolojiler, CDN'ler tarafından tatmin edilecek yüksek performans talep edecektir. CDN ile IoT cihazları sürekli akış, büyük veri aktarımları ve büyüme için ölçeklenebilirliği destekleyebilir.

5G altyapısının konuşlandırılması, daha yüksek bant genişliğine neden olacak ve yüksek kaliteli video hizmetlerine olan talebi tetikleyecektir. CDN'ler videoları yüksek çözünürlüklü ve güvenilir bir kullanıcı deneyimi sunarken coğrafi olarak dağıtmak için etkili bir yöntem sağlayacaktır.

Online Oyun 

Oyun dünyasının sınırları, bulut teknolojisinin yarattığı yollardan dolayı sarsıntılarla karşılaşıyor. Online oyunlar oyunun geleceğidir. Tüketicilere muazzam kullanım kolaylığı ve erişilebilirlik sunuyorlar. Çevrimiçi oyun tabanlı abonelik modelleri ile Kullanıcılar, aboneliklerine giriş yapabilir, mevcut oyunlardan oluşan bir kütüphanede sörf yaparak doğrudan oyun alabilir ve oyunu hemen yayınlamaya başlayabilir.

Microsoft, Google, Sony gibi küresel teknoloji devleri bu alandaki fırsatların farkındalığını kazanmıştır. Oyun içeriği büyük miktarda depolama alanı kaplıyor, ancak teslimat hızı çok önemli olacak. Bu nedenle, üstün bir çevrimiçi oyun deneyimi sunmak için CDN'ler çok önemli olacaktır. CDN'lerle, çevrimiçi oyun sağlayıcıları, çevrimiçi oyunlara ev sahipliği yapabilir ve sağlayabilir, böylece dünyadaki kullanıcıların daha düşük gecikme süresine, daha hızlı ping sürelerine ve tutarlı hıza sahip olmalarını sağlar.

Paketleme

Bu eğilimler ilginç olsa da, işletmelerin aksamalara iyi hazırlanmaları gerekir. Kazananlar inovasyon yaparak ve başarı için doğru temelleri atarak kâr etmeye devam edecekler. 

Danışmanlık ve teknoloji desteği için bizimle iletişime geçin . 

 

Bölge: Etiketler:
adscode
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE