Cuma, 24 Mayıs 2024
.
.
Ercan Balkan

Wİ-Fİ ANALİTİK ; MÜŞTERİ DAVRANIŞLARINDAN YARARLANARAK, MÜŞTERİ DENEYİMİNİ MÜKEMMELLEŞTİRMEK

AVM ve Perakende sektörü için “Kapalı Alanlarda ” satış hizmetlerini ve birçok farklı AVM ve mağaza performansını analiz etmek için yeni bir faaliyet alanı çok konuşulmaya başlandı.

AVM ve Perakende mağazalarının içindeki ziyaretçilerin “ziyaret yollarının” izlenmesinin, AVM ve Perakende sektöründe satışları arttırma adına faydalı olabileceği artık herkes tarafından kabul ediliyor. Örneğin ; AVM’ye giriş yapan müşterilerin % 40’nın direkt SÜPERMARKET’E ilerlediğini ve buradan da direkt AVM’den çıkıp gittiğini bilirsek , AVM Yönetimleri şu sonuca varabilir; “AVM’ye gelen müşterilerin % 40’ı AVM’yi sadece SÜPERMARKET için tercih ediyor.” Wİ-Fİ ANALİTİK Platformlarından gelen bu ve benzeri birçok bilgi doğrultusunda , AVM ile ilgili Marka Karmasından, Mağaza konumlandırmasına, Pazarlama Aktivitelerinden AVM Konseptine kadar uzanan farklı konularda revizyona gidilmesi gerektiği düşünülebilir. Bu bilgiler AVM Yönetim şirketlerinin Kiralama, Pazarlama, Operasyon ve Yönetim departmanları için çok değerli bilgilerdir.

Uzun yıllardır AVM’ler ziyaretçilerini “Kapı Ziyaretçi Sayma Cihazları” ile sayıyor, daha doğrusu saymaya çalışıyor. Kapalı alanlarda sigara yasağından sonra AVM’lerde çalışan onlarca çalışan sigara içmeye AVM dışına çıkıyor ve sonrasında giriş yapıyor. Fakat “Kapı Ziyaretçi Sayma Cihazları” kişileri bu çalışan bu ziyaretçi diye ayıramıyor ve ziyaretçi sayılarında birhayli sapmalar olabiliyor. Wi-Fi Analitik Platformları sayesinde artık çalışanlar ve ziyaretçiler ayırt edilebiliyor. Öyleyse gelin hep birlikte Wi-Fi Analitik verileriyle neler yapabiliriz ona bakalım.

AVM sektörü Wİ-Fİ ANALİTİK Platformlarını kullanarak hangi kazanımları elde edebilir ;
Ziyaretçileri ve Çalışanları ayırt ederek gerçeğe en yakın günlük ziyaretçi sayılarını elde eder,
Mükerrer giriş-çıkışları data setinden ayırarak ziyaretçi sayılarındaki sapmaların önüne geçer,
AVM Yönetiminin ziyaretçilerine lokasyon bazlı kampanya yapmasına olanak sağlar,
Kat ve Kolidor bazında anlık müşteri yoğunluğunu ölçer,
Ziyaretçilerin AVM’yi ziyaret etme sıklıklarını ölçümler,
Açık ve yarı açık AVM’lerde anlık ziyaretçi sayısını doğru ve net şekilde tespit eder,
Müşteri Memnuniyetini ölçümler,
Memnun olmayan müşterilere yapılan özel kampanyaların sonunda ölçümleme yapar ,
Toplam ziyaretçiler içindeki yeni ve daha evvelden ziyaret etmiş kişileri raporlar,
Ziyaretçilerin AVM’de geçirdiği ortalama süreleri ölçer,
Etkinlik ve diğer alanların Isı Haritalarını çıkartır,
AVM Yönetimleri ziyaretçilerine istediği an mobil anket yapabilir,
AVM Yönetimleri farklı markalarla ticari anlaşmalar yaparak AVM’ye ekstra gelir sağlayabilir,
AVM Yönetimleri ,Güvenlik, Temizlik gibi çalışan kadrolarının sevk ve idaresini yapabilir,
Görüldüğü üzere AVM Performansını etkileyebilecek bir çok veriyi bizlere veren Wi-Fi Analitik Platformları artık AVM’lerin ve Perakende sektörünün olmazsa olmazları arasına girmeye başladı.

Yakın zamanda, Uluslararası Pazar Araştırma şirketi İPSOS, 2002 yılında çekilen Tom Cruise’un başrolde oynadığı “Azınlık Raporu” filmindeki insan tanıma teknolojilerindeki o üst noktaya beklenenden daha hızlı ilerlediklerini ve şu an kısmen o noktaya yaklaştıklarını belirten bir rapor yayınlamıştır. Müşteri Davranış Analitiğinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz ve bununda müşterimizi tanımaktan geçtiğini artık kanıksadık.
BİLGİ GELECEĞİN PETROLÜDÜR cümlesinin çok yakın bir gelecekte gerçekleşeceğinden emin olabilirsiniz.

Ercan BALKAN
Marka ve Pazarlama Danışmanı