Cumartesi, 20 Nisan 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Sosyal Sorumluluk İstanbul

Yarının Suyu Hareketi İçin Buluştular

Türkiye’nin en sevilen bulaşık makinesi deterjanı Finish, ülkemizin yakın gelecekte su fakiri olma riskine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla televizyonların en sevilen iki dizisini bir araya getirdi.

Yarının Suyu Hareketi İçin Buluştular

Türkiye’de ilk kez uygulanan senaryo entegrasyonu çalışmasıyla, Fox TV ekranlarının en çok izlenen yapımlarından Kadın ve Mucize Doktor dizileri, birbirini izleyen yayınlarında ortak bir senaryoyu paylaşıyor.

Türkiye’nin en sevilen bulaşık deterjanı Finish, televizyonlarda bir ilk olan senaryo entegrasyonuyla marka iletişimine yeni bir boyut getiriyor.

Finish’in ülkemizin yakın gelecekte su fakiri olma riskine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı girişim, iki diziyi buluşturmanın yanında Mucize Doktor dizisinin başrol oyuncusu Taner Ölmez ile Kuyucuk Gölü’nde çekilen Suyun Sonu Görünüyor reklam filminin de ilk kez yayınlanmasıyla bütünsel bir mesaj veriyor.

Havas İstanbul imzası taşıyan ve yurtdışındaki aynı konseptteki dizilerin ortak senaryo ile birleşmesi (crossover) uygulamasının ülkemizdeki ilk örneği olan entegrasyon, Fox TV ekranlarının en çok izlenen yapımlarından Kadın ve Mucize Doktor dizilerini bir araya getiriyor.

Fox TV’de 19 Kasım Salı akşamı yayınlanan Kadın dizisinin annesi Bahar (Özge Özpirinçci), hastalanan oğlu Doruk’u (Ali Sami Sefil) acil servise götürdüğünde karşılarına Mucize Doktor dizisindeki Ali Vefa (Taner Ölmez) çıkıyor. Senaryo entegrasyonunun ilk adımı olan bu sahne ile sona eren Kadın dizisinde yarım bırakılan hikâye, 21 Kasım Perşembe akşamı yayınlanan Mucize Doktor dizisinde devam ediyor.

Senaryonun Mucize Doktor dizisindeki akışında ise acil servise gelen Bahar ve Doruk’u merakla izleyen Ali Vefa, soruna yine kendine özgü yaklaşımıyla çözüm buluyor.

Doktor Ali Vefa, Bahar’a önce Türkiye’nin su stresi yaşayan bir ülke olduğunu söylüyor ve Bahar’ın şaşkınlığı sürerken “Çocuklar için akan sular durur” sözleriyle yine farklı bir tavır sergiliyor. Bahar konuyu anlamadığını belirtirken Ali Vefa bu kez Doruk’un susuz kaldığını söyleyerek durumu açıklığa kavuşturuyor.

Dizilerin senaryo birleşmesindeki en önemli ayrıntı ise Doruk karakterinin susuz kalması nedeniyle hastalanması olarak dikkat çekiyor. Senaryoda Doruk’un hastalanması Türkiye’nin gelecekteki su riskini sembolize ederken, Doktor Ali Vefa’nın Bahar’a söyledikleri de çocuklarımızın geleceği için yapılması gerekenleri aktarıyor.

RB Türkiye Temizlik Malzemeleri Ev Temizlik Kategorisi Pazarlama Direktörü Tarık Bayar, Türkiye televizyonlarında ilk kez bir marka iletişimi için iki farklı dizinin aynı senaryo ögelerini birleştiren bir çalışmaya imza atmaktan büyük heyecan duyduklarını ifade etti:

“Bu yıl ülkemizde bir değişim başlatmayı hedefledik ve bunu doğrudan kampanyalarımıza yansıttık. Türkiye’nin gelecekte su konusunda daha bilinçli olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirdiğimiz için mutluyuz. Finish, Türkiye’nin en sevilen bulaşık deterjanı markası ve tüketicilerle iletişimimizde ürün faydası dışındaki unsurları aktarmak bizim için çok önemli.

Bu nedenle de televizyonların en çok izlenen iki dizisinde bir senaryo entegrasyonu çalışması yaptık. Ayrıca Mucize Doktor dizisinin başrol oyuncusu Taner Ölmez ile çektiğimiz yeni reklam filmimizi de ilk kez bu dizide yayınladık.

Ülkemizde ilk kez hayata geçen bu uygulamada bizlerle çalışan tüm iş ortaklarımıza teşekkür ederim. Reklam filmimiz, bu yıl ciddi kuraklık sorunu yaşayan Kars Kuyucuk Gölü’nün yeniden can suyuna kavuşması için Kars Valiliği ve DSİ ile yaptığımız ortak çalışmanın da bir yansıması. Evlerimizde su kullanımına dikkat etmemiz, her yıl Kuyucuk Gölü’nün 40 katı kadar suyun gelecek kuşaklara devredilmesi demek.”

İki dizinin ortak senaryo entegrasyonu ile su tasarrufu konusunda birleşmesi, izleyicilerden de olumlu tepki aldı. İzleyiciler, sosyal medyada #AkanSularDurur ve #BirDamlaMucize etiketleriyle yaptıkları paylaşımlarda projeyi desteklediler.

Dizi ve reklamda verdiğimiz Türkiye’nin yakın gelecekte su fakiri olma riskiyle karşı karşıya olduğu mesajını daha da geniş kitlelere yaydılar.

Bölge: Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE