Perşembe, 22 Ekim 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Perakende İstanbul

Teknolojiden Maximum Faydalanmanın Önemi

Perakende Teknolojileri Konferansı’nın 14 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilen ikinci oturumunda, perakende sektörünün önemli konularından biri olan insan kaynaklarına odaklanıldı.

Teknolojiden Maximum Faydalanmanın Önemi

Oturumda Caffe Nero Türkiye CEO’su Ahmet Yanıkoğlu’nun moderatörlüğünde, Rasyotek Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Pak, Grundig Türkiye Grup Yöneticisi Handan Abdurrahmanoğlu, A101 CTO’su Orhan Dağlıoğlugil ve Mudo CEO’su Ömer Taviloğlu “Dijital Dönüşümle Güçlendirilmiş İnsan Kaynakları” konusu ele alındı.

Tüketici ihtiyaçlarının karşılanmasında operasyonlarını kesintisiz sürdüren perakende işletmelerinin en önemli yatırımı olan insan kaynağı bu dönemde daha da hayati değer taşıdı.

Oturumda, modern perakende oyuncularının, pandemi ile mücadele döneminde sektörde çalışan sirkülasyon hızının da düşerek, Ağustos ayı verilerine göre yıllık yüzde 7, sene başından beri ise yüzde 8 oranında istihdamını artırmış olduğu belirtildi.

Şirket kültürlerinin, iş yapış şekillerinin, çalışma koşullarının sürekli bir değişimde olduğunu belirten Caffe Nero Türkiye CEO’su Ahmet Yanıkoğlu; “Bu değişimde insan kaynaklarını da güçlendirmek ve teknolojinin nimetlerinden yararlandırmak büyük önem taşıyor.

Yeni bir sistem geliştirirken çalışanlarımıza da yük getirmeyecek, onların ve müşterilerimizin memnuniyetini artıracak şekilde kurgulanması gerekiyor” dedi.

Grundig Türkiye Grup Yöneticisi Handan Abdurrahmanoğlu; operasyonların ve tüm sistemin geliştirilmesinde en önemli oyuncunun çalışanlar olduğunu ifade ederek; “Sistemin devam ettirilmesi ve hedeflendiği gibi çalışabilmesi için insan kaynağına yatırım yapılması ve bu alanda teknoloji yatırımlarının genişletilmesi şart” dedi.

A101 CTO’su Orhan Dağlıoğlugil gıda perakendesinde temel ihtiyaçların hızlı bir şekilde müşteriye ulaştırılmasının büyük önem taşıdığını belirterek, bunun sağlanmasında teknoloji ile beraber insan kaynağının geliştirilmesinin büyük rol oynadığını belirtti.

“Kendi insan kaynağımızı geliştirirken gerek altyapı kurulması gerekse eğitimlerin düzenlenmesinde teknolojideki son gelişmelerden faydalandık. Bununla beraber, iş paydaşlarımızla birlikte kayıtlı istihdama da önemli katkılar sunduk” dedi.

Mudo CEO’su Ömer Taviloğlu çok farklı kategorilerdeki ürünlerin, farklı kanallarda bir arada satışa hazır hale getirilmesinde insan kaynağının önemine dikkat çekerek, “Özellikle sahada verimlilik sağlamak aşamasında çalışanlarımıza birçok noktadan veri akışı oluyor.

Bunları yönetmekte ve daha hızlı kullanılır hale getirmekte teknolojiden yararlanıyoruz. Bu verilerin hepsinin bir noktada hızlı bir şekilde değerlendirilmesi ve aksiyona geçilmesi için en uygun çözümün bulunması, sistemlerin entegrasyonu ve uygulamaya alınması önem taşıyor” dedi.

Rasyotek Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Pak, insan kaynaklarıyla ilgili olarak gerek vardiya yönetimi gerekse istihdam teşviklerinin etkin kullanımı konusunda teknolojiden maksimum faydalanmanın önemine çekerek, “Perakendenin dinamik yapısı, sektörü diğer sektörlerin yanında bir örnek haline getiriyor.

Çalışanlara dair perakendedeki yeni uygulamalar diğer sektörler tarafından çok hızlı bir şekilde örnek alınıyor. Ancak bu uygulamaları yönetirken, birbiriyle etkileşimli bütünleşik sistemlerin kurulması ve geliştirilmesi büyük önem taşıyor.

Bu sistemlerden elde edilen çıktılar, çalışanların performans değerlendirmelerinde de kullanılabiliyor. Böylece toplu olarak hem mevcut operasyonlarımızı kontrol edebiliyor hem de amaçlarımıza ulaşma oranımızı görebiliyoruz” dedi.

Bölge: Etiketler:
adscode
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE