Perşembe, 22 Ekim 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem Erzurum

Bal Üretimi Beklenen Seviyenin Altında Kaldı

Merakla beklenen bal hasadı tamamlandı, 2020 üretimi beklenen seviyenin çok altında kaldı.

Bal Üretimi Beklenen Seviyenin Altında Kaldı

Soğuk geçen ilkbahar ve kurak geçen yaza bir de arıların ölümüne sebep olan Varroa hastalığı eklendi. Tüm bu yaşananlar çiçek balı üretiminde ciddi oranda düşüşe sebep oldu. Ayrıca Ege Bölgesi’nde de çam balının oluşmasını sağlayan Marchalina hellenica böcek türünde de toplu ölümler yaşandı. Bu sebeple çam balının arzında da bu sene büyük düşüş bekleniyor.

2020 bal hasadını değerlendiren 35 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, “Sivas-Erzincan ve İç Anadolu’nun bazı bölgeleri haricinde diğer tüm yörelerde büyük problemler var. Bu problemler nedeniyle üretimde bir düşüş olacak.

Bu sorunların başında kuraklık geliyor. Bu sene ilkbaharın mevsim normallerinden soğuk geçmesi, çiçeklerin üremesini ve flora zenginliğini doğrudan etkiledi. Sonrasında Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanan kuraklık bitkilerin nektar verememesine neden oldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye bu Ağustos’ta 12,1 milimetre yağış aldı. Kısmen kurak geçen 2019’da bile 19,7 milimetre yağış olmuştu. Mevsimlerdeki bu düzensizlik bal hasadına doğrudan yansıdı.” açıklamasında bulundu.

Kuraklığın dışında hastalık ve toplum ölüm vakalarının da görüldüğü bilgisini paylaşan Ahmet Bağran Aksoy, şunları söyledi: “Kuraklık kadar çiçek balı üretiminin düşmesinin nedenlerinden biri de Varroa hastalığı dediğimiz sadece bal arıları kolonilerinde bulunan ve bal arılarının solunum yollarına zarar vererek ölümlerine sebep olan parazitler görüldü. Bu parazitler sebebiyle bazı bölgelerimiz hariç birçok yerde toplu arı ölümleri yaşandı.”

35 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy.

35 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy.
 

Diğer bölgelerde de geçen yıla oranla çok düşük seviyelerde hasat gerçekleşti. Son yılların en düşük çam balı üretimine tanık olduk. Etabal olarak biz önlemlerimizi almıştık. Hazırlıklı olduğumuz için bu koşullardan çok daha az etkilendik. Bizim gibi gurme üretim yapan arıcılardan ziyade fabrikasyon üretim yapanlar bu durumdan etkilenecek.” şeklinde konuştu.

Bölge: Etiketler:
adscode
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE