Pazartesi, 22 Temmuz 2024
.
.
Cengiz Çambel

Gazete ve dergi yayıncılığı zorlaşıyor mu?

1977 yılında girdiğim Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 1982 yılında mezun oldum. Bugüne kadar da hep yazılı basında çalıştım. Zaten basında deyince insanın aklına hep yazılısı geliyor. Sonraki yıllarda televizyon yayıncılığı başladı. Okul yıllarında gazetelerin toplam tirajları 5 milyon idi. Bugünde aradan geçen 40 yıla rağmen tirajlar yaklaşık 5 milyon civarında. Bu rakamlarda her geçen yıl azalıyor.

İnternet yayıncılığının hızlı gelişmesi, yazılı basını tehlikeye sokuyor. Daha hızlı ve anlık yayıncılık yapabilme imkanı, internet yayıncılığını ön plana çıkarsa da haberleri gazete ve dergiden okumak bambaşka bir şey. Gazete ve dergiyi her yerde okumak mümkün. Üstelik de büyük bir keyifle.

Ama son yıllarda sektör kabuk değiştiriyor. Yazılı basın oldukça zorlanıyor. Önce Habertürk Gazetesi kapandı. İnternet yayıncılığına devam ediyor. Birçok meslektaşımız işsiz kaldı. İnşallah başka yayınlar olmaz derken şimdi de Vatan Gazetesi yayın hayatına son verdi. Vatan’da internet yayıncılığına devam edecek.

Döviz kurlarındaki artış nedeniyle piyasalarda kağıt sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Matbaalarda bunu fırsat bilerek fiyat artışına gittiler. Bizde kağıt fiyat artışlarından ve istediğimiz kağıdı bulamamanın sıkıntısını yaşadık. Dergimizi 1 forma azalttık. Yazarlar bölümünü sonlandırdık. Tabii üzülerek ve içimiz burkularak. Ama derginin yaşaması çok daha önemli.

1990 yılından bu yana perakende yayıncılığı yapan, 2009 yılından bu yana da Retail Türkiye’yi hazırlayan grup olarak sektörde daha uzun yıllar olmak istiyoruz.

Sektörümüzde perakende yayıncılığı yapan başka bir aylık dergi yok. İşimiz gerçekten zor ama bu dergiyi çıkarırken de sektörden çok destek görüyoruz. Aynı destekleri 1994, 1999, 2001 ve 2008 krizlerinde de görmüştük. O günden bugüne kadar ayaktaysak sektörün desteği nedeniyledir.

Dünyada da birçok medya kuruluşu, gazete ve dergilerini ya satıyor ya da kapatıyorlar. Gelecek internet yayıncılığının olacak ama bizlerde yazılı basının yaşaması için olanca gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da devam ediyoruz.

Cengiz Çambel

Editör

cengiz@retailturkiye.com