Cumartesi, 04 Temmuz 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Fuar & Organizasyon Bolu

Oyuncak Fuarı Yeni Rekorlara İmza Attı

Bu yıl 71. kez düzenlenen Spielwarenmesse Oyuncak Fuarı sektörün 1 numaralı fuarı olarak pozisyonunu korudu.

Oyuncak Fuarı Yeni Rekorlara İmza Attı

Fuarda hem ziyaretçiler hem katılımcı firmalar arasında uluslararası katılımcılar şimdiye kadarki en yüksek düzeye ulaştılar. 29 Ocak ile 2 Şubat tarihleri arasında 136 ülkeden 63.500 profesyonel ziyaretçi ve satınalma yetkilileri fuara geldi.

Ziyaretçi sayısındaki azalma corona virüsünden dolayı duyulan endişeden kaynaklanıyor. Katılımcı firmaların keyfi yine de yerindeydi. 70 ülkeden 2.843 katılımcı firma sektörün geniş kapsamlı bir tablosunu sundular.

Ziyaretçilerin yüzde 66’sı Almanya dışından geldi. Ziyaretçi ülkeler sıralamasında Büyük Britanya ve ABD en büyük artışı kaydetti. Ayrıca fuar sırasındaki talep hacmi de istikrarını korudu.

Fuarın çok sayıdaki müdavimleri arasında olan İsrailli toptancı Hot Stuff Toys CEO’su Shay Mugrabi fuarı şu sözlerle yorumları:

“Bu fuar, tüm dünyada oyuncaklar için en iyi fuardır. Burada her yıl yeni şeyler, yeni katılımcı firmalar ve yeni hizmetler buluyoruz.” Caramba mağaza zincirini temsil etmek için Peru’dan gelen Paola Zuzunaga da fuarı şu sözlerle özetledi:

“Spielwarenmesse Oyuncak Fuarı uluslararası markaları yönünden ve aynı zamanda değişiklik ve yenilikler sunması bakımından eşsizdir.”

Katılımcı firmalar da buna katılıyor. Katılımcı firmaların yüzde 92’si fuardan “memnun” ya da “çok memnun” olduğunu vurgulayarak özellikle profesyonel ziyaretçilerin kalitesini övdüler.

Craze Başkan Yardımcısı Florian N. Lipp, “Bu yılki Spielwarenmesse Oyuncak Fuarı şimdiye kadar büyük farkla en başarılısıydı” diyerek sözlerini şunları ekliyor: “Sadece birkaç gün tüm dağıtım kanallarının en önemli uluslararası karar sahipleriyle buluştuk.”

Safari oyuncaklarının CEO’su Alexandre Pariente de şunu ekledi: “Bu kadar büyük sayıda olası iş ortağını bir araya getirebilen hiçbir benzeri etkinlik olmadığı için firmamız bu fuara her yıl katılıyor.”

Fuarın üç trendi “Geleceğin Oyuncakları” “Dijital Kahramanlar Cisimleşiyor” ve “Kendin Ol!”, pazarın güncel bir yansımasını oluşturdukları için profesyonel ziyaretçiler ve katılımcı firmalar arasında büyük yankı buldu.

Hoşgörü ve kapsayıcılık konularının yanında dijital ve klasik oyun dünyalarının birleşmesine ve çevre bilincine de odaklanılıyor. “Spielwarenmesse Oyuncak Fuarı, bundan böyle sektörde daha da büyük bir rol üstlenecek olan sürdürülebilirlik felsefemizi mükemmel bir

şekilde yansıtıyor” diye açıklıyor Taylandlı oyuncak üreticisi PlanToys’un Uluslararası Satış Müdürü Alain De Rauw. Fuarın organizatörü gelecek yıl bu konuyu daha da genişletmeyi planlıyor.

Fuarın organizatörü satış alanında gitgide artan zorluklara cevap verebilmeleri için profesyonel ziyaretçilere daha şimdiden doğru araçları sağlıyor. Fuarda teşhir edilen 120.000 yeni ürün arasında ziyaretçilerin aradıklarını bulmasına ToyAward ile ödüllendirilen ürünler yardımcı oldu.

Ödüllerin beş galibinden biri bu yıl Gollnest & Kiesel’di. Şirketin Kıdemli Başkan Yardımcısı Thorsten Koss, aldıkları bu ödül hakkında şu açıklamayı yaptı: “ToyAward ödülü yenilikçi bir ürünün takdir edilmesiyle kalmayıp ayrıca büyük bir ilgi de yaratıyor.”

Konferans bölümü ve hedef kitlelere özgü özel sergiler de aynı ölçüde büyük yankı yaratmayı başardı. Bu yıl Tech2Play etkinlik alanında yer alan İspanyol şirketi Melbot’un CEO’su Iván Expósito Sánchez: “Yenilikçi konsept bize harika bir fırsat sundu.

Böylece dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler ürünlerimizi bizzat deneyebildi. Atmosfer de muhteşemdi” diye anlattı. Sieper şirketini müdürü Britta Sieper ise fuarın özel havasını şu sözlerle vurguladı: “Bu fuar dijital çağda kişisel ilişkiler kurmak ve pekiştirmek için çok önemli bir platformdur.”

Katılımcı firmaların çoğunluğu bu fikre katılıyor. Katılımcı firmaların yüzde 92’si 27-31 Ocak 2021 tarihlerinde tekrar Nürnberg’de olacaklarını ifade etti.

Fuarın organizatörü Spielwarenmesse eG şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Ernst Kick, bu yılki fuarın başarısını şu sözlerle değerlendirdi: “Yüksek uluslararası katılım oranı ve katılımcı firmaların olumlu ruh hâli Spielwarenmesse Oyuncak Fuarının geleceğe dönüklüğünün altını çizmektedir.

Sektörümüzün aktörlerini yeni bir hesap yılına başarıyla ulaştırmak için erken bir aşamada doğru seçimleri yaptık.”

Bölge: Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE