Pazar, 27 Eylül 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Fuar & Organizasyon İstanbul

Ev Dışı Tüketim Pazarı 402 Milyar Lira

Son zamanlarda sıkıntılı günler yaşayan gıda ve içecek sektörü; CNR Food İstanbul ile 3.5 milyar dolarlık bir iş hacmi yaratarak, sektör ihracatına yüzde 30’luk bir katkı sağlamak istiyor.

Ev Dışı Tüketim Pazarı 402 Milyar Lira

Yarattığı katma değer ve gerçekleştirdiği ihracatla Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birisi konumunda bulunan Türk gıda ve içecek sektörünün son yıllarda 402 milyar liralık bir büyüklüğe ulaştığını belirten CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, 48 bin 212 işletmenin faaliyet gösterdiği sektörde 519 bin kişiye istihdam sağladığını açıkladı.

Türkiye ihracatına yüzde 7’lik katkı sunan gıda ve içecek sektörünün 4.3 milyar dolarlık ithalatına karşılık 10.2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Ceyda Erem, “Birçok sektörde olduğu gibi, gıda ve içecek sektöründe de bir daralma söz konusu. 3.5 milyar dolarlık bir iş hacminin beklendiği CNR Food İstanbul, sektör ihracatına sağlayacağı yüzde 30’luk katkısıyla sektöre adeta bir can suyu olacak” dedi.

2 bin marka 90 ülkeden alıcı ve 50 bin ziyaretçi ile buluşuyor

CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından düzenlenen, Ticaret Bakanlığı, Akdeniz İhracatçıları Birliği, Türkiye Gıda ve İçecek Federasyonu ve KOSGEB tarafından desteklenen CNR Food İstanbul, Türk gıda sektörünün üretimden dağıtıma, işletmeden tüketime kadarki tüm süreçlerini yakından tanıyan CNR Holding’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Bu yıl aralarında Polonya, İngiltere, Amerika, Bulgaristan, Türkmenistan, Kosova, İspanya, Almanya, Çin, Kuveyt, Kore, BAE, Ukranya, Belarus, Kenya, Etiyopya, Yunanistan, Çekya, Rusya, Hindistan, Özbekistan, Malezya, Kıbrıs, Arnavutluk, Almanya ve İtalya’nın da olduğu 90 ülkeden alıcılar ile yerli ve yabancı 50 bin ziyaretçinin ağırlanması beklenen CNR Food İstanbul Fuarı, katılımcılarına yeni iç piyasa ve ihracat bağlantıları kurma fırsatı sağlayacak.

Bölge: Etiketler:
adscode
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE