Pazartesi, 22 Temmuz 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Fuar & Organizasyon İstanbul

E-İhracatı Artırmanın Yolları Zuch X Talks'ta Masaya Yatırılacak

Her yıl büyük bir heyecanla beklenen, yerli ve yabancı profesyonellerin yoğun katılımına sahne olan Ev ve Mutfak Eşyaları Zuchex Fuarı, 14-17 Eylül’de TÜYAP Beylikdüzü’nde gerçekleşecek. Bu yıl 33. kez kapılarını açacak fuarda, 1.200 marka yeni ürünlerini tanıtacak. Aynı zamanda Zuchex Fuarı, Türk markalarının global pazarlardaki E-İhracat başarısını artırmak için bu yıl ilk defa ‘ZuchXTalks’ buluşmalarına da ev sahipliği yapacak.

E-İhracatı Artırmanın Yolları Zuch X Talks'ta Masaya Yatırılacak

Türkiye’de düzenlenen ve dünyanın da büyük bir ilgiyle takip ettiği Uluslararası Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı Zuchex 2023, kapılarını 14-17 Eylül tarihleri arasında TÜYAP Beylikdüzü’nde açacak.

Tarsus Fuarcılık tarafından Ticaret Bakanlığı, Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) ve KOSGEB destekleriyle bu yıl 33.kez düzenlenecek Zuchex Fuarı yine büyük katılıma sahne olacak.

Zuchex 2023’e Türkiye’nin 81 ilinden 151 ülkeden 1.200’ü aşkın firma ile 10 bini yabancı toplam 45 bin satın alma ekibi katılacak.

"Sofra ve Mutfak Eşyaları, Pişirme Ekipmanları, Plastik Ev Eşyaları / Bahçe Aksesuarları, Ev Gereçleri, Dekoratif Ev ve Mutfak Eşyaları ile Elektrikli Ev Aletleri" gibi ana kategorilerden oluşacak Zuchex Fuarı, sektörün kendisine 2023 yılı hedefi olarak koyduğu 7 milyar dolarlık ihracata ulaşabilmek için e-ticaret ve e-ihracat konusunda profesyonellerin de sunumları gerçekleşecek. 

E-İhracatta geniş coğrafyalara ulaşmak için profesyoneller konuşacak

Mutfak eşyası ihracatında İtalya, Hollanda, Polonya ve Çin ile sıkı bir rekabet içinde olan Türkiye, yerli ürünlerini Şili’den Singapur’a kadar çok geniş bir coğrafyaya ihraç ediyor.

Buna karşın züccaciye ve mutfak eşyasında e-ihracat konusunda istenen mesafe kat edilmiş değil.

Türk markalara ait ürünlerin Amazon başta olmak üzere Etsy, eBay, AliExpress, Joom, Walmart gibi global pazar yerlerinde Avrupalı ve Uzakdoğulu rakiplerine göre daha geride.

Bunda E-İhracat Konsorsiyumu ile çalışmadan global pazar yerlerinde satışa başlayan ve istediği sonucu elde edemeyen yerli firmaların bir süre sonra bu alanları terk etmesinin payı büyük.

Yaşanan sorunlara çözüm amacıyla Zuchex Fuarı, bu kapsamda önemli bir etkinliğe sahne olacak.

Ticaret Bakanlığı tarafından ilk E-İhracat Konsorsiyumu unvanını kazanan MegaMerchant’ın Kurucusu ve CEO’su Yaman Alpata ile MegaMerchant Pazaryeri Satış Lideri Ece Eğridere Gür, Zuchex 2023’te düzenlenen ZuchXTalks etkinliklerinde 2 ayrı oturumda konuşacak. 

Ticaret Bakanlığı tarafından verilen ihracat destekleri ele alınacak

Önde gelen online pazar yerlerinde Türkiye’de çalışma deneyiminden sonra, Alibaba Group’ta Çin, Brezilya ve Rusya gibi ülkelerin operasyonlarında görev alan Yaman Alpata, Türkiye’deki sayılı e-ticaret uzmanları arasında yer alıyor.

2020 yılında Türk markalarının global pazar yerlerinde bulunmasını sağlayan uçtan uca e-ticaret platformu MegaMerchant’ı kurarak, başta Almanya, İngiltere ile ABD olmak üzere 50’den fazla ülkede 10’dan fazla pazar yerinde ürünlerin satışını sağladı. 

Alpata, ‘Zuch X Talks’ programı çerçevesinde 15 Eylül Cuma günü saat 12.00’da düzenlenecek “E-ihracat Konsorsiyumu Nedir? - Ne Yapar?” konulu oturumda Ticaret Bakanlığı tarafından E-İhracat yapmak isteyen firmalara verilen desteklerin detaylarını ele alacak. Buradaki konuşmasında E-İhracat Konsorsiyumu’nun markalara sunduğu:

 • Global pazar yerinde satılacak ürünün seçilmesi
 • Rakip analizinin yapılması
 • Fiyatlandırma stratejisi
 • Marketing faaliyeti 
 • Pazar yeri yönetiminin yapılması
 • Ürünün gümrüklenmesi
 • Yurt dışında depolanması
 • Son tüketiciye ulaştırılması 

başlıklarında verilen hizmetleri detaylarıyla aktaracak. 

İngiltere ve Almanya pazarlarında başarılı olmanın yolları anlatılacak

Yine 15 Eylül’de saat 15.30’da uluslararası pazar yerlerine giriş ve yönetim konusunda Türkiye’nin deneyimli isimlerinden MegaMerchant Pazaryeri Satış Lideri Ece Eğridere Gür sahne alacak.

Gür, “İngiltere ve Almanya Pazarında E-Ticaret” başlıklı oturumda yerli markaların Türkiye’nin ihracatının büyük bölümünü gerçekleştirdiği bu iki ülkeye ilk kez giriş ve mevcut e-ticaret faaliyetlerinin artırılması başlıklarında önemli bilgiler paylaşacak.

Öte yandan Ece Eğridere Gür, dinleyicilere E-ihracat dünyasının heyecan verici yeni gelişmelerini aktaracak. 

Mutfaktaki büyük potansiyelimizi kullanmamız gerekiyor

Zuchex Fuarı’nın kendi alanında dünyanın en yoğun katılımlı ve en çok iş anlaşmasına imza atılan fuarı olduğunu ifade eden MegaMerchant’ın Kurucusu ve CEO’su Yaman Alpata:

“Bu noktada Zuchex etkinliklerinde e-ihracat konusunda üreticiler ile etkileşimde bulunabileceğimiz bir panelde yer almaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum” dedi.

Türk mutfak gereçlerinin dünyanın en kaliteli ve en çok tercih edilen ürünleri arasında bulunduğunu belirten Alpata, “Aynı başarının e-ihracat konusunda da yakalanmasını hedefliyoruz.

Amazon başta olmak üzere e-ticaret alanlarının kendine has ürün belirleme, fiyatlandırma, satış ve lojistik hizmetleri bulunuyor.

MegaMerchant gibi E-Ticaret Konsorsiyum’larının varoluş sebebi, bizim gibi e-ticaret profesyonellerinin yerli markalarımızla çalışarak, onları hedef pazarlarda daha yukarıya taşımaktan geçiyor.

Bu kapsamda Zuchex’in e-ihracat yapmak isteyen, daha önce e-ihracat yapmış ama istediği başarıyı yakalayamamış ya da kendi çıtasını daha yukarıya çekmek isteyen Türk markalarıyla bir araya gelmek için çok iyi bir fırsat olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

Bölge: Etiketler:
adscode
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE