Pazar, 20 Eylül 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Zincir Market Grupları Ankara

Yeni Yılda Market Poşetlerine Zam Yok

Geçen yılın başından beri parayla satılan marketlerdeki plastik alışveriş poşetine yüzde 22.58 oranında zam geldiği iddia edildi.

Yeni Yılda Market Poşetlerine Zam Yok

İddiaya göre 25 kuruşluk poşetler 1 Ocak 2020 itibarıyla 30 kuruşa satılmaya başlayacaktı. Ancak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, iddiayı yalanladı.

Zam iddası yalanlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Twitter'dan yaptığı açıklamada poşetin 30 kuruş olacağını bilgisinin yanlış olduğunu belirterek, “Yeni yılda plastik poşete zam yapılacağı haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Plastik poşetlerden alınan ücret 25 kuruş olarak sabit kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

PAGEV’den de açıklama geldi

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’da (PAGEV) konuyla ilgili yaptığı açıklama ile konuya açıklık getirdi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve plastik sektörü temsilcilerinin 2020 yılı poşet fiyatının belirlenmesi için yaptığı toplantıdan fiyat artışı yapılmaması kararı çıkmıştı.

Bu doğrultuda poşetlerden marketlerin aldığı pay 10 kuruştan 7 kuruşa indirilirken GEKAP kesintisi 18 kuruşa yükseltildi böylece tüketicinin ödeyeceği ücret zamlanmayarak 25 kuruş olarak kaldı.

GEKAP kapsamında sadece plastik poşetler zamlanmadı

Kanunda, “Her yıl plastik poşet fiyatlarının ücret tabanı 25 kuruştan az olmamak şartıyla güncellenecektir” ibaresi de bulunuyor. Bu doğrultuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2020 poşet fiyatının belirlenmesi için düzenlediği toplantı büyük önem taşıyordu.

Toplantıda 25 kuruşluk uygulamanın olumsuz etkilerini henüz üzerinden atamayan plastik poşet üreticileri ile tüketicilerin yüzünü güldüren bir karar alındı ve 2020 yılında plastik poşetlerde ücret artışı yapılmadı.

Bulunan formül, marketin aldığı pay 10 kuruştan 7 kuruşu çekilirken Geri Dönüşüm Katkı Payı Kesintisi’nin 15 kuruştan 18 kuruşa çıkarılması oldu. Böylece GEKAP kapsamında her türlü ambalaj yeniden değerleme oranı ile yüzde 22.58 oranında zamlanırken sadece plastik poşetler zamlanmamış oldu.”

Yeni yılda plastik poşetten market kasalarına 10 kuruş değil 7 kuruş gidecek

Yeni yıl ile birlikte market kasalarına giden payın 7 kuruşa düştüğünü belirten PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu; “En başından bu yana ücretli poşet uygulamasının marketlere gelir kapısı olmasına karşıyız.

Geri Kazanım Katkı Payı’na ilişkin yönetmeliğe göre fiyatlar her yıl Maliye’nin belirleyeceği paya göre artırılıyor. Bu yıl da tüketici hiçbir şey değişmeden 25 kuruşa poşet alacak.

Fakat poşeti satan perakendeciye kalan 10 kuruş 7 kuruşa düşerken devlete aktarılan 15 kuruş ise 18 kuruşa yükseldi.” diye konuştu.

 

Bölge: Etiketler:
adscode
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE