Pazartesi, 01 Haziran 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Yeme & İçme Alanları Gaziantep

Harikalar Yaratıyor

Domino’s Pizza, 2019 yılı içerisinde 30 yeni şube daha açmayı planlıyor.

Harikalar Yaratıyor

1960 yılında ABD’de kurulan, bugün 85 ülkede toplam 16 binden fazla restoran işleten ve 2018 itibarıyla yıllık perakende satışları 13,5 milyar doları aşan Domino’s Pizza, Türkiye’de 23 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor. Gebze, İzmir, Ankara ve Gaziantep’teki fabrikalarıyla, Türkiye pizza endüstrisine öncülük ediyor.

2018’de yüzde 14’lük bir büyüme ile sistem satışlarının 736 milyon TL olarak gerçekleştiğini söyleyen DP Eurasia Group CEO Aslan Saranga, “Domino’s Pizza dünya genelinde çok büyük bir yol kat etti. 2019 yılı hedefimiz, 2018 yılı sonuçlarının üzerine çıkmak.

Bu hedefi gerçekleştirmek için 2019 yılı içerisinde 30 yeni şube daha açmayı planlıyor, yine franchise ile büyümeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda teknoloji yatırımlarımızı da arttırarak, digital satışlarımızı ve müşteri memnuniyetimizi arttırmayı planlıyoruz.

Bugün Türkiye’de büyüklüğü 50 milyar TL’ye yaklaşan bir yeme-içme sektöründen söz ediyoruz. Bunun içinde tüm hızlı servis ve evlere servis segmentlerinin büyüklüğü 10 milyar TL’ye yaklaşmış durumda.

Pizza pazarının büyüklüğü ise 1,4 milyar TL civarında. Bunun yüzde 50’sini Domino’s oluşturuyor. Türk halkı pizzayı seviyor ve ülkemizde satılan her iki pizzadan biri Domino’s” dedikten sonra şu açıklamada bulundu:

69 ilde 535 şube
“Türkiye çapında 69 ildeyiz. 398’i franchise olmak üzere 535 şubemiz var. Geçtiğimiz yıl başlattığımız express konseptimiz ile AVM’lere de giriyoruz. Bu konseptle AVM’lerde, AVM dinamiğine uygun, daha hızlı ve farklı bir Domino’s deneyimi yaşatmayı planlıyoruz. AVM’lerde her zamankinden daha çabuk pişiren özel fırınlar kullanmaya başladık. Domino’s Express ile Cevahir, Forum İstanbul ve Tepe Nautilus AVM’deki yerimizi aldık.”

Türkiye operasyonunun yanı sıra Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan operasyonlarını da yöneten DP Eurasia’nın ise 4 ülkede toplam 724 şubesinin bulunduğunu kaydeden Saranga, “DP Eurasia’ya bakacak olursak, bu ülkelerde çok hızlı büyüyoruz.

Rusya’da yılda 40-60 arasında yeni mağaza açma hedefimiz var. Orta vadede Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan’da yıllık 70-90 arasında restoran açmayı planlıyoruz.

2018 yılı Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan sistem satışımız 389,2 Milyon TL olarak gerçekleşti” dedikten sonra gerçekleştirdikleri yenilikleri şöyle açıkladı:

“Domino’s Pizza olarak geliştirdiğimiz ve uyguladığımız teknolojilerle sektörün öncüsü konumuna geldik. Rakiplerimizden en büyük farkımız, yoğun teknoloji kullanımımız. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz inovasyonlar sektörümüzde trendleri belirleyici şirket olmamıza neden oldu. Yalnızca müşteri memnuniyetine yönelik değil, geniş franchise sistemimize yönelik de yeni teknolojiler geliştirdik.

Bu teknolojik yenilikler arasında, müşteri memnuniyetini ölçmek ve artırmak üzere geliştirdiğimiz projelerimizden biri ‘Pizza Tracker’; tüketiciye sipariş süreçlerini anlık olarak takip etme olanağı sağlayan bir sistem.

Bir diğeri ise ‘Sıcak Takip’; müşterimizin online olarak sürücüyü adı ve soyadı ile takip edebilmesini, siparişin teslim süresini ve nerede olduğunu canlı olarak izleyebildiği bir uygulama.

Bu sistem ile hem müşterimizin memnuniyetini hem de sürücülerimizin güvenliğini sağlıyoruz. Tek Tık, Domino’s Her Yerde, Acil Pizza Butonu uygulamalarını da teknolojik yeniliklerimiz arasında sayabiliriz.

Domino’s Pizza olarak, 30 dakikada teslim garantisi veren ve bu sözün arkasında duran ilk markayız. Siparişlerde dikkat ettiğimiz konu ‘içeride hızlı, dışarıda yavaş olmak’ üzerine.

İçeride hızlı olabilmek için, sipariş alımı ve siparişin hazırlanma süresini 3 dakikaya indirdik. Bu çalışmalarımızın gıda sektörüne yatırım yapmak isteyen girişimcilere de ilham vereceğini düşünüyorum.”

Global Domino’s’un Türkiye’den son derece memnun olduğunu söyleyen Saranga, “Özellikle teknolojiye olan inovatif yaklaşımımız ve yaptığımız yatırımlar sayesinde elde ettiğimiz başarıları dünyaya örnek olarak gösteriyorlar.

Ayrıca Türkiye’nin bağlı bulunduğu DP Eurasia olarak; Domino’s Pizza’nın dünya çapındaki en büyük beşinci master frachisee’si konumundayız” dedikten sonra konuşmasını şöyle tamamladı:

“Domino’s dünyanın her yerinde ürünlerini yerel tatlara göre kişiselleştiriyor, ancak tek pazar için yaratılıp diğer tüm ülkelere büyük başarı ile yayılan bazı inovasyonlar da var, bizim suflemiz gibi.

Bu tat ilk kez Türkiye’den çıktı ve bugün ABD de dahil pek çok ülkeye yayıldı. Dünyada 40 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan pizza sektörünün Türkiye’de 1,4 milyar TL’yi aşan bir ciroya sahip. Pizza sektörü Türkiye’de hızla büyüyor.”

DP Eurasia Group CEO Aslan Saranga

DP Eurasia Group CEO Aslan Saranga
 

ASLAN SARANGA KİMDİR?
Aslan Saranga, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra finans bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2011 yılında INSEAD’te İleri Yöneticilik Programını bitirdi. Profesyonel tecrübesi Domino’s Pizza ile başladı.

Domino’s Pizza’nın 1996 yılındaki kuruluşunda aktif rol aldı. 2008 yılında Wagamama markasını Türkiye’ye getirdi. 1 şube ile başlayan Domino’s organizasyonu 2018 Aralık ayı itibarıyla 69 şehirde 535 şubeye ulaştı. Domino’s Pizza Türkiye, satış büyümesi ve restoran sayısı bakımından dünyada en hızlı büyüyen Master Franchise’lardan biri oldu.

Türkiye ekibi Uluslararası Gold Franny ödülünü 12 kez kazandı. Domino’s Pizza marka değeri ve müşteri memnuniyeti alanında başarılı sonuçlar eldi etti. Temmuz 2017 de Londra Borsası’na açıldı.

Organizasyon uluslararası alanda da ciddi başarılar elde etti. 2013 yılında Domino’s Pizza Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan’a Domino’s Pizza Türkiye ile giriş yaptı. Aslan Saranga hala Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan’ın CEO’su olarak bu tutkulu takımın liderliğini yapmaktadır.

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE