Salı, 11 Ağustos 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Gayrimenkul Yatırım & İnşaat Gaziantep

Üç Tesisine CSC Belgesi Alarak Sürdürülebilirlik Konusunda Önemli Bir Başarıya İmza Attı

Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin (CSC) Bölgesel Sistem Operatörü olan THBB ve Konsey’in Belgelendirme Kuruluşu olan KGS İktisadi İşletmesi (KGS), “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi” tarafından belgelendirilmek üzere başvuran firmalara yönelik çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

Üç Tesisine CSC Belgesi Alarak Sürdürülebilirlik Konusunda Önemli Bir Başarıya İmza Attı

Bu doğrultuda, iki hazır beton tesisini belgelendirmek üzere başvuran ÇİMKO Çimento ve Beton Sanayi Ticaret AŞ’nin tesislerinde KGS tarafından denetimde bulunuldu. Yapılan denetimler sonucunda ÇİMKO Osmaniye Hazır Beton Tesisi ile Adıyaman’da bulunan Altınşehir Hazır Beton Tesisi, “Beton Sürdürülebilirlik Konseyi Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi” almaya hak kazandı. Bu belgelendirmelerin ardından ÇİMKO, Narlı Çimento Fabrikası’nın belgelendirilmesi için başvuruda bulunuldu.

KGS tarafından yapılan denetimler sonucunda ÇİMKO Çimento’nun Narlı Çimento Fabrikası da “Beton SürdürülebilirlikKonseyi Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi” almaya hak kazandı.

ÇİMKO, “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirme Sistemi” ülkemizde aktif olduktan sonra 3 tesisini belgelendirerek önemli bir başarıya imza attı. ÇİMKO daha sonraOsmaniye ve Altınşehir Hazır Beton Tesislerinin belgelendirme seviyesini yükselterek gümüş seviyesine getirdi.

Bu önemli başarıya imza atan tesislerin belgelerinin takdimi için ÇİMKO’nun ev sahipliğinde Gaziantep’te bir tören düzenlendi. 18 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen törene, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ERMCO ve THBB BaşkanıYavuz Işık, SANKO Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu, ÇİMKO Genel Müdürü Dr. Önder Kırca, THBB Genel Sekreteri Aslı Özbora Tarhan, KGS İktisadi İşletmesi Direktörü Selçuk Uçar, Gaziantep ilindeki üst düzey mülki amirler, meslek odası ve birlik başkanları, üniversite temsilcileri, SANKO Holding yöneticileri ve davetliler katıldı.

ÇİMKO’nun almaya hak kazandığı belgeler ERMCOve THBB Başkanı Yavuz Işık tarafından ÇİMKO Narlı Çimento Fabrikası ile Osmaniyeve Altınşehir Hazır Beton Tesislerinin yetkililerine takdim edildi.

Yavuz Işık: “Bu belgelendirme sistemi ile sektörümüz, sürdürülebilirlikile ilgili performansını artıran, dünya çapında kabul edilen bir modele kavuşmuş oldu.”

ERMCO ve THBB Başkanı Yavuz Işık, törendeyaptığı konuşmada, “Hemen hemen hersektörde gittikçe önem kazanan sürdürülebilirlik başlığı, özellikle sektörümüziçin oldukça büyük bir anlam ifade ediyor. 

Sürdürülebilirlik ile gelecekkuşakların ihtiyaçlarını tehlikeye sokmadan bugünkü ihtiyaçlarımızın teminedilebilmesi hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda, 2016 yılında Beton Sürdürebilirlik Konseyi (CSC) kurulmuştur. THBB olarak, konseye üye olmanınyanı sıra bu belgelendirmenin Türkiye’deki ‘Sistem Operatörü’ olarak görev aldık.

Buna ek olarak bağımsız öz denetim mekanizmamız olan KGS de Konseytarafından yetkilendirilerek ‘Belgelendirme Kuruluşu’ olarak atandı. CSC, betonve onun en önemli iki bileşeni olan çimento ve agrega malzemeleri için Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirmesi modeli sunmaktadır.

Bu belgelendirme sistemi ile sektörümüz, sürdürülebilirlik ile ilgili performansını artıran, dünya çapında kabul edilen bir modele kavuşmuş oldu. Böylece sektörümüzdeki beton, çimento ve agrega üreticilerinin sürdürülebilirlik konusunda göstermiş olduğu hassaslık ve çabaların; güvenilir, bağımsız, verilere dayananbir belgelendirme süreci ile tüm dünyaya gösterilebilmesi sağlandı.

Birliğimizüyesi ÇİMKO, sürdürülebilirlik ile ilgili son derece sorumlu bir adım atarak ilk olarak 2017 yılında hayata geçen ve ülkemize 2018 yılında adapte ettiğimiz bu sisteme, 2018 yılı sonunda hemen dâhil oldu. Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi” almaya hak kazanan Birliğimiz üyesi ÇİMKO’yu başarılarından dolayı kutluyor ve bu belgelendirmelerin çok büyük başarılara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Önder Kırca: “Amacımız tüm tesislerimizi buseviyeye taşıyarak sektörümüzdeki ve özellikle bölgemizdeki kaynakların sorumlukullanımı konusunda öncü olmaktır.”

ÇİMKO Genel Müdürü Dr. Önder Kırca CSC törende yaptığı konuşmada “ÇİMKO, dünya standartlarında kaliteli üretim hedefini sürdürülebilirlik ilkeleri ile birleştirmektedir. Narlı Fabrikamız Türkiye’deki en düşük emisyon değerleriyle bu alandaki en iyi uygulama örneğidir.

Sürdürülebilirlik konusunda göstermiş olduğumuz çabaların en somut kanıtını, Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin (ConcreteSustainability Council) Bölgesel Sistem Operatörü olan THBB tarafından verilen CSC sertifikasyonunu sürecini başarıyla tamamlayarak ortaya koyduk.

Bu süreçte yönetim, çevre, ekonomi ve sosyal uygulamalar başlıkları altındaki iş yapış şeklimiz ve ortaya koyduğumuz iş çıktılarıyla, CSC sertifikasyonuna hak kazandık. Ülkemizdeki CSC sertifikasyonuna sahip olan ilk çimento fabrikalarıve hazır beton tesisleri arasında yer almak emeklerimizin hem ödülü oldu hem de bu standardı diğer tesislerimize yaymak için motivasyon aracı oldu.

Amacımız tüm tesislerimizi bu seviyeye taşıyarak sektörümüzdeki ve özellikle bölgemizdeki kaynakların sorumlu kullanımı konusunda öncü olmaktır. Mensubu olduğumuz SANKO Grubu’nun ‘bu topraklardan aldığını bu topraklara verme’hedefini ‘Kaynaklarını Sorumlu Kullanan Şirket’ sıfatıyla birlikte daha da ileriyetaşımak için çalışıyoruz.” dedi.

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE