Salı, 11 Ağustos 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Gayrimenkul Yatırım & İnşaat Ankara

Tapuda Vergiler Gerçek Değer Üzerinden Alınacak

Taşınmaz Değerleme Sistemi’nin kurulması ve gayrimenkul envanterinin tamamlanmasına yönelik kapsamlı bir çalışma başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bundan sonra tapu vergilerinin gerçek değer üzerinden alınacağını bildirdi.

Tapuda Vergiler Gerçek Değer Üzerinden Alınacak

Tapuda farklı illerden alım-satım yapılacak.. Harç emlak vergisi, değerinden az olmamak üzere beyan edilen değer üzerinden belirleniyor. Yeni düzenleme ile gayrimenkulün devir bedeli, emlak vergisi değeriyle beraber Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün belirleyeceği değerin altında olmayacak.

Değerleme hizmeti bedelinin bankaların ekspertiz ücretinin altında 400 TL civarında olması öngörülüyor.

Rapor ücreti harçtan düşecek

Değerleme raporu için ödenecek tutarın harçtan düşürülmesi için de bir çalışma yapılıyor. Tapu Kanunu’nda yapılan değişiklikle de gayrimenkul satış, bağış ve mal değişim işlemlerinde de yeni bir sayfa açıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bir binada birkaç değerleme olduktan sonra üç boyutlu haritalarla yine o değerlemeleri katına ve şerefiyesine göre genel müdürlüğümüz dağıtacak. Değerlemeler Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve SPK onaylı ekspertiz firmalarınca da yapılacak” ifadelerini kullandı. 

Ayrı ilde olsa da devir yapılabiliyor 

Konut alıp satarken tarafların farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı teşkilatında bulunması durumunda artık tapu devri yapılabiliyor. Bunun için taraflarının imza aşamasında aynı anda ilgili tapu müdürlüklerinde hazır bulunmaları gerekli.

Alıcı ve satıcının aynı anda ilgili birimlerde bulunup bulunmadığı görüntülü ve sesli araçlar ile teyit edilebiliyor. Aynı anda birimlerde hazır bulunmamaları halinde imzalar alınmıyor, tamamlandıktan sonra görevli personel tarafından elektronik imza ile resmi senedi hazırlayan birime gönderiliyor.

Değerleme iki günde bitecek 

Gayrimenkulünü satmak isteyenler tapuya başvurup değerleme uzmanı isteyecek. Yeni sistem ile değer tespiti iki günde tamamlanacak, raporlar 1 yıl geçerli olacak.

Konutun değeri belirlenirken malzemeden konuma kadar birçok değişken dikkate alınacak. Satış bedeli emlak vergisi değerinin yanı sıra Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek değerin altında olmayacak. Değerleme tutarına karşı iki kez daha rapor alma hakkı bulunuyor.

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE