Çarşamba, 29 Kasım 2023
.
.
chevron_left chevron_right
Yatırım & Danışmanlık İstanbul

“Kadınların İş Gücüne Katılımını Artırmak İçin Eğitim Çok Önemli Bir Unsur”

Ülkemizde kadınların eğitim seviyelerinde istenilen kadar olmasa da bir artış olduğu ve buna paralel olarak işgücüne katılan kadın sayısının da artmakta olduğu bir gerçek ki son yıllarda Türkiye’de çalışan kadınların sayısı hızla artmaya başladı.

“Kadınların İş Gücüne Katılımını Artırmak İçin Eğitim Çok Önemli Bir Unsur”

Kadınlar, karşılaştıkları birçok soruna rağmen başarılarıyla iş dünyasında yükselmeye devam ediyor. Bu yüzden işverenlerin ve insan kaynakları departmanlarının kadınların işyerlerinde yaşadığı sorunlara daha fazla eğilmesi ve çözüm üretmesi gerekiyor.

Büyüdükçe, yaşadığımız toplumlar, şartlar, koşullar bizi sahip olduğumuz yeteneklerimize, niteliklerimize göre değil kadın ve erkek rollerine göre değerlendirmeye başlıyor.

Kadınların iş hayatında yükselememesinin önemli nedenlerinden biri de kadın olduğu için bir erkek kadar güçlü olmadığının düşünülmesi, bu yüzden önemli pozisyonlara getirilmemesi iş hayatında sıklıkla rastlanılan bir durum.

Ataerkil toplumlarda kadınlar, kadın-erkek eşitliği konusunda çok daha fazla savaş verdi ve vermeye de devam ediyor.

Günümüzde maalesef hala tartışma konusu olan kadının sosyal yaşamdaki statüsü, misyonu ve hakları en çok erkekler tarafından konuşuluyor ve belirleniyor.

Öncelikle ülkemizde artan kadın cinayetlerinin son bulmasını dilerken, iş hayatında da kadınlara daha çok destek olunmasından yanayız.

Kadınların anne, eş ve çalışan olarak birden fazla kimliği olması, aile ile kariyeri arasında tercih yapmak zorunda kalmak ve toplumun ön yargılarını da kırmak için çok daha fazla mücadele etmesi gerekiyor.

İş hayatında erkekten daha az kazanan, işe alımlarda evlilik ya da çocuk planlarının belirleyici unsur olduğu, haklarının verilmediği ya da sorgulandığı, kariyer basamaklarını tırmanırken aile hayatını da sırtlanmak zorunda olan kadınlarımıza daha fazla destek verilmesi gerekiyor.

Kendine güvenen, cesur, ekonomik olarak özgür, eğitimli, kültürel ve ahlak seviyesi yüksek güçlü bir toplum ancak güçlü ve bağımsız kadınların ellerinde şekillenecektir.

Toplumun cesareti kırılmayan, inandığı için mücadele eden, haklarını savunan başarılı kadınlara ihtiyacı var. Kadın; Emek veren, toplumu şekillendiren, yetiştiren en büyük değerdir.

Eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam diliyorum,

Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun.

NTS Danışmanlık Kurucusu

Behiye SAVAŞKAN

NTS Danışmanlık

Bölge: Etiketler:
adscode
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE