Salı, 11 Ağustos 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Perakende Mersin

Polifloral* Balın Merkezi Türkiye

Türkiye coğrafik konumu sayesinde, dünyada poliflora balın merkezinde yer alıyor.

Polifloral* Balın Merkezi Türkiye

Türkiye, son yıllarda artış gösteren sahte bal üreticileri ile kendi içinde ve dünyada adeta itibar savaşı veriyor. Bunun en zor kısmı ise, sahte bal ile gerçek balın gözlem yoluyla neredeyse ayırt edilememesinden kaynaklanıyor.

Sahte bal sebebiyle hem yerel hem de global olarak imajı zedelenme riskiyle karlı karşıya kalan Türk balı, sıkı denetimler ile hak ettiği eski ününe hızlı bir şekilde kavuşmaya başladı.

İhracat hacminde ciddi artış yakalayan polifloral Türk balına olan ilgide Almanya başı çekiyor. Amerika ve Suudi Arabistan’ın takip ettiği bu ihracat sıralamasında Türk balı, ilk 6 aylık zaman diliminde 10,4 milyon dolarlık gelir sağladı.

Dünya çapına toplamda 2 bin 445 Ton Türk balı satan Türk bal üreticileri; geçen yıl ihracat yapılamayan Çin, Libya, Bulgaristan, İsveç, Bosna-Hersek, Malezya, Somali, Yunanistan, Afganistan, Moğolistan ve Fas’a bal satışı gerçekleştirdi. Toplamda 41 ülkeye ihraç edilen Türk balı, sahip olduğu kültürel değeri ve polifloral yapısı sayesinde ününü korumaya devam ediyor.

Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan 35 yıllık bal gurmesi ve Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, “Türk balı, Anadolu coğrafyasında geçmişten beri süregelen bir öneme sahip.

Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy.

Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy.
 

Bulunduğumuz coğrafi konum itibariyle asırlardır bu topraklara gelen medeniyetler, endemik çeşitlilik ve iklim uygunluğu ile arıcılıkla uğraşmışlar. Bu köklü arıcılık geleneği ise birikimli olarak günümüze kadar en yüksek standartlarda bizlerle devam ediyor.

Adeta milli servetlerimizden biri olan Türk balı, korunması gereken maddi ve manevi değerlerimizden birisidir. Günümüzde kolay yoldan para kazanma hırsı, Türk balının içeride ve dışarıda olan itibarını sarstı.

Para hırsı, Türk balına adeta sabote etti. Yapılan önlemlerle hak ettiği üne kavuşan Türk balı, inanıyorum ki dünyada kısa sürede daha fazla adından söz ettirecek.”

Farklı bitkilerden elde edilen bal.

 

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE