Pazartesi, 25 Mayıs 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Perakende İstanbul

Perakende Çin'li Turiste Odaklandı

Türkiye’ye gelerek lüks alışveriş yapan ve dünya markalarına harcamalarını artıran Çin'li turistlere özel hizmet verebilmek için perakende sektörü çalışanlarına kültürel satış eğitimleri verilmeye başlandı.

Perakende Çin'li Turiste Odaklandı

Çin'lilerin en çok seyahat ettiği “Golden Week” haftasında Türkiye’ye ziyaretlerin ve harcamaların daha da artması beklenirken, İstinye Park yönetimi bünyesindeki mağazaların bu ziyaretçilere yaklaşımlarını ve iletişim becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.

İstinye Park’ın Çin'li turistlerin en çok ziyaret ettiği alışveriş merkezi olduğunu, 2019 yılının ilk 9 ayında AVM’lerini ziyaret eden yabancı turist sıralamasında Çin'li misafirlerin birinci sırada yer aldığını kaydeden İstinye Park Genel Müdürü Uğur Berk, müşteri memnuniyeti çerçevesinde misafirlerinin beklentilerine daha iyi yanıt verebilmek için çalışanlarına özel eğitimler aldırdıklarını söyledi.

2019 yılının ilk 8 ayı verilerine göre Türkiye’de alışveriş yapan Çin'li ziyaretçilerin bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 50 artış gösterdiklerini dile getiren Global Blue Genel Müdürü Selim Şeyhun, bu artışla beraber Çin'lilerin Türkiye’de yapılan tax free alışverişlerinde 1. sırada olduğunu ve toplam alışverişin yüzde 20’sini oluşturduklarının altını çizdi.

Şeyhun, Türkiye’deki tax free datalarına bakıldığında bir alışverişteki averaj harcamanın 2 bin 300 TL civarındayken Çin'liler için bu rakamın 4 bin 900 TL olarak gerçekleştiğini ifade etti.

İstinyePark yönetimi tarafından sunulan Çin Kültürel Satış Eğitimi, mağazaların Çin'li müşterilerini nasıl karşılayacakları ve onlara nasıl en iyi alışveriş deneyimi sunacaklarına dair önemli bilgiler içeriyor.

Global Blue’nun Çin'li eğitmeni tarafından simultane tercüman eşliğinde İngilizce verilen eğitim ile Çin kültürünün önemli özellikleri ve mağaza çalışanlarının kendilerine servis yaparken bu özellikleri dikkate almaları konusunda değerli bilgiler paylaşıldı.

Bunları biliyor muydunuz?

- 4 sayısının Çin'liler için uğursuz olduğunu ve bu nedenle içinde 4 rakamı içeren tutarlarda alışveriş yapmayı tercih etmediklerini?

- Çin'lilere yeşil renkli şapka hediye etmenin uğursuzluk olarak algılandığını ve dolayısıyla hoş karşılanmadığını?

- 2020 yılında seyahat eden Çin2li ziyaretçilerin dünya genelinde yaptıkları alışverişin 260 milyon Euro’ya ulaşacağını ve Çin nüfusunun sadece %10 unun pasaport sahibi olduğunu?

Bölge: Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE