Cumartesi, 10 Haziran 2023
.
.
chevron_left chevron_right
Hizmet & Tedarik İzmir

Euro Gıda'dan Yeni Yatırım Hamlesi

Turşu başta olmak üzere, közlenmiş sebzeler ve gurme soslar kategorisinde sektöründe faaliyette bulunan Euro Gıda, Türkiye’nin ve Avrupa’nın önemli markalarına ve perakende marketlerine özel markalı ürünler üretirken, aynı zamanda Melis markası ile tüm dünyaya ulaşıyor.

Euro Gıda'dan Yeni Yatırım Hamlesi

Kontrollü tarımla sözleşmeli çiftçilerden aldığı yılda 55 bin ton ham sebze ile yapılan üretiminin %70’ini ihraç ediyor.

1995 yılında kurulan Euro Gıda, 2007 yılında Melis markasını bünyesine kattı ve 2013 yılında İzmir Kemalpaşa’daki büyük bir yatırımla yapılan 75 dönüm arazi üzerinde, 55.000 m2 kapalı alana sahip modern tesislerine taşındı.

2016 yılında kurutulmuş domates ve işlenmiş soğan ürünleri üreten Ran Tarımsal’ı da satın alarak sektördeki konumunu daha da güçlendirdi.

Her geçen yıl yeni müşteriler ve yeni pazarlar edinerek artan iş hacmini karşılamak üzere makine ve hat yatırımlarıyla kapasitesini 120 milyon kavanoza kadar arttırdı.

2023 yılı itibariyle ise yatırımlarına, yeni depo tesisi ve Güneş Enerjisi Sistemi ile devam ediyor.

Dört ayda bitirilmesi planlanan 22 bin palet kapasiteli raflı sistemi ile 6150 m2 ek depolama alanı sağlayacak yeni depo tesisinin inşaatına temel atma töreni ile başlandı.

Temel atma töreninde, ilk temel harcının dökülmesi için Euro Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Önen, Danışma Kurulu Üyeleri Rengin Akbulak, Pınar Ilgaz, Ahmet Süha Erol ve Genel Müdür Bahadır Açık hep birlikte düğmeye bastı.

Temel atma töreninde, aynı zamanda Güneş Enerjisi Sisteminin devreye alındığının duyurusu yapıldı.

Çatıya yerleştirilen 5 bin 267 adet güneş paneli sayesinde, üretim sezonu yaz mevsimi olan turşu ve konserve sebzelerin üretiminde kullanılacak elektrik enerjisinin çok büyük oranda temiz enerjiden elde edilmesi planlanıyor.

Törende konuşan Önen; “Euro Gıda olarak her geçen yıl başarılarımıza yenilerini ekleyerek büyüyoruz.

Ülkemizin ihracatına ve bölgemizin kalkınmasına katkıda bulunmanın gururunu yaşıyoruz. 2013 yılında fabrikamız devreye girdiğinde 50 milyon adet olan kavanoz kapasitesi, bugün 120 milyon kavanoza çıktı.

İhtiyaçlarımız çerçevesinde yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bugün temelini hep beraber attığımız depo tesisimiz sayesinde, tüm üretim hatlarımızı efektif olarak tam kapasite kullanacağız ve müşterilerimize daha iyi hizmet vereceğiz.” dedi.

Bahadır Açık ise; “Doğaya ve gelecek nesillere olan saygımızla GES projesinin yatırımını başlatmıştık, panellerin montajını ve kurulumunu tamamladık.

Yeni sezonda ürünlerimizi güneş enerjisinden elde ettiğimiz elektrik ile üreteceğiz. Devreye aldığımız GES sayesinde yılda yaklaşık 2 bin 500 ton karbon salınımını engelleyeceğiz.

Ege bölgesi her açıdan zengin kaynaklara sahip, güneş de bunlardan birisi. Ege güneşinin altında tarlalarda büyüyen salatalık ve sebzeleri, sağlıklı ürünlere çevirirken, artık enerjimiz de güneşten alacağız.” dedi.

 

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE