Salı, 31 Mart 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem İstanbul

Zeytin Çekirdekleri İle Plastik Atıklara Son

Petrol ve türevlerinden üretilen plastikler yerini biyoplastiklere bırakmaya başladı.

Zeytin Çekirdekleri İle Plastik Atıklara Son

Geçtiğimiz yıl itibariyle biyoplastik ve biyoplastik katkılı plastikler 30 milyar dolarlık bir pazar oluşturdu. Bu artış hızı ve regülasyonların biyoplastiği zorunlu hale getirmesi sonucu, 2030 yılında plastik pazarının %40’ının biyoplastik pazarını oluşturacağı öngörülüyor.

Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezinde kurularak Ar-Ge sürecinden üretim ve satış aşamasına gelen Biolive da biyoplastik granül katkılar üreterek kısa sürede yatırımcının ilgisini çekti.

Vestel Venture’un liderlik ettiği turda 30 milyon dolar değerlemeyle aldığı yatırımla faaliyetlerine devam eden Biolive, yabancı rakiplerinden çok daha güçlü ve daha yüksek ısıya dayanan granüller üretiyor.

Hem zeytin çekirdeklerini hem de zeytinyağı atıklarıyla dünyada ilk kez kullanılan yenilikçi bir ürün oluşturduklarını açıklayan Biolive Kurucu Ortağı Duygu Yılmaz, “Ürünümüzle, Yıldız Teknopark ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin düzenlediği girişim yarışmasında Start-up kategorisinde 1.’lik kazanarak Silikon Vadisi’nde girişimcilik eğitimleri aldık.

En büyük hedefimiz 2 yıl içerisinde Avrupa ve ABD biyoplastik pazarının en az %30’una ulaşmak. Ayrıca, bugüne dek uluslararası alanda birçok ödül ve eğitime de hak kazandık” diyor.

Yurt dışı bağlantıları sayesinde Almanya, Çin ve İngiltere’ye ihracat yaptıklarını açıklayan Yılmaz, “Avrupa’da yeni satış kanalları oluşturacak anlaşmalar için görüşmeler yapıyoruz.

2018’de Los Angeles’ta uluslararası temiz çevre teknoloji alanında ülkemizi temsil ettik ve ülkelerarası ‘İleri Malzeme 1.’lik Ödülü’ kazandık. Ürünümüz, ABD ve Avrupa’da birçok girişim kanalında yayınlandı ve çok fazla ilgi gördü” şeklinde sözlerine devam etti.

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE