Cumartesi, 22 Ocak 2022
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem İstanbul

Tanışıklık Değil Uzmanlık Değer Kazanıyor

Artık işveren ve iş arayanlar birbirini danışmanla daha hızlı buluyor.

Tanışıklık Değil Uzmanlık Değer Kazanıyor

Türkiye’de işe alım sektöründe hizmet veren PageGroup on yıl içinde dört bin kişiyi işe yerleştirdi. İşe yerleştirme yaptığı çalışanların %56’sını kadınlar oluşturdu. Çeşitlilik toplumsal gündemin ilk sıralarına yerleşirken, PageGroup’un en çok kadınların hayatını değiştirdiği gözlemlendi. İş hayatı dijitalleşirken daha şeffaf ve eşitlikçi bir yapıya kavuştuğunu belirten PageGroup Ülke Müdürü Hugo Campo “Türkiye’de geçen yıllar içinde işe alım alanında profesyonel hizmet alma anlayışında ciddi değişimler yaşandı. Hangi sektörden olursa olsun uluslararası firmalar ve yenilenmeye giden orta ve küçük ölçekte işletmeler insan kaynakları politikalarında uzman yaklaşımlara yöneliyor” ifadesinde bulunuyor. Firmaları kendileri için en doğru çalışanla bir araya getirirken sundukları adaylarda çeşitliliğe önem verdiklerini vurgulayan Campo, şirketlere önerdikleri aday alternatiflerinde cinsiyet dengesine dikkat edildiğini, bu şekilde firmaların cinsiyet ayrımı yapmaksızın en yetkin ve kendileri için en doğru çalışanla buluşma şansı yakalayabildiğini belirtiyor.

Türkiye’de son on yılda firmaların tercih ettiği aday tipi

Türkiye’de firmalar çalışanlarını özellikle değişime hızla ayak uydurabilen, esnekliğe açık, yenilikçi düşünebilen, yüksek potansiyel sahibi ve yeni zorluklara göğüs gerebilecek adaylardan seçiyorlar. Adayların eğitim aldıkları okulların ötesinde yabancı dillerdeki yetkinliği de belirleyici rol oynuyor. Türkiye genç nüfus anlamında oldukça şanslı, eğitimli dil hâkimiyeti olan büyük bir genç kitle bulunuyor. Son dönemlerde firmaların adaylardan talep ettiği en dikkat çekici özellik ise modern teknoloji bilgisi olarak göze çarpıyor.

On yılda İK pazarı çok uluslu şirketlerle hız kazandı

Son on yılda Türkiye’de PageGroup’un en yoğun çalıştığı sektörler arasında hızlı tüketim malları, finans, üretim, perakende, sağlık ve bilişim teknolojisi dikkat çekiyor. Özellikle finans ve satış pozisyonları işe yerleştirme listesinin başında yer alıyor. Sektör bazında sağlık, bankacılık ve perakende sektörleri, profesyonel işe alım hizmetine en yoğun talep gösterenler arasında yer alıyor. İşe alım trafiğini en yoğun yaşayan sektörlerin başında ise üretim sektörü ve mühendislik alanları gelirken, iş geliştirme ve satış pozisyonları bu sektörleri izliyor.

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE