Pazar, 19 Mayıs 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem İstanbul

Kadınlar Daha Fazla Performans Gösteriyor

LEAD Network; aylık toplantısında, özel sektör danışmanlık firması Egon Zehnder’in yönetici ortaklarından Murat Yeşildere’yi ağırladı.

Kadınlar Daha Fazla Performans Gösteriyor

Murat Yeşildere, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”, “Liderlik ve Bilinçsiz Önyargılar”, “Halka Açık Şirketlerde Kadın Yönetim Kurulu Üyelerinin Artırılması” konularındaki birikimlerini LEAD üyeleri ile paylaştı.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini ancak erkeklerin farkındalığını artırarak sağlayabiliriz diyen Yeşildere, “Biz 40 erkek “Yanındayız” diye bir dernek kurduk. Derneğimizin Genel Başkanı da kadın. Bu dernek ile birlikte cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” dedi.

Halka açık şirketlerde Yönetim Kurulu üyelerinin artırılması konusuna değinen Yeşildere, “Bugün Türkiye’de halka açık yaklaşık 400 şirkette 2.800’e yakın Yönetim Kurulu üyesi var. Bu üyelerin yaklaşık yüzde 85’i erkeklerden oluşuyor” diye konuştu.

Bu yönetim kurullarında çıkan resim ile daha yönetim kurullarına girmemiş ama aday olan kadınların kesitlerini karşılaştırdıklarını belirten Yeşildere, “Bu karşılaştırma da analitik olarak bir kere daha gördük ki yetkinlikler bazında yönetim kurullarında olan erkekler ile aday kadınlar arasında önemli farklılık yok” dedi.

Yönetim Kurullarında kadınlar kendilerinden beklenen performansın çok daha fazlasını gösteriyor diyen Yeşildere, “Araştırmalara bakıldığında kadınların iş hayatında performans olarak yüzde 100 değil yüzde 110’luk performans gösteriyor. İşte kadın ile erkeğin farkı burada başlıyor. Kadın yaptığını bile söylemekte zorlanırken erkek hikayesini daha güzel satıyor” açıklamasını yaptı.

Yeşildere, talep bizim problemimiz ama arz ile ilgili de bizler kendi oturduğumuz koltuklarda neler yapabiliriz diyerek, “Türkiye’deki kadın yönetici profili ile ilgili olarak birçok şey söyleyebilirim. Kadınlardan iş hayatında beklenen hep elinden gelen eforun fazlasını göstermeleri. Bunu da başarıyorlar. Buna karşın erkeklerde olan güven ve rahatlık kadınlarda maalesef o derece yok” diye konuştu.

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda sadece talebi değil arzı da yönetmenin gerektiğini belirten Yeşildere, “Erkeklerdeki bilinçaltı önyargıları DNA’larına işlemiş. Bunun düzeltilmesi gerekli. Dili değiştirmenin bunun ilk adımlarından olacağına inanıyorum” dedi.

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE