Cumartesi, 04 Temmuz 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem Bingöl

Corona Virüse Karşı Dengeli Beslenme

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, Türkiye de dahil olmak üzere 114’ün üzerinde ülkeye yayılan corona virüsüne karşı alınacak önlemlerden birinin de vücut direncini artıracak şekilde dengeli beslenmek olduğunu söyledi.

Corona Virüse Karşı Dengeli Beslenme

Çin’de ortaya çıkan ve hızla dünya geneline yayılan yeni tip corona virüsü (Covid-19) nedeniyle şu ana kadar birçok kişi hayatını kaybetti; 126 bin 258 kişinin ise virüs taşıdığı kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 114’ten fazla ülkeye yayılan corona virüsü salgınını pandemi ilan ettiğini duyurdu.Türkiye’de de Covid-19 vakasının çıkması ile birlikte, vatandaşlar da büyük panik yaşıyor.

Hijyene önem vermek, kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçınmak, hasta olan kişilere yaklaşmamak gibi önlemler sık sık gündeme gelirken Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç de tüm bunlara ek olarak sağlıklı ve dengeli beslenme vurgusu yaptı.

Nasıl Beslenilmeli ?

Corona virüsüne karşı alınabilecek önlemlerden birinin de bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek olduğunu kaydeden Op. Dr. Tufan Ergenç, “Dengeli beslenme de bu noktada önemli.

Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ile meyveyi beslenmenizden eksik etmemelisiniz. Böylece yeşillik ve meyvelerdeki yüksek vitamin içeriği vücut direncinizi de artıracaktır.

Bunun yanı sıra bol miktarda su tüketilmesini de öneriyoruz. Aynı şekilde yeterli sıvı tüketimi de vücut direncini korur. Tabii dengeli beslenmenin yanı sıra kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulması ve gerekirse de maske kullanımını tavsiye ediyoruz.

Ellerin sık sık ve doğru şekilde yıkanmasına da dikkat edilmeli. Bu tip basit gibi görünen önlemler virüsün enfeksiyon yapma ihtimalini de azaltır” diye konuştu.

Aşı geliştirme çalışmalarını yakından takip ettiklerini de kaydeden Dr. Ergenç, 55 yaş üzerindeki vatandaşların koruyucu aşılama (grip aşışı) yaptırabileceğini de belirtti. 

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE