Perşembe, 16 Temmuz 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi & Finans İstanbul

Türk İşverenlerin İstihdam Beklentileri Salgınının Etkisiyle İhtiyatlı Düzeyde Seyrediyor

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre Türkiye'de 2020'nin üçüncü çeyreği için Net İstihdam Görünümü + yüzde 2 'yi gösteriyor. Araştırmanın üçüncü çeyrek sonuçları küresel sağlık krizinin etkilerini yansıtıyor.

Türk İşverenlerin İstihdam Beklentileri Salgınının Etkisiyle İhtiyatlı Düzeyde Seyrediyor

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması, Türk işverenlerin 2020'nin üçüncü çeyreğine yönelik olarak ihtiyatlı işe alım beklentilerine sahip olduğunu ortaya koydu. COVID-19 salgınının şartları altında 697 Türk işverenin görüşlerine dayanan verilere göre Türk işverenlerin yüzde 15'i 2020'nin üçüncü çeyreğinde istihdam artışı beklerken, yüzde 13'ü azalma öngörüyor ve yüzde 67'si de değişiklik olmayacağını tahmin ediyor.

Üçüncü çeyreğe yönelik net istihdam görünümü ise +%2'yi gösteriyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış görünüm ise -%2 olarak ölçülüyor ve bu oran araştırmanın başladığı dokuz yıl öncesinden bu yana en temkinli görünüm olarak değerlendiriliyor. Bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 12 puan düşüş gösteren işe alım planları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 puan daha düşük olarak ölçüldü
 
Türk işverenlerin çoğunluğu COVID-19'un kurumsal faaliyetleri üzerindeki etkisini doğruladı

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması'nda, COVID-19'un çeşitli pazarlardaki istihdam ortamına yönelik etkisini ortaya koyma, salgının kurumsal faaliyetler üzerindeki etkisine dair işveren görüşlerini belirleme ve COVID-19 sonraki döneme dair işe alım beklentilerini anlama amacıyla işverenlere iki ek soru yöneltildi.

Türk işverenlerin yüzde 68'i COVID-19 salgınının işlerini etkilediğini belirtirken, yalnızca yüzde 8'lik bir kısmı işletmelerinin tamamen kapandığını ifade etti. Türk işverenlerin yüzde 26'sı ise kurumsal faaliyetlerinde herhangi bir değişimin yaşanmadığını söyledi.
 
İşverenlerin yaklaşık yarısı işe alım planlarının bir yıl içerisinde COVID-19 öncesi seviyelere gelmesini bekliyor

İşverenler her ne kadar 10 yıla yakın bir süre için en temkinli istihdam görünümünü ortaya koyduysalar da COVID-19 öncesi işe alım seviyelerine dönüş beklentilerinde göreceli bir iyimserlik göze çarpıyor.

İşverenlerin yaklaşık yarısı işe alım seviyelerinin 12 aylık bir süre içerisinde COVID-19 öncesi seviyelere dönebileceğini ifade ediyor. COVID-19 öncesi istihdam seviyelerine dönüş konusunda en olumlu beklentiler Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektöründe bildiriliyor. Bu sektörde işverenlerin yüzde 61'i COVID-19 öncesi işe alım seviyelerine 12 ay içerisinde dönebileceklerini ifade ediyor.  
 
ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, Türkiye'nin 2020 üçüncü çeyrek istihdam görünümü hakkında şunları söyledi: “Tüm dünyanın COVID-19 salgınının ani etkileri karşısında toparlanmaya çalıştığı bir dönemde ülkemizdeki istihdam görünümü de aynı önceliği sahipleniyor.

Salgın ülkemizdeki çalışanlar ve işverenler için oldukça zorlu şartlar ortaya koyduysa da araştırmamız ve son yaşanan gelişmeler ışığında artı yönde iç görülere de sahibiz.

Finans ve Kurumsal Hizmetler ile İlaç sektörü işe alım beklentilerindeki artış mevcut şartlar altında olumlu unsurlar olarak öne çıkıyor. Olumlu beklenti bildiren sektörlere yenilerinin eklenmesiyle dördüncü çeyreğe ilişkin daha pozitif bir istihdam görünümü öngörebiliriz.”
 
Üçüncü çeyrek için en yüksek istihdam artışı beklentisi Finans ve Kurumsal Hizmetler sektöründe

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması verilerine göre, sekiz sektörden üçünde işverenlerin üçüncü çeyreğe yönelik istihdam artış beklentisi bulunuyor. İşverenlerin en güçlü işe alım beklentileri bildirdiği sektör +%10 istihdam görünümüyle Finans ve Kurumsal Hizmetler olurken, İlaç ve Diğer Üretim sektörlerinde istihdam görünümü sırasıyla +%2 ve +%1 oldu.

Bununla birlikte diğer dört sektörde istihdam azalışı beklentisi bulunuyor. En zayıf istihdam görünümü ise -%12 ile İnşaat sektöründe ölçüldü. Diğer Hizmetler ve Restoran ve Otelcilik sektörlerinde istihdam görünümü -%6 olurken Üretim sektörü görünümü -%2 ile baskılanmış işe alım beklentilerini ortaya koydu.


 

  MVA İstihdam Görünümü (%)
FİNANS VE KURUMSAL HİZMETLER +10
İLAÇ +2
DİĞER ÜRETİM +1
TOPTAN VE PERAKENDE TİCARET 0
ÜRETİM -2
RESTORAN VE OTELCİLİK -6
DİĞER HİZMETLER -6
İNŞAAT -12

 
 
 

 

 

 

 

 

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE