Çarşamba, 29 Kasım 2023
.
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi & Finans

KOBİ’ler Bu Yıl Ödeme Yöntemi Seçeneklerini Artırmayı Planlıyor

2020, tüketicilerin ödeme alışkanlıkları açısından bir dönüşüm yılı oldu. Tüketici beklentilerini karşılamak isteyen pek çok KOBİ de çok kanallı satış stratejisini benimseyerek sanal POS gibi yeni ödeme sistemlerine yöneldi.

KOBİ’ler Bu Yıl Ödeme Yöntemi Seçeneklerini Artırmayı Planlıyor

Bu dönemde, KOBİ’lerin iş modeline uygun ödeme yöntemleri ve komisyon oranları sunan fintech şirketleri öne çıktı.

2020, tüketicilerin ödeme ve alışveriş alışkanlıkları için bir dönüşüm yılı oldu. Mastercard'ın verileri, kartsız işlem hacminin 2020'de kartlı işlem hacmini aştığını ve bu durumun pandemi öncesi seviyelerine geri dönmediğini gösterdi.

Küçük ve orta boyutlu işletmeler (KOBİ), bu dönemde tüketici beklentilerine uyum sağlamak için satış kanallarını çeşitlendirdi ve çok kanallı bir satış stratejisi benimsedi. Bu durumda birden fazla kanaldan hızlı ve güvenli ödeme almak, KOBİ’ler için bir önceliğe dönüştü.

2022 Ticaret ve Ödeme Trendleri Raporu’nda, KOBİ’lerin %53’ünün bu yıl içinde müşterilerine sundukları ödeme seçeneklerini artırmayı planladığı görüldü.

5 işletmeden 3’ünün dijital cüzdanları da bir ödeme yöntemi seçeneği olarak sunmayı planladığı bilinirken, S&P Global araştırması, işletmelerin %37’sinin 2022 içinde ödeme sistemlerine yatırım yapmayı planladığını ve bu alanı bir stratejik öncelik olarak gördüğünü ortaya koydu.

Tüm bu değişimler, finans ekosisteminde gelişen teknolojiler ve KOBİ'lerin iş modeline uygun ödeme altyapıları sağlayan fintech şirketlerini öne çıkardı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Sipay CEO’su Semih Muşabak, “Son yıllarda KOBİ’lerin çok kanallı satış stratejileri benimsemesi ve e-ticaretin gelişmesi, hızlı ve kolay uygulanabilir ödeme teknolojilerine duyulan ihtiyacı artırıyor.

Sipay olarak sanal POS hizmetimiz sayesinde KOBİ'leri tüm bankalarla tek tek anlaşma yapma külfetinden kurtarıyoruz" dedi.

Dijital müşteri deneyimi, ödeme süreciyle başlıyor

2023'e kadar küresel e-ticaret ödemelerinin %52'sinin dijital cüzdanlar aracılığıyla yapılacağı tahmin edilirken, dijital cüzdan kullanıcılarının 2023'te 4,4 milyara ulaşacağı öngörüldü.

Cüzdanların yanı sıra QR ve link üzerinden ödeme gibi dijital ödeme yöntemlerinin de giderek daha çok benimsendiğinin altını çizen Semih Muşabak, “Bugün tüketiciler alışveriş yapmak istedikleri bir platformda sorunsuz ve kesintisiz bir deneyim yaşamak istiyor.

Ancak dijital teknolojiler kullanılarak kurulabilen bu dijital müşteri deneyimlerinin ilk adımı ise ödeme deneyimiyle başlıyor.

Kullanıcılarına 7 gün 24 saat hızlı ve güvenli bir biçimde çalışan bir ödeme altyapısı sağlamak isteyen KOBİ’ler, sanal POS çözümlerinden yararlanabiliyor.

Sipay olarak sunduğumuz sanal POS hizmetimizi kullanan üye işyerlerimiz, ödemelerini bankalarla tek tek anlaşma yapmak zorunda kalmadan, tek entegrasyonla yönetebiliyor.

KOBİ’lerin iş modellerine uygun komisyon oranları sunuyor, tüm banka kartları için 18 aya varan taksitli satış imkanı gibi avantajlarla hem müşteri hem de satıcı deneyimini iyileştiriyoruz” dedi.

Farklı para birimlerinde ödeme alınabiliyor

KOBİ’lerin sürdürülebilir büyümeleri için ödeme sistemleri cephesinde kolaylıklar sağlamayı önceliklendirdiklerini vurgulayan Sipay CEO’su Semih Muşabak, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Bugün işletmeler, sanal POS başvurusu yapmak istediğinde bankaları dolaşmak, ayrı ayrı teklif almak ve anlaşmak için çok sayıda evrak işiyle uğraşmak zorunda kalıyor.

Sipay, bankaları tek tek gezmek, ayrı tekliflerle ve prosedürlerle zaman kaybetmek istemeyen KOBİ’ler için en uygun sanal POS seçeneğini sunuyor.

Sipay olarak, işletmelerin sattıkları ürünleri, yıllık hacim ve cirolarını değerlendirerek en uygun komisyon oranlarını belirliyoruz.

Sipay sanal POS hizmetini kolayca e-ticaret sitelerine entegre ediyor ve KOBİ’lere prosedürlerle uğraşmadan 7/24 ödeme almanın avantajını sunuyoruz.

İşletmeler, Sipay’in yapay zeka destekli teknolojisi ve filtreleme yazılımı aracılığıyla Türk lirasının yanı sıra dolar, euro, sterlin gibi farklı para birimlerinde ödemelerini güvenli bir biçimde alabiliyor.”

Etiketler:
adscode
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE