Cuma, 19 Temmuz 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi & Finans İstanbul

BMD: Kdv, Stopaj İndirimi 40 Bin Genci İş Sahibi Yapar

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “Devletten mağaza kiralamalarında KDV’yi ve stopaj oranını yüzde 8’e indirmesini, ayrıca Borçlar Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile tazminatsız erken çıkış tartışmasına kesin çözüm bulunmasını bekliyoruz” dedi.

BMD: Kdv, Stopaj İndirimi 40 Bin Genci İş Sahibi Yapar

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, markaların 2019’a verimlilik temelinde yatırım ve büyüme hedefi ile başladığını, ancak kiralamalarda karşılaştıkları olumsuzluklar nedeni ile adım atmakta zorlandıklarını söyledi.

Öncel, devletin, AVM yönetimlerinin ve mağaza sahiplerinin markaların önünün açması halinde yılsonuna kadar mevcut istihdamlarını yüzde 10 arttırıp en az 40 bin genci iş sahibi yapabileceklerini bildirdi.

BMD Gençlik Zirvesi’nin açılışında konuşan Sinan Öncel, markalı perakende sektörünün dünya ölçeğinde çok büyük fırsatlar barındırdığını vurguladı. Öncel, dikkatleri bu fırsatlara çekmek ve özellikle iddialı gençleri sektöre kazandırmak için zirveyi düzenleme kararı aldıklarını anlattı.

Türk organize perakende sektörünün son 20 yıldaki büyümesinin dünyada ‘örnek vaka’ gösterilecek kadar önemli olduğunun altını çizen Öncel, şöyle devam etti:

“Hızlı büyümenin ve markalaşmanın bazı ‘yan etkileri’ oldu ve şimdi bu yan etkilerin giderilme sürecini yaşıyoruz. Özellikle kiralamalarla ilgili yan etkileri acilen tedavi etmek durumundayız.

Tedavi için devletin teşviki ile mağaza sahiplerinin, AVM yönetimlerinin ve markaların ortak akılda buluşması gerekiyor. AVM yönetimlerinden ve mağaza sahiplerinden yeni kontratların ilk yıl için ciro kirası üzerinden yapılmasını, süre sonunda iki tarafa da tazminatsız fesih hakkı verilmesini istiyoruz.

Devletten ise kiralamalarda artık KDV ve stopaj oranını yüzde 8’e indirmesini, ayrıca Borçlar Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile tazminatsız erken çıkış tartışmasına kesin çözüm bulunmasını bekliyoruz. Taleplerimizin karşılanması halinde AVM’lerdeki ve caddelerdeki binlerce boş mağazayı markalarımız hızla doldurur. Böylece 400 bin civarındaki istihdamımızı yüzde 10 arttırıp en az 40 bin gencimizi iş sahibi yapabiliriz.”

Esnek çalışma sistemi

Sinan Öncel, organize perakende sektörünün üniversite öğrencileri için de önemli bir fırsat sunduğunu söyledi. Markaların sezon geçişlerinde ilave iş gücüne ihtiyaç duyduğunu hatırlatan Öncel, “Biz bu ihtiyacı, üniversite öğrencisi gençlerimizi iş hayatına hazırlamak ve boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirip harçlıklarını kazanabilecekleri bir fırsata dönüştürmek istiyoruz.

Markalarımızdan gelen yoğun talep üzerine bu konuda bir çalışma yapıyoruz. Tamamladıktan sonra ilgili taraflarla paylaşacağız” dedi.

Sinan Öncel, bu yıl ve sonrası için üzerinde duracakları bir diğer öncelikli konunun ise online alışveriş olduğunu bildirdi. Dünyada perakende alışverişin yüzde 8’inin internet üzerinden yapıldığını Türkiye’de bu oranın henüz yüzde 4 düzeylerinde bulunduğunu anlatan Öncel, “Yeni dönemde online alışveriş belirleyici olacak.

Daha şimdiden birçok markamız en yüksek ciroyu online mağazasından yapıyor. İnternet üzerinden alışverişin payının çok daha artacağını bekliyoruz ve bu beklenti doğrultusunda markalarımızın kendilerini güncellemeleri için çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

Grand Pera Emek Sahnesi’nde düzenlenen ve moderatörlüğünü gazeteci Özlem Gürses’in yaptığı BMD Gençlik Zirvesi’nde Serdar Kuzuloğlu, Ayten Danışman, Fatoş Karahasan, Suat Soysal, Yelda İpekli ile Doç. Dr. Oytun Erbaş, perakende sektörü ve yeni trendler hakkındaki bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE