Pazartesi, 26 Ekim 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dernekler İstanbul

“Tesis Yönetim Firmalarına Lisanslama Getirilmeli”

Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) Yönetim Kurulu Başkanı Gökçenur Çelebioğlu, sektörün gelişimi, hizmet çeşitliliği, hizmet ve çalışan kalitesinin artırılması için lisans zorunluluğunun gerektiğini vurguladı.

“Tesis Yönetim Firmalarına Lisanslama Getirilmeli”

Çelebioğlu, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla konuyla ilgili görüşmelere hazır olduklarını belirterek, lisans sisteminin gelmesiyle birlikte sektörün, ülke ekonomisine ve istihdamına olan katkılarının daha da artacağını vurguladı.

Sektörde sadece temizlik ve güvenlik hizmet veren birçok firmanın kendisini tesis yönetim firması olarak tanıttığını sözlerine ekleyen Çelebioğlu, şöyle devam etti; “Tesis yönetimi firmaları mühendislikten mimarlığa, hukuktan davranış bilimlerine kadar birçok konuda bilgi ve deneyim sahibi olmak, ulusal ve uluslararası standartları, yönetmelikleri ve mevzuatları takip etmek zorunda.

Tesis yönetimi kompleks bir sektör ve içerisinde hizmet sağlayıcıların yönetiminin yanı sıra, alan yönetimi, iş sürekliliği yönetimi, acil durum yönetimi, yatırım yönetimi gibi birçok hizmet kalemini barındırıyor.

Sektöre lisanslama getirilmesiyle birlikte hizmet kapsam alanlarına bir çerçeve çizilebilecek, lisans belgesine sahip olmayan firmaların bu hizmetleri vermeleri engellenebilecek ve sektörün ülke ekonomisine olan katma değeri artacak.”

Tesis Yönetim Derneği’ne üye 30 firmanın birçoğunun TSE hizmet yeterlilik belgelerinin yanı sıra, Tesis Yönetimi Sistemi, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, Enerji Yönetim Sistemi, Çevre Yönetim Sistemi, Kalite Yönetim Sistemi, İş Sürekliliği Sistemi, Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi, Gıda Güvenliği ve Hijyeni gibi birçok sertifika ve belgeye sahip olduğunu, bu belgelerin hizmet ve kaliteyi yukarılara çektiğini sözlerine ekleyen Çelebioğlu, “Sektöre lisanslama sisteminin gelmesiyle birlikte birçok regülasyon da uygulamaya alınacak.

Bu regülasyonlarla birlikte sektördeki tüm firmalar gerekli sertifikasyonlara sahip olacak, gerekli sayıda ve eğitimde yönetici personel çalıştırmak zorunlu olacak. Böylece sektörün hizmet kalitesi üst noktalara taşınarak, ülke ekonomisine ve istihdama katkısı artacak” şeklinde konuştu.

“Lisanslama ile yönetimde şeffaflık sağlanabilir”

Lisanslama sisteminin tesis yönetimi firmalarından hizmet alan kullanıcılar için de son derece önemli olduğunun altını çizen Çelebioğlu, “Tesis yönetim sektöründe lisanslama ile yönetimde şeffaflık sağlanarak iş kazalarının ve yüksek işletme giderlerinin önüne geçilebilir.

Ayrıca tesis yönetim lisansı ile tesislerde yönetimden kaynaklı yaşanan üretimin durması, ani gelişen büyük bütçeli masraflar gibi birçok sorunun da önüne geçilebilir” dedi.

Bölge: Etiketler:
adscode
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE