Salı, 11 Ağustos 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dernekler Antalya

KONYSİAD'ın Konuşmacı Konuğu Fizyoloji Profesörü Dr. Ümit Kemal Şentürk Oldu

Konyaaltı Sanayici Ve İş İnsanları Derneği'nin (KONYSİAD ) konuşmacı konuğu Fizyoloji Profesörü Dr. Ümit Kemal Şentürk oldu.

KONYSİAD'ın Konuşmacı Konuğu Fizyoloji Profesörü Dr. Ümit Kemal Şentürk Oldu

" Egzersiz Ömrü Uzatır Mı? Yalnızca Yürümek Yeterli Mi? " konu başlığında pek çok konuda  bilgilendirmelerde bulundu. Toplantının açılış konuşmasını ise KONYSİAD Başkanı İlhami Kaplan gerçekleştirdi.

Toplantıya Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, Gençlik ve Spor İl Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Konyaaltı Emniyet Müdürü İrfan Ağlamaz ve Jandarma Komutanı Kd. Yüzbaşı Özhan Nacar, Spor Yazarları Antalya Şube Başkanı Şifa Çiçek, Konyaaltı Belediye Meclis Üyesi Ruhi Beşiktaş ve basının duayen isimleri de katıldılar.
 
Katılımcılara teşekkür ederek derneğin çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktaran KONYSİAD Başkanı İlhami Kaplan, " Sağlıklı bireylerin sağlıklı toplumlar oluşturduğunu, sağlıklı ve doğru işleyen toplumların da dünyanın düzenini, refahını ve devamlılığını sağladıklarını vurgulayan
Kaplan, kelebek etkisini hatırlatarak bağlantısallığın önemine inananlardan olduğunu dile getirdi.
 
Egzersizin vücuda olan faydalarına işaret eden Prof. Dr. Ümit Kemal Şentürk ise, “Egzersiz ömrü uzatır ama yalnızca yürümek yetmez. Düzenli egzersizlere kas kuvveti egzersizlerini eklediğimiz zaman yaşlanmayı geciktirebiliyoruz.
 
Bilimsel araştırmalar, yaşlanmaya bağlı olumsuz etkileri geriye çevirebildiğimizi gösteriyor. yaşlılık artık günümüzde bir tercih” diyerek egzersiz ömrü uzatır mı ve sadece yürüyüş yeterli mi? sorularının yanıtlarını verdi.
 
Şentürk, egzersizin ömrü uzattığını bilimsel araştırmalardan örnekler sunarak anlattı. Son 15 yıldır egzersizin insan ömrüne değer olarak ne kadar süre kattığıyla ilgili büyük insan toplulukları üzerinde araştırmalar yapıldığını belirten Şentürk, 13 yıl boyunca takip edilen 6 bin 100 kişi üzerinde yapılan ölüm riski araştırmasına göre; fiziksel aktivite derecesi ne kadar fazlayla ölüm riskinin o kadar az olduğunun ortaya
çıktığını söyledi.
 
Obezlerin zayıflamasa bile sporla ilişkilerini koparmaması gerektiğine dikkat çeken Şentürk, “ Biz, şişman bireyleri diyet veya sporla zayıflatmaya çalışıyoruz. Zayıflama elbette önemli ama zayıflamadıklarında diyeti de sporu da bırakıyorlar ve yine kötü ölüm riskine ulaşıyorlar. Obez bir birey zayıflamasa bile sporla ilişkisini koparmadığı zaman obezitenin getirdiği sağlık risklerini indiriyor. ” şeklinde konuştu.
 
 
Egzersizin yaşam kalitesini de artırdığını kaydederek, kuvvet egzersizlerinin önemli bir çare olduğunu vurguladı. Toplantı soru-cevap bölümünün ardından Spor Yazarları Derneği Başkanı Şifa Çiçek KONYSİAD Spor Komitesi Başkanı Hakan İrban Üye Ortopedist Dr. Mustafa Kemal Altunlu'nun plaket takdimi ile son buldu.

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE