Pazar, 15 Aralık 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Dernekler İstanbul

İş Adamları İftarda Buluştu Ekonomi Konuşuldu

TABA AmCham-Türk Amerikan İş Adamları Derneği’nin 27 Mayıs’ta İstanbul Portaxe Restoran’da düzenlediği iftar programı, iş dünyası, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, siyasiler, yabancı misyon temsilcileri ve Türkiye’nin önemli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirdi.

İş Adamları İftarda Buluştu Ekonomi Konuşuldu

TABA-AmCham Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Akat ve TABA-AmCham Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Bayram Ali Bayramoğlu’nun konuşma yaptığı programda, Türkiye ekonomisinin yarı sıra TABA’nın ABD’deki OSB projesi ve Dünya Bankası, Eximbank temasları anlatıldı.

- Exim Bank, Dünya Bankası, Amerikan Ticaret Odası, ABD’deki Türk yatırımcılarının varlığını güçlendirecek sözler verdi

- ABD’deki Exim Bank’tan Türk iş insanlarına 1 milyon Dolara kadar garantörlük vaadi

- TABA-AmCham, Türkiye’deki geleneksel imece ruhunu, ABD’de yaşayan 500 bin Türk’le yakalayacak

27 Mayıs 2019, İstanbul;

TABA AmCham-Türk Amerikan İş Adamları Derneği’nin düzenlediği iftar programında iş dünyası, bakanlık yetkilileri, yerel yönetim liderleri, yabancı misyon temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri bir araya gelerek iyi niyet mesajları verdi.

Program çerçevesinde konuşma yapan TABA-AmCham Genel Başkanı Ali Osman Akat ve TABA-AmCham Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Bayram Ali Bayramoğlu, Amerika’da kurulması planlanan Türk Organize Sanayi Bölgesi Projesi (IZUS) ve yakın zaman önce TABA’nın ABD’de temaslarda bulunduğu Exim Bank, Dünya Bankası, Türk iş insanları ve ABD Ticaret Odası’nda gündeme gelen konulara değindi.

TABA-AmCham Genel Başkanı Ali Osman Akat, Exim Bank, Dünya Bankası, Amerikan Ticaret Odası gibi önemli finans kurumlarından ABD’deki Türk yatırımcılarının varlığını güçlendirecek sözler aldıklarını söyleyerek, temaslarının detaylarını şöyle anlattı: “Exim Bank, Türk firmalarının ABD’de yapacakları ihracatlardan sonra ABD’de kurdukları firma ile yine ABD’de imalat, paketleme yaparlarsa ve ihracat potansiyeli yaratırlarsa, yapacakları ihracatlarda, örneğin 300 bin Dolara kadar, 18 aya kadar vadelendirilmiş kredi olanağını sorgusuz sualsiz sağlayacakları sözünü verdi bize.

Ayrıca 1 milyon Dolara kadar firmanın bilançosunu, iş hacmini ve incelemesini yapıp, firma adına ABD’de imalat yaparsa, Exim Bank’ta ayrıca teminat mektubu verebilecek bankalardan kullanılan krediye karşılık. Kredi garanti fonu biliyorsunuz Türkiye’de var; onlar da Amerika’daki Exim Bank olarak garantör olabilecekler 1 milyon Dolara kadar. Faiz oranları da yüzde 1,5’lar seviyesinde olacağından, kolayca Türk iş insanları Exim Bank’tan alacakları kredi ile Türkiye’ye ürün, hammadde yollayabilir, bir ihtiyacını karşılayıp para aktarabilir duruma gelecek. Yani ucuz kredi ile sermaye oluşturma imkânı doğacak Türk iş insanlarına.”

DÜNYA BANKASI’NDAN KADIN GİRİŞİMCİLERE VE GÖÇMENLERE FON YEŞİL IŞIĞI

TABA-AmCham’in ABD ziyaretinde Dünya Bankası Türkiye masası yeni yönetimi ve diğer yetkililer ile de bir araya geldiklerini belirten Ali Osman Akat, kurumdan Türkiye’ye yeni krediler, ticaret olanakları, kadın girişimcilere ve Suriyeli göçmenlere yönelik, onları ticarete, istihdama kazandıracak fonlar aktaracakları sözünü aldıklarının müjdesini verdi.

Madeleine Korbel Albright’ın sahibi ve ABD eski ticaret bakanı Carlos Gutierrez’le birlikte başkanı olduğu, ABD’nin en büyük ticari diplomasi lobicilik firması Albright Stonebridge Group yetkilileri ile de bir araya gelen TABA-AmCham heyeti, Türkiye’deki iş dünyasına seslenmesi ve ABD’lilerin Türkiye’de yatırım yapmasının olanaklarının kuvvetlendirmesi için Carlos Gutierrez’i, önümüzdeki aylarda Türkiye’de bir konferansta ağırlayacaklarını duyurdu.

ABD’deki KOBİ’lerle bir araya gelerek ABD temaslarından bahsetme fırsatı yakaladıklarını sözlerine ekleyen TABA-AmCham Genel Başkanı Ali Osman Akat, “ABD’deki küçük Türk firmaları ticari lobi yapamıyorlar ve şu an tek başlarınalar malum. Onlara ABD’de birlik beraberliğin olduğu bir konjonktür açmayı başarırsak, 100 bin Dolarlık ticaret yaparken, bizim ticari diplomasi lobi gücümüzle 5 milyon Dolarlık ticarete cesaret edebilecekleri yorumunu yaptılar.

ABD’deki Türk iş insanları toplu hareket edilebilecek, beraberlik içinde olabilecekleri bir hareket bekliyorlar. TABA-AmCham’in hedefleri arasında, Türkiye’deki geleneksel imece ruhunu, ABD’de yaşayan 500 bin Türk’le yakalamak yer alıyor.” dedi.

ABD’DE TÜRK SANAYİCİSİNİN KNOW-HOW’I VE DENEYİMİNE İHTİYAÇ VAR

TABA-AmCham Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Bayram Ali Bayramoğlu da gerçekleştirdiği konuşmada şunları söyledi: “TABA-AmCham olarak ABD’de Türk OSB’si kurma hedefimizi anlatmak üzere Hatay, Adana ve Mersin’de olacağız kısa bir süre içerisinde. Senelerdir ABD firmaları Türkiye'de yatırım yapıyorlar.

Bu yatırımı yapan firmalar Türkiye pazarından en üst seviyede pay sahibiler. Biz neden bu yolla, aynı şekilde Amerika'da bir pay sahibi olmayalım, neden Amerika'ya ihracatımız artmasın?

Amerikan ekonomisinden neden hakkımız olan payı almayalım diye düşünürken, bu çaba içerisinde Türk Organize Sanayi Bölgesi Projesi (IZUS) projesini geliştirdik. Türkiye çapında Gaziantep, Malatya, Gebze, Bursa gibi yerlerin OSB’lerini gezerek projemizi anlattık ve farklı şehirlerde anlatmaya devam edip talepleri toplayacağız.

500 bin dönüm arazi üzerine etap etap hayata geçirilmesini planladığımız IZUS projesinde üretim tesisleri, sosyal faaliyet alanları, ikamet yerleri, fuar alanları, idari ofis –teknokent-, KOBİ’ler için ticaret merkezi, e-ticaret depolama alanı, sektörel ihtisas sanayi bölgeleri, lojistik merkezi gibi insanların ihtiyaç duyacağı her şeyin bir arada bulunmasını planlıyoruz.

Böylesi bir proje ile ABD’ye yatırım yapan Türk sanayicileri sayesinde, Türkiye’nin Amerika’da ticari diplomasi lobisi yapma imkânları da diğer ülkelerin çok üzerine çıkabilecek diye düşünüyoruz.

ABD’de Türk OSB’si projesinde yer almak isteyen sanayiciler için ön şartımız, uzmanlaştıkları alanda yatırım yapmaları olacak. Zira projemizin Amerika’yı teşvik edici önemli yanı, Türk sanayicisinin kendi alanındaki know-how’ı ve deneyimi…”

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE