Cuma, 29 Eylül 2023
.
.
chevron_left chevron_right
Dernekler İstanbul

Down Sendromlu Bireyler İş Hayatında Sosyalleşiyor

Genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisi olarak bilinen down sendromu için Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü'nde küresel çapta birçok etkinlik düzenlendi.

Down Sendromlu Bireyler İş Hayatında Sosyalleşiyor

Down sendromlu bireylerin iş dünyasına dahil edilmesi için Sosyal Etki Derneği ve Köşkeroğlu işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinliğe katılan down sendromlu bireyler ise mesleklerini seçti.

46 yerine 47 kromozoma sahip down sendromlu bireylerde görülen farklılıkların ötekileştirilmemesini ve bu bireylerin normal hayata adapte olabilmesini sağlamak için Birleşmiş Milletler (BM) tarafından belirlenen 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü'nde küresel çapta birçok etkinlik düzenlendi.

Ülkemizde de yerli tatlı markası Köşkeroğlu ve Uluslararası Sosyal Etki Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen İstanbul İstwest Meydanı’ndaki etkinlikte down sendromlu bireylerin istihdamına odaklanıldı.

5 saat süren etkinlikte resimden fotoğrafa, çiçek ekiminden meslek seçimine kadar birçok aktivite düzenlendi.

“Down sendromluların iş hayatına katılmaları sosyalleşmelerini kolaylaştırır”

Down sendromlu bireyler adına farkındalık yaratmak ve onların herkes gibi hayata dahil olabilmelerini sağlamak için bir araya geldiklerini belirten Köşkeroğlu CEO'su Şef Eyüp Köşkeroğlu, etkinliğe dair şu açıklamada bulundu:

“Türkiye Down Sendromu Derneği’nin verilerine göre, dünyada yaklaşık olarak 6 milyon, ülkemizde ise 70 bin civarında down sendromlu birey bulunuyor.

Bu bireylerin iş hayatına katılması, aynı zamanda sosyalleşebilmeleri anlamına geliyor. Bu doğrultuda 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü vesilesiyle biz de elimizi taşın altına koymak istedik. Uluslararası Sosyal Etki Derneği’nin öncülük ettiği etkinliğe sponsor olarak, birçok aşamasında katkıda bulunduk.”

Kendi mesleklerini seçme fırsatı buldular

Gelecek dönemde down sendromlu bireylerin iş hayatına katılmaları için farklı projelere de imza atacaklarının altını çizen Şef Eyüp Köşkeroğlu’dan edinilen bilgilere göre, dün gerçekleştirilen etkinlikte down sendromlu bireyler için tanışma yemeği ve motivasyon konuşmalarının ardından meslek seçimi aktivitesi düzenlendi.

Down sendromlu bireyler, bu süreçte meslek hayatında icra etmek istedikleri işleri aktarırken, el iziyle resim çalışması, çiçek ekimi ve kendi tasarımları olan çiçek aranjmanlarını yaptı.

Bölge: Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE