Cumartesi, 29 Şubat 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dernekler Antalya

Atıl Bisikletler Geri Dönüşüyor

Eti, Aktif Yaşam Derneği işbirliğiyle başlattığı Eti Sarı Bisiklet Projesi’ni 6. yılında yeni açılımlarla büyütüyor.

Atıl Bisikletler Geri Dönüşüyor

2017 yılında yaptırdığı araştırma ile Türkiye’de 2 milyon atıl bisikletin olduğunu ortaya koyan Eti ve Aktif Yaşam Derneği, kullanılmayan bisikletlerin geri dönüşümle yeniden hayata kazandırılması ve daha fazla çocuğun bisiklete binmesini sağlamak için 2 yıl önce hayata geçirdiği Geri Dönüşüm Kampanyası’nı Türkiye geneline yaygınlaştırıyor.

ETİ Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, “İstanbul’da başlatıp Eskişehir, İzmir ve Konya’da yaygınlaştırdığımız kampanya kapsamında kullanılmayan yüzlerce bisikleti çocuklarımızın mutluluğuna dönüştürdük. Kampanyayı başlattığımız günden bugüne Türkiye’nin dört bir yanından kullanmadığı bisikletini vermek isteyen bisiklet sahiplerinden talepler alıyoruz.

Bu talepler bize Geri Dönüşüm Kampanyası’nı Türkiye geneline yaygınlaştırmak için ilham verdi. Bu amaçla kampanyayı dijital platforma taşıma kararı aldık ve İhtiyaç Haritası ile işbirliği yaptık. Https://saribisiklet.ihtiyacharitasi.org adresi üzerinden ulaşılabilecek platform sayesinde projemiz tüm Türkiye’ye yayılmış olacak” dedi.

Eti Sarı Bisiklet Geri Dönüşüm Kampanyası, Antalya, Ankara ve Samsun haricindeki şehirlerde, İhtiyaç Haritası’nın bu zamana kadar var olan Türkiye geneli paylaşım altyapısı üzerinden devam edecek.

Konuyla ilgili konuşan İhtiyaç Haritası Yönetim Kurulu Üyesi Esra Arslan, “İhtiyaç Haritası, ihtiyaç sahipleri ile destek olmak isteyenleri harita bazlı online platformda buluşturan ve kar amacı gütmeyen sosyal platform kooperatifidir. Sistem üzerinde nakdi yardım yerine sadece ayni yardımlar yönlendirilmektedir.

Eti Sarı Bisiklet Projesi, bisikletler özelinde kaynakların etkin kullanımını ve atıl bisikletlerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılarak yeniden harekete geçirilmesini hedeflediği noktada İhtiyaç Haritası sistemi ile birebir kesişiyor.

Mekanizma, elinde kendine, çocuğuna, eşine dostuna ait  kullanılmayan bisikleti olanların, bu bisikletleri imkanı olmayanlara yönlendirmesi şeklinde işleyecek.

Sarı Bisiklet online platformunda, bisikletlerini yeniden kullanılması için hediye edecek olanlar, bisiklet onarım gerektiriyorsa proje dahilindeki onarım noktalarına gönderebilecek, kullanılır durumda bir arızası olmayan bisikletlerini ise direkt ihtiyaç sahiplerine yönlendirebilecekler.” şeklinde konuştu.

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE