Salı, 28 Eylül 2021
.
.
chevron_left chevron_right
Bilişim & Teknoloji Ankara

İK’da En Önemli Yatırım Alanı

Great Place to Work Enstitüsü, 13 ülkeyi kapsayan Avrupa İnsan Kaynakları araştırmasının sonuçlarını açıkladı. İnsan kaynakları uzmanlarının yüzde 52’sine göre yetenekli çalışan adayı bulmak zorlaştı.

İK’da En Önemli Yatırım Alanı

Great Place to Work Enstitüsü, 13 ülkeyi kapsayan Avrupa İnsan Kaynakları araştırmasının sonuçlarını yayımladı. Araştırmaya; İrlanda, Avusturya, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Norveç, İsviçre, İsveç, Türkiye ve İngiltere olmak üzere 13 ülkenin İK profesyoneli katıldı. Yüzde 57’si çokuluslu şirketlerde çalışan 674 İK profesyonelinin katıldığı çalışmada; İK stratejisi, iş yeri kültürü, dijitalleşme ve işe alım dahil 13 konu değerlendirildi.

İK uzmanlarına göre en önemli konu yenilikçilik

Katılımcıların yüzde 42’si İK Direktörü, yüzde 40’ı İK Müdürü, yüzde 18’i ise İK uzmanlarından oluşuyor. Katılımcıların yüzde 87’si özel sektörde, yüzde 9 kamuda, yüzde 4’ü ise yarı kamu şirketlerde çalışıyor. İnsan kaynakları uzmanlarına göre şirketleri için kritik öneme sahip konuların başında inovasyon geliyor. Büyüme, dijital dönüşüm, çeviklik, verimlilik, yetenek kazanma ve geliştirme ise önemli görülen başlıklar arasında.

İK’nın çalışanlar nezdinde güvenilirliği yüzde 75 arttı

Katılımcıların yüzde 75’ine göre, İK fonksiyonunun kurum genelindeki güvenilirliği ve etkisi göre arttı. İK işlevinin yöneticiler nezdindeki güvenilirliği ve etkisinin arttığını düşünenlerin oranı yüzde 72. İK için eğitim, işe alım gibi kalemlere ayrılan bütçenin arttığını belirtenlerin oranı ise yüzde 56.

İK dijital dönüşümde yeterli kaynağa sahip değil

İnsan kaynakları alanında yaşanılan zorluklar başlığında en yüksek oran, İK teknolojilerindeki eksiklik olarak görülüyor. Katılımcıların yüzde 55’ine göre insan kaynakları departmanlarının dijital dönüşüm konusunda yeterli kaynak ve yatırıma sahip değil.

İK departmanlarının yetersiz çalışan sayısına sahip olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 52. Aynı oran iş piyasasındaki yetenekli adayların azlığı için de geçerli. Katılımcıların yüzde 52’sine göre yetenek havuzu giderek küçülüyor, yetenekli çalışan adayı bulmak zorlaşıyor.

En önemli yatırım alanı dijitalleşme

Katılımcılara göre 2 sene içinde yapılması gereken en önemli yatırım, İK süreçlerinin dijitalleştirilmesi. İK profesyonellerinin yüzde 41’ine göre süreçlerin dijitale taşınması kritik öneme sahip. Önemli süreçlerin yeniden tasarlanmasını gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 40. Yenilikçi yönetim programlarının devreye alınmasını önemli bulanlar yüzde 35 oranındayken, işveren marka stratejisine yatırım yapılmasının önemine dikkat çekenler yüzde 31. Katılımcıların yüzde 27’si ise İK süreçlerinde dijital eğitim ve öğrenime ağırlık verilmesi gerektiğini ifade ediyor.

İnsan kaynakları departmanlarının rolü artacak

Dijitalleşmenin dönüştürdüğü şirketlerin ihtiyaç duyduğu yeteneklerin değiştiğine ve aranılan yeteneklerin bulunmasının zorlaştığına dikkat çeken Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 13 Avrupa ülkesinde yapılan araştırma, İK organizasyon yapısının değiştiğini gösteriyor.

İK departmanları önemli bir dönüşümün eşiğinde. Bu dönüşümün kalbinde dijitalleşme ve insan odaklı süreçler yer alıyor. İnsan kaynakları departmanlarının şirket stratejilerine katkısının arttığını gözlemliyoruz.

Değişen, daha rekabetçi hâle gelen bu dünyada üst yönetimin bir parçası konumundaki insan kaynakları departmanlarının rolü artacak. Great Place to Work olarak yaptığımız araştırmalarımız, analiz ve danışmanlık hizmetlerimizle ölçek bağımsız tüm şirketleri desteklemeye devam ediyoruz.” dedi.

Kaynak: Marketing Türkiye

Bölge: Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE