Cumartesi, 25 Eylül 2021
.
.
chevron_left chevron_right
AVM İstanbul

''Hayat Normale Dönmeye Başladığında AVM Yöneticilerine Çok İş Düşecek''

Dünyada ve ülkemizde devam eden COVİD-19 salgını ile birlikte, günlük yaşamımızda yer alan birçok alışkanlığımız zorunlu olarak bazı değişimlere uğradı. Bunların içinde alışveriş, şüphesiz ki hayatımızda önemli bir paya sahip. Pandeminin sona ermesiyle birlikte faaliyete geçmeye hazırlanan alışverişin odak noktası olan AVM'lerde, yönetim olarak alınacak önlemler ve gösterecekleri hassasiyetler konusunda İsfanbul AVM Yönetim Direktörü Kemal Baştürk'ün görüşlerini aldık ...

''Hayat Normale Dönmeye Başladığında AVM Yöneticilerine Çok İş Düşecek''

Kemal Bey, dünya tarihinde benzeri olmayan ve küresel etki yaratan Covid-19'dan en çok etkilenen sektörlerin başında gelen Avm'lerin geleceği ile ilgili ön görüleriniz nelerdir? AVM’leri açıldıktan sonra nasıl değişiklikler bekliyor?

Covid-19’un sonlanmasının ardından, dünya normalleşmeye başlayacak fakat ‘yeni normal’ sürecinin hem insanlar hem AVM’ler için farklı olacağı kesin.

Alışveriş merkezlerine gelen müşteriler için minumum temasla alışverişlerini tamamlaması, sosyal mesafelerin titizlikle uygulanması, temizlik, hijyen ve düzen gibi bir takım operasyonel süreçlerde değişiklikler kaçınılmaz olacaktır.

Bu bağlamda alışveriş merkezleri içerisinde yeni birimler/departmanlar oluşması çok mümkün görünüyor.

Hayatın normale dönmesi ile birlikte AVM yönetimlerinin işleri daha da çoğalacak diyebilir miyiz? Bu konuda bize neler söylemek istersiniz ?

Hayat normale dönmeye başladığında AVM yönetimlerine çok iş düşecek. Yukarıda bahsettiğim operasyonel süreçler dışında pazarlama stratejileri şimdiden yeniden oluşturulmaya başlandı.

Bunun dışında İsfanbul AVM içinde faaliyette bulunan mağazaların satış performanslarını günlük olarak takip ettiğimiz ve hedefledikleri rakama ulaşmaları noktasında stratejik destek sunduğumuz PPY (Perakende Performans Yönetimi) sistemimiz ile markalarımıza her zamankinden daha fazla destek vereceğiz.

Sizce mimari yapısı ile farklılaşan açık Avm'ler, salgın sonrası için daha avantajlı olabilirler diyebilir miyiz?

Bu süreç sonunda misafirlerimizin bir kısmı daha hızlı normalleşirken, yani ziyaretlerini gerçekleştirirken, bir kısmı da tedirginlik sürecini hemen atlatamayacaktır. İnsanlar bir süre kapalı ortamlara girmekten kaçınacaklardır. 

Açık konseptli bir alışveriş merkezi olmamız çok büyük bir avantaj olacak. Biz zaten Türkiye’nin en büyük cadde AVM’lerinden birisiyiz...  Hatta çoğu zaman kendimizi bir AVM olarak değil ‘İsfanbul Alışveriş Caddeleri’ olarak konumlandırıyoruz. 

Misafirlerimiz açık alanda alışverişlerini yapıp, cafe ve restoranlarda vakit geçiyor, bir yandan da caddeden geçen nostaljik tramvay ile gezinti yapabiliyorlardı.

Herkesin kullanımına açık göletimizle de misafirlerimizin vakitlerini dolu dolu geçirmelerini sağlıyorduk.  Yeniden caddelerimizde buluşacağımız günlerin özlemi içindeyiz.

Kalabalığın daha yoğun olduğu Eğlence Merkezleri ve çocuk oyun alanlarında, pandemi öncesinden farklı  olarak sağlık açısından daha fazla güven oluşturabilmek için ne gibi önlemler alınabilir?

Bir takım dezenfenksiyon protokolleri eğlence merkezlerinde yoğun bir şekilde uygulanmaya başlayacaktır. Belli periyotlarda tekrarlanan hijyen uygulamalarını göreceğiz.

Ayrıca özellikle kapalı eğlence merkezlerinde ünite kapasiteleri yeniden düzenlenecektir.  Eğlence merkezleri aldıkları bu tedbirlerin iletişimini de yoğun bir şekilde yapacaklardır.

AVM içinde yer alan markalar sizce ne gibi farklılık ve düzenlemelere gidebilirler ?

Çalışan ve misafir sağlığına daha da fazla önem veren uygulamalar görmeyi bekliyoruz. Bu süreç sağlığın önemini bir kez daha tüm dünyaya hatırlattı. Özellikle geçiş dönemi dediğimiz normalleşme döneminde çok daha sert bir takım uygulamalara şahit olabiliriz.

Sağlık, çevre ve sürdürülebilirlik başta olmak üzere bazı temaların giyimden kozmetiğe, yeme içme sektöründen teknolojik ürünlere kadar daha fazla yansımasını görebiliriz. Zira tüketicilerin bu konularda hassasiyetinin artmasını bekliyoruz.

Alışveriş merkezlerinde yoğunluk açısından önemli bir paya sahip olan yiyecek içecek sektöründe ne  gibi  değişikliklere gidilebilir ?

Yiyecek içecek sektöründe de sosyal mesafe kuralları uygulanmaya devam edecektir . Hijyen kurallarında yeni standartlar oluşacaktır. Özellikle normalleşme başladığında hijyen odaklı, sağlıklı yaşam odaklı hassasiyetler oluşacaktır. Bu çerçevede sertifikasyon çalışmalarının öne çıkmasını bekliyoruz.

Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının değişmesi ve salgınla birlikte markaların e-ticarete yönelmeleri AVM’lerde cidddi bir ciro kaybına neden olabilir mi? Konu ile alakalı görüşlerinizi alabilir miyiz?

Perakende alışverişte e-ticaretin payının her geçen yıl katlanarak artıyor. Pandemi ile süreç daha da hız kazandı ve kazanmaya da devam ediyor. Bunun geleneksel offline ticarete olumsuz etkisi de beklentiler dahilinde.

Ancak önümüzdeki dönemde sadece online çalışan bazı platformların müşterilerle fiziki temas ihtiyacını da AVM’erin karşılaması beklenebilir.

Aynı doğrultuda çoklu kanalla tüketicilerine ulaşan markaların AVM’lerdeki mevcudiyetleri devam etmek zorunda. Aslında iş dünyasının yumurtaları aynı sepete koymama stratejisini daha fazla uygulayacaklarını öngörebiliriz.

 

Röportaj : AVMtrend

Türkan ÜLDES

Bölge: Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE