Pazar, 05 Temmuz 2020
.
.
chevron_left chevron_right
AVM İstanbul

AVM’lerde Sosyal Mesafe Ölçümü

Milestone Systems Güney Doğu Avrupa Satış Müdürü Özgür Uygur video yönetim sistemleri kullanarak uygulanabilecek sosyal mesafe kuralları ve virüs yönetim kontrolü uygulamaları hakkında bilgi verdi:

AVM’lerde Sosyal Mesafe Ölçümü

“Video gözetim sistemleri aracılığıyla, güvenlik kameraları kullanılarak yaratılan altyapı ile bugüne kadar AVM’lerin ya da dükkanların en yoğun olduğu bölgeler algılanabiliyordu.

Bugün yine aynı altyapı kullanılarak yoğunluk gerçek zamanlı olarak takip edilebiliyor ve uyarı sistemlerinin vereceği sinyaller ile sosyal mesafenin korunması sağlanabiliyor.

Isı haritaları ile yoğunluğu, kalabalığı sayabilen sistemlerle ise metrekare başına düşmesi hedeflenen ziyaretçi sayısını kontrol altında tutmak ve yönetmek mümkün.

Video analiz sistemleri ile, mağazalarda bulunan ziyaretçi sayısı verisi anlık olarak alınabiliyor. Bulaş riskinin minimuma indirilmesi için gerekli olan 10 metrekarelik kişisel alanın korunması ve 1,5 m sosyal mesafe kuralının uygulanması konularında hem ziyaretçilerin aktif olarak sesli yada görüntülü olarak uyarılabilmesi hem de mağaza yönetimin gerekli durumlarda sürece çok daha hızlı ve efektif olarak müdahele edebilmesi mümkün hale geliyor.

Böylece riski artıracak yoğunluklar ve kümelenmeler engellenebiliyor.Virüsün kişiden kişiye geçmesini önlemek için birbirine yakın olan insan sayısını sınırlamak önemli.

Sürecin sağlıklı, güvenli ve verimli şekilde yönetilebilmesi için mesafe algılama sistemi kullanıldığında, sistem ortamda bulunan kişiler arası mesafeyi sürekli olarak ölçerek, olması gerekenden fazla insan bulunması halinde, otomatik olarak uyarı veriyor ve yerinde müdahelelerle bulaş riski azalıyor.

Yine benzer bir şekilde güvenlik kameraları üzerinden hayata geçirilen maske algılama çözümleri de oldukça fayda sağlıyor. Maske kullanımının zorunlu olduğu ya da kişisel koruyucu ekipmanın gerekli olduğu alanlarda denetim video gözetim sistemleri aracılığıyla yapılıyor. Kişinin maskesini takmadığı/çenesine indirdiğini anlayan sistem, anında uyarı veriyor.”

Bölge: Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE