Salı, 20 Ağustos 2019
.
.
chevron_left chevron_right
AVM Ankara

AVM Ciro Endeksi Enflasyonun Altında Kaldı

Ocak ayında AVM’lerdeki perakende ciro endeksi, yüzde 9,4 artış ile yüzde 20,35 olan enflasyon oranının yaklaşık 10 puan altında kaldı.

AVM Ciro Endeksi Enflasyonun Altında Kaldı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM’lerdeki perakende ciro endeksinin ocak ayı sonuçları açıklandı.

Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre endeks, 2019 ocak döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde %9,4 artış kaydederek 267 puana ulaşırken, 2018 aralık ayına göre ise %16,6 oranında azaldı.

AVM’lerde kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar, ocak 2019’da İstanbul’da 1.278 TL olurken Anadolu’da ise 848 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli m2 verimliliği ise ocak 2019’da 1020 TL olarak hesaplandı.

Ocak ayında en yüksek ciro artışı teknoloji kategorisinde…

Ocak ayında, kategoriler bazında m2 verimliliğinde en yüksek artış teknoloji kategorisinde yaşandı. Teknoloji kategorisi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzde 21,5’lik bir artış kaydetmiş.

kategoriler bazinda verimlilik

Yine geçtiğimiz yılın ocak ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki m2 verimliliği hipermarket kategorisinde %19,6; yiyecek-içecek kategorisinde %18,8; giyim kategorisinde %15,7; ayakkabı kategorinde %6,6 ve diğer* alanlar kategorisinde %3,1 oranında artış gösterdi.

aylik metrekarebasi ciro

Ziyaret sayısı endeksi

Ocak 2019 verilerine göre, bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde %4,5’lik bir düşüş yaşandı.

ziyaretci sayisi

AVM Endeksi Ocak 2019 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü: “Şimdiye kadar yüzümüzü güldüren endeks sonuçları Ocak ayında duraksadı.

Uzun zamandır enflasyon oranlarının üzerinde veya başa baş giden endeks rakamlarımız, ocak ayında yüzde 9,4 artış ile yüzde 20,35 olan enflasyon oranının yaklaşık 10 puan altında kaldı.

Bu sonuçlardan seçimler sebebi ile tüketicinin duraksadığını düşünüyoruz. Organize perakende sektörü ülkemizin lokomotiflerindendir dolayısı ile ciroların yukarı hareketini yatırımcılar olarak bizler de önemsiyoruz.”

Kategoriler bazında en yüksek artışın teknoloji ve hipermarket kategorilerinde yaşanması ile ilgi olarak Belgü şöyle konuştu: “Teknoloji kategorisindeki bu artışta sömestr tatili ve vergi indirimlerinin etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Hipermarket kategorisindeki artışın yüksek oluşu ise zorunlu ihtiyaçların öncelikli olduğunu gösteriyor.”

Bölge: Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE